طبقه بندی شکلای جور واجور مواد مخدر

دانلود پایان نامه

طبقه بندی شکلای جور واجور مواد

 

کنه سازه ها (مسکنا) محرکا
الکل (اتانول) Alcohol

باربیتوراتا barbituratha

نمبوتال Nembutal

سکونال  seconal

آروم بخشای کم

Minortra nqualizer

میلتاون miltown

کساناکس  xanax

والیوم valium

داروهای استثنائی inhalants

رقیق کننده رنگ paint Tinner

چسب gule

آمفتامینا Amphtamines

بنز درن Benzdrine

دکسدرین Dexedrine

متدرین Methedrine

کوکائین Cocaine

نیکوتین  Nicotine

کافئین  Caffeine

 

2-3-7 مواد افیونی

Ophates (narcoties)

تریاک و مشتقات اون

Opiuman lites derivatives

کدئین   Codeine

هروئین  Heroine

مرفین  Morphine

متادون   Methadone

ال اس دی   LSD

پیسلوسیبین  Psilocybin

پی سی پی (فن سیکلیدین)

PCP (Phencyclidine)

ماری جوونا Maryjuana

حشیش   Hashish

 

 

 

 

 

الکل

الکل یک ماده موثر روانیه و به عنوان یک داروی ضعیف کردن کننده CNS استفاده میشن. الکل مشتقی از یک هیدروکربن آلیفاتیک که شامل یه گروه هیدروکسیل (oH) استه. الکلا طبق تعداد گروههای هیدروکسیل موجود در مولکول طبقه بندی شدن. الکل از دو روش چکوندن مواد تخمیر شده قندی و یا به شکل سنتیک به دست میاد. الکل محلولیه فرار یا بی رنگ و با طعم سریع و سوزان (صنعتی و مصنوعی). از اونجا که آثار مصرف خوراکی الکل معمولاً سوء تعبیر می شه، به عنوان یک داروی محرک در نظر گرفته می شه: در حالی که الکل یک داروی مسکنه. مصرف الکل، در اول علائمی چون حالت نشئه ساده، افزایش تعداد ضربان قلب و احساس گرما ظاهر می شه که در صورت مصرف مقادیر بیشتر الکل علائمی چون سرخوشی، تحریک، ناهماهنگی حرکتی و در آخر افزایش بیشتر اون به خواب، بهت یا دلیریوم هم منجر می شه. ، بعضی وقتا آثار ظاهر شده به دلیل تاثیر خونه بر مجموعه اعصاب مرکزی یا (CNS) است (نعیمه بزمی، 1391).

طبق توضیح چاپ چهارم کتابچه تشخیصی و آماری مشکلات روانی (DSM-IV-TR)، الکل عادی ترین «مضعف مغز» در بیشتر فرهنگ هاست و مرگ و میر و بیماریای زیادی رو به بار میاره.

مواد افیونی یا اپیوئیدها

تریاک و مشتقات اون، تریاک از گیاه خشخاش به دست میاد، اصل هروئین، کدئین و مورفین هم از همین ماده س .رنگ و شکل تریاک معمولا به رنگ قهوه ای سیر و دارای قوامی خمیریه که بویی مثل به آمونیاک یا ادرار مونده داره و هنگام سوختن بوی خاصی مثل چشب دوقلو میده(ثریا اسلام دوست، 1391).

مورفین

به طور طبیعی تریاک منبع ساده اصلی در تهیه مورفینه و آثار فارمولوژیک تریاک به دلیل محتوای مورفینی اینه (گودمن، 1996).

مورفین یکی از قوی ترین مشتقات تریاکه که واسه کاهش درد بسیار استفاده میشن(نعیمه بزمی، 1391).

مورفین پودری سفید یا کرم (بعضی وقتا به رنگ قرمز آجری) تلخ مزه و بی بوه این ماده در حالت خالص نرم یا ورقه ای به رنگ سفید تا زرد کمرنگه.

مورفین به شکل آمپولای 10 و 20 میلی گرمی مورد مصرف پزشکی قرار میگیره و به شکل زیر جلدی داخل عضلانی و داخل وریدی مصرف می شه (ثریا اسلام دوست، 1391).

هروئین[1]

یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مرفینه. هروئین پودری سفید یا قهوه ای رنگه که معمولاً از روش کشیدن با بینی، دود کردن و یا تزریق استفاده میشن، هروئین یک ماده مخدر، با نام شیمیایی «مورفین هیدروکلراید[2]» است که در سال 1898 میلادی کشف و در سال 1900 به عنوان دارویی واسه درمان موثر اعتیاد به مورفین ارائه شد.

کم کم فهمیدن که هرچند هروئین خواب آوری کمتری داره، اما قدرت مسموم کنندگی اون پنج برابر «مورفین» است. هروئین از اضافه کردن دو گروه استیل به مولکول مورفین ساخته می شه که بسیار قوی تر از مورفینه و سریع تر از مورفین در چربی حل می شه و زودتر به شکل متراکم به مغز می رسه (آلتمن ، 1996،به نقل از ثریا اسلام دوست،1389).

کراک[3]

اخیراً ماده ای به نام کراک وارد بازار ایران شده که واقعا هروئین با درجه خلوص بسیار بالاست که مثل گل کمرنگ یا خاک رسه و به سر سنجاق زده می شه و با لوله ای کشیده می شه، یعنی واسه کشیدن نیاز به وسیله زیادی نیس و هنگام کشیدن بویی هم ایجاد نمی کنه و در هر جایی توانایی استفاده پیدا می کنه. مصرف کراک نسبت به هروئین مشکلات بسیار خیلی بد تر و ناخوشایندتری داره.

یعنی، هروئین و به ویژهً کراک بیشتر از هر ماده افیونی دیگر سوء مصرف داره و بیشتر از همه اعتیاد آوره. ، خلوص هروئین 10 تا 15 درصده، در حالی که کراک 60 تا 70 درصد هروئین خالص داره.

مصرف کراک تاثیر عمیق و سریعی روی رفتار و حالات فرد گذاشته و اونو شدیدا وابسته می کنه.

متادون[4]

متادون یک ماده شبه افیونی صناعی[5] است و از نظر فارماکودینامیک بسیار مثل به مورفینه و مثل هروئین و تریاک نشئگی ایجاد نمی کنه و تایم تاثیرش طولانی تر از هروئینه.

متادون داروییه جدا از تریاک که به شکل قرص، شربت، آمپول و قرص جوشان در جهت ترک اعتیاد مورد استفاده شخص وابسته به مواد افیونی قرار میگیره. واقعا متادون در ترک اعتیاد، سم زدایی، آرامش درد، آرامش علائم ترک سوء مصرف مواد افیونی کاربرد زیادی داره و به عنوان ماده نگهدارنده ای واسه سوء مصرف کنندگان افیون به کار میره.

ترامادول[6]

یک داروی خونه مثل تریاکه و واسه کاهش درد تجویز می شه. این دارو به روی گیرنده های مو(M)، اوپیوئید و سیستم نورآدرنرژیک و سروتونرژیک اثر می کنه. این دارو به شکل کپسول، قرص و آمپول عرضه می شه و معمولاً به شکل نمک هیدروکلراید تولید می شه. یکی از مشکلات خطرناک سوء مصرف ترامادول، تشنجه و بدیش اینه در سالای گذشته این دارو به وسیله افراد وابسته به مواد افیونی و افراد غیر معتاد به شکل گسترده س مورد مصرف قرار گرفته.

پس، مشکلات جانبی تولید شده به وسیله این ماده مثل به عوارضی که تریاک بوجود میاره، است. (نعیمه بزمی، 1391).

حشیش

حشیش به عنوان یک ماده، از گیاه شاهدانه فرآوری می شه و به شکل به دست اومده از گیاه، حشیش و سیگار تهیه شده از برگ گیاه شاهدانه، ماری جوونا می گن. ویژگی خاص حشیش توهم زاییه. حشیش عادی ترین ماده مصرفی غیر قانونی بوده که بیشتر به وسیله نوجوانان و جوانان مصرف می شه و طبق چاپ چهارم DSM-IV-TR مصرف حشیش شایدً یک مشکل جهانیه.

کوکائین

کوکائین یکی از اعتیاد آورترین و خطرناک ترین مواد واسه سوء مصرفه. برگ کوکا به دلیل طبیعی بودن و آمیخته نبودن با هیچ گونه ماده ای، پس از جویده شدن تاثیر مخربی بر جای نمی ذاره؛ در صورتی که کوکائین ماده ای سمیه و به دلیل ایجاد تغییر در محتویات برگ کوکا، اثرات بسیار مضر جسمی و روانی در شخص بوجود میاره.

کوکائین معمولاً به شکل پودر سفید رنگ و حلال در آبه. خالص ترین و قوی ترین فرم کوکائین کراکه، این ماده از کوکائین استخراج شده و در گروه محرکا طبقه بندی می شه. هم اینکه تولید کراک به شکل کریستاله.

یعنی، کراک از روش گرما دادن کوکائین به دست میاد و سرخوشی تولید شده به وسیله کراک بسیار سریع تر و شدید تر از کوکائینه و به همون نسبت اعتیادآوری و اثرات تخریبی اون بیشتره.

تحریک پذیری، پرحرفی، اضطراب، افزایش ضربان قلب، گشادی مردمک چشم، بدبینی، بی قراری و توهم از نشونه های کلی مصرف این نوع مواده(همون منبع).

 

مواد توهم زا[7]

مواد توهم زا به شکل مواد طبیعی و صناعی هستن که با اثرات فاروکولوژیک متفاوتی، موجب بروز تغییرات روانی می شه.

داروهای توهم زا جزء محرک زاها بوده و حالت توهم ایجاد نمی کنن و از نظر فیزیولوژیایی اعتیاد آور نمی باشن. این داروها وابستگی جسمی ایجاد نمی کنن، یعنی موجب افزایش عمل یا عکس العمل ترک نمی شن اما وابستگی روانی اونا بیشتره.

داروهای توهم زا، داروهای دیوونه زا[8] هم نامیده می شن، چون نه فقط توهم ایجاد می کنن، بلکه باعث قطع تماس با واقعیت و گسترش و گسترش هوشیاری می شن و در فکر، درک و خلق آدم تغییراتی رو ایجاد می کنن. بیشتر از 100 نوع توهم زای طبیعی و مصنوعی شناسایی شده و مورد استفاده آدم قرار گرفته. از توهم زاهای طبیعی میشه سیلوسیبین[9] (یه جور قارچ)، مسکالین[10](یه جور کاکتوس)، تخم گل نیلوفر وحشی و … رو نام برد.

پر مصرف ترین داروهای توهم زای مصنوعی عبارتند از :

اسید لیسرژیک دی اتیل آمید[11] (LSD)، دی متیل تریپتامین[12] (DMT)، دی متوکسی متیل آمفتامین[13] (DOM)، متیلن دی اوکسی متامفتامین[14] (MDMA)، و فن سیکلیدین[15] (DCP).

کافئین

طبق DSM-IV-TR، مشکل اضطرابی به دلیل مصرف طولانی و دوز بالا ممکنه علاوه بر مسمومیت با کافئین ظاهر شه. اضطراب مربوط به مصرف کافئین مثل به مشکل اضطراب فراگیره و مریض گرفتار علائمی چون عصبانیت، پر حرفی، تحریک پذیری رو نشون میده و از کمبود انرژی و بی خوابی رنج می بره.

مشکل خواب یکی از مشکلات دیگه ایه که در جریان مسمومیت با کافئین می تونه با تاخیر در خوابیدن، ناتوانی واسه موندن در حالت خواب( خوابای منقطع) و زود بیدار شدن در ارتباط باشه (APA، 2000).

 

 

نیکوتین[16]

نیکوتین موجود در سیگار به عنوان عادی ترین فرآورده مصرفی و عمومی ترین روان گردانه و دیگر فرآوردها به عنوان یک ماده سمی هستن که هم محرک عصبی و هم به شکل ضعیف کردن کننده عصبی استفاده میشن. به واقع تنباکو یکی از شایع ترین مواد روان گردانه که به شکل بزرگی استفاده میشن و می تونه وابستگی شدیدی بسازه.

آمفتامین[17]

آمفتامینا تشکیل دهنده گروه بزرگی از داروهای محرک CNS هستن که علاوه بر تحریک روانی، موجب افزایش انرژی به ویژه سرخوشی، بزرگ پنداری، بیش فعالی، بی قراری، جلوگیری اشتها، رعشه، بی خوابی، تعریق، خشکی دهن و لبا، مشکل در تنفس، گشادی مردمک چشم، کاهش وزن، پارانویا (بدبینی) و توهم می شه..

شیشه و قرص اکس

شیشه ماده ای از گروه مواد محرکه و ماده فعال اون ماده ایه به نام متامفتامین و شکل ظاهری اون به دو شکل کریستالهای مثل جوهر نمک و یا خرد شده اون (مثل نمک) است که در ایران کشیدن اون عادی شده.

شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد آوره و مصرف اون، ترشح دوپامین، سرتونین و نوراپی نفرین رو درسیناپسای عصبی در مغز زیاد می کنه و به تحریک سلولای مغزی منجر می شه.

اکستازی از دسته آمفتامینای جایگزینه و علاوه بر خاصیت تحریک کنندگی، دارای خواص توهم زایی و دوره های برگشت توهم نیزه. ظاهر اون تا حد زیادی با اندازه خلوص ربط داره و رنگ اون از قهوه ای تا سبز، صورتی و شفاف قابل تغییره.

داروهای ضد اضطراب، خواب آور یا سداتیو

داروهایی که در این طبقه از مشکلات وابسته یه مواد قرار می گیرن، عبارتند از: بنزودیازپینا[18](مثل والیوم[19] و فلونیترازپام[20]) باربیتوراتا (مثل سکوباربیتال[21] و مواد شبه باربیتورات (شامل متاکولون[22] و مپروبامات[23]). کاربرد غیر از روان پزشکی این داروها عبارتند از : ضد صرع، شل کننده عضلات، هوشبر و مکمل هوشبری. مصرف بی روش و زیاد این داروها وابستگی حجمی و روانی ایجاد می کنن و در صورت قطع مصرف این داروها، علائم ترک رو نشون میدن (APA، 2000).

باربیتوراتا داروهایی هستن که نقش مهمی به عنوان داروهای بی حس کننده و ضد تشنج دارن. اونا ترکیبات صناعی هستن که به شکل تزریقی و قرص تهیه می شن.

باربیتوراتا مثل آموباربیتال[24]، پنتوباربیتال[25]، فنوباربیتال[26]، سکوباربیتال[27]، ضعیف کردن کنندگان یا مسکنایی هستن که در ارتباط با کم شدن اضطراب و نا آرومی، احساس بی حسی نسبت به درد، صرع، فشار خون بالا و درمان بی خوابی استفادهای پزشکی زیادی دارن بلوم( 1984)،به نقل از ثریا اسلام دوست (1389 ).

باربیتوراتا می تونن تا چند ساعت تاثیر شون رو نشون بدن و به سرعت وابستگی روان شناختی و فیزیولوژیکی بسازن. مصرف کنندگان باربیتوراتا به سرعت نسبت به این داروها تحمل پیدا می کنن و واسه رسیدن به تاثیرات مطلوب قبلی، مقادیر مصرف رو بیشتر و بیشتر می کنن؛ بدون این که به خطرات اون مثل خطر نارسائی تنفسی آگاهی داشته باشن( لایت (1985)، ،به نقل از ثریا اسلام دوست (1389 ).

مواد استنشاقی[28]

مواد استنشاقی در برگیرنده گروه بزرگی از مواد شیمیایی فرار چون حلالای آلی[29]، چسب و سریش[30]، مواد چسبنده[31]، تینر[32] و ترکیبات نفتی[33] هستن که نمونه هایی از این مواد عبارتند از : اکسید نیترو، نیتریتا، مواد تولید کننده فشار در اسپریا (مایعاتی چون عطر، رنگ یا حشره کش و …) مواد پاک کننده لاک ناخن، تینر، بنزین، لاکای اصلاح کننده، رنگای پاشیدنی، (اسپری)، اسپری مو(تافت)، مایعات سفید کننده، چسبا و … هستن.

اجزای فعال در این مواد عبارتند از : تولونن، استون، بنزن، تری لکرواتان، پرکلروتیلن و دی کلروپروپان و هیدروکربنای هالوژنده این مواد به خاطر ایجاد تغییر حالت روانی و نشئگی مورد مصرف قرار می گیرن.

اثرات روانی شامل سرخوشی، قضاوت عقل، حرکات تکانه ای، حالت حمله و تهاجمه (نعیمه بزمی، 1391).

مواد استنشاقی ، مواد یا گازهایی هستن که از روش بالا اکسیژن[34] یا استنشاق[35] فوراً روی بدن به ویژه روی CNS تاثیر می ذارن.

پان پراگ[36]

پان پراگ ماده مخدریه که جدیداً در پیروز آدامس و پاستیل و خوشبو کننده دهن وارد ایران شده.

پان پراگ به عنوان ماده تحریک کننده نشئه آور و روان گردان از ترکیب تنباکو، آهک، خاکستر، ادویهای معطر، ساخارین و دیگر افزودنیای غیر مجاز خوراکی بسیار خطرناک چون آرسنیک، کربنات منیزیم و سرب در کارگاهای کوچیک و غیرقانونی به شکل دست ساز و غیر بهداشتی تولید می شه(شولتز، 1987).

ناس (Nass)

ناس یکی از کثیف ترین و تهوع آورترین موادیه که مورد سوء مصرف قرار میگیره. ناس به عنوان تنباکوی بدون درد به شکل جویدنی استفاده میشن.

پایه مواد ناس، تنباکو یا نیکوتین قابل جذب با تاثیر گذاری بسیار بالا تر از شکلای جور واجور دودزای اینه (لوئیا،2000به نقل از نعیمه بزمی ،1390).

دلیل کثیف تر بودن این ماده به این علته که مواد تهیه شده در زیر لثه گذاشته می شه و پس از چند دقیقه مکیدن، تف غلیظی رو تولید می کنه و شخص همیشه مجبور به تف کردن می شه.

 

[2]  Morphine hydrch loride

[3] Crack

[4] Methadone

[5] Opioid

[6] Tramadol

[7] Hallucinogens

[8] psychedelics

[9] Psilocybin

[10] Mesclin

[11] Lysergic Acid Diethylamide

[12] Dimethyltryptamine

[13] Dimethoxymthylamphetamine

[14] Methylendioxymethamphetamine

[15] Phencyclidine

[16] Nicotine

[17] Amphetamine

[18] benzodiazepin

[19] Valium

[20] Flunitrazepam

[21] Secobarbital

[22] Methaqualon

[23] Meprobamat

[24] Amthaqualon

[25] Pentobarbital

[26] Phenobarbital

[27] Secobarbital

[28] Inhalakts

[29] Solvents

[30] Glues

[31] Adhesive

[32] Thinner

[33] Flues

[34] Sniff

[35] Snort

[36] Pan prag

مطلب مشابه :  هشتمین جشنواره تجارب برتر تربیتی | کاملترین نمونه های رایگان سالتحصیلی 97-98