امتیازات و شکل های جور واجور اختلاف از دیدگاه روانشناختی

دانلود پایان نامه

) امتیازات اختلاف:

کارشناسان علوم اجتماعی کشف کردن که عشق، تنها زمانی موندگاری پیدا میکنه که با اختلاف باور ها به طور باز برخورد شه. کویر اسمیت[1] در مورد امتیازات اختلاف باور داره: اولین مزیت اختلاف آنست که ، بعضی که اختلاف سلیقه و نبود توافق خود رو به طور رو میگن و کودکانی به بار میارن که از خصوصیات بسیار مهم اعتماد به نفس بالا دارن. فایده دیگر اختلاف اینه که از رکود جلوگیری می کنه. علاقه و کنجکاوی رو بر می انگیزد و خلاقیت رو پرورش میده.  جون دیویی[2] میگه: «اختلاف، خرمگس تفکره، اختلاف ما رو به حرکت وادار می کنه تا مشاهده کنیم و بخاطر بسپاریم. اختلاف ابتکار رو بر می انگیزد. ما رو از عکس العمل مطیعانه بیرون می راند و مجبور می سازه که به توجه و ایجاد روی آوریم. اختلاف جزء لاینفک نبوغ و تفکره» (بولتون[3]، ترجمه سهرابی 1384).

 

2-1-6) شکل های جور واجور اختلاف:

همه اختلافهای زناشویی، از آزردگیای روزمره تا جنگهای بی امان، در یکی از این طبقات جای می گیرن.

 

  • مشکلات دائمی:

بدیش اینه بیشتر اختلافات زناشویی یعنی 69 درصد در این طبقه قرار می گیرن. اینا مشکلاتی هستن که بر خلاف وجود اونا، زن و شوهرا از زندگی زناشویی خود بسیار راضی ان، چون واسه کنار اومدن با مشکلات راهی پیدا کردن. اونا یاد گرفتن که این مشکل رو در جای خود نگه دارن. این زوجها به طور مشهودی درک می کنن که این مشکلات جزء فرار ناپذیر روابط ان. درست مثل کسالتهای جسمی طولانی که با بالا رفتن سن فرار ناپذیر می شن. ممکنه از این مشکلات خوششون نیاد. اما با دوری از موقعیتهایی که اونا رو بدتر می کنه و یا به کار گرفتن راهکارها و اموری که در مواجه شدن با اونا کمک میرسونه، با اونا مقابله می کنن(گاتمن، ترجمه مصباح و همکاران 1385).

 

 

 

  • مشکلات حل شدنی:

این  مشکلات  ممکنه  در مقایسه با مشکلات غیر قابل حل ، تقریبا  ساده بنظر  برسه  اما  می تونه به رنج بسیار بین زن و شوهر منجر شه. قابل حل بودن یک مشکل به معنی حل اون نیس. وقتی یک مشکل حل شدنی به نا آرومی بسیار میرسه، به دلیل اینه که زوجها روشهای موثر واسه شکست دادن اون یاد نگرفته ان (گاتمن، ترجمه مصباح و همکاران 1385).

 

3- اختلاف بین احساسات:

از اونجا که وجود فرق بین آدما امر دوری ناپذیریه. در هر روابط مهمی ممکنه احساسات از روی دشمنی نیرومندتر، تعارضایی بوجود بیارن که معمولا با استفاده روش حل مسئله قابل حله (بولتون، ترجمه سهرابی 1384).

 

[1] .Q.smith

[2].  J.Deuee

[3] . Bulton