عسر و حرج چیه و چیجوری میشه اون رو اثبات نمود؟ 

دانلود پایان نامه

 

بیشتر ما عبارت طلاق به دلیل ی عسر و حرج رو زمانی که از شکلای مختلف طلاق صحبت می‫شه، شنیده‫ایم و ممکنه این سؤال تو ذهن ما ایجاد شه که عسر و حرج تحت چه شرایطی باعث اتفاق طلاق میشه؟ اینکه قانونگذار به زوجه حق داده در صورت حدوث عسر و حرج واسه طلاق اقدام کنه به چه معناست؟ به چه شرایطی عسر و حرج گفته می‫شه؟ به چه دلیل قانونگذار به دلیل ی عسر و حرج اجازه طلاق داده؟ و از همه مهم تر عسر و حرج فقط در مورد طلاق کاربرد داره؟

واسه جواب دادن به این سؤالات اول باید معنی عسرو حرج رو توضیح بدیم:

دو واژه عُسر و حَرَج به گونه‫ای هم معنی هم و به معنای سختی و سختی در زندگی هستن. هر دو واژه در قرآن کریم به معنای سختی و مضیقه اومده. در قرآن کریم می‫خوانیم: فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْروً»،یا «سَیَجْعَلُ اللّهُ بَعْدَ عُسْرٍ یُسْروً». اینجوری، معناى عسر عبارت از صعوبت، سختی و شدته که در فارسى از اون به دشوارى و سختى تعبیر مى شه. واژه حرج هم به معناى ضیق، تنگى، و سختى به کار رفته، «… ما جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ »

پس عسر و حرج به معنای سختی و مشقته مثلا روزه گرفتن مریض موجب سختی و سختی ویه اینجا روزه گرفتن به دلیل ی قانون ی فقهی «نفی عسر و حرج» از دوش فرد مریض ورداشته می‫شه این مثال رو مطرح کردیم که بگیم عسر و حرج فقط در مورد طلاق گرفتن نمونه نداره و اینکه قانونگذار به دلیل ی عسر و حرج اجازه داده که زوجه به زندگی مشترک پایان بده به خاطر همین قانون ی «نفی عسر و حرج» است.

طلاق به دلیل عسر و حرج

برابر قوانین جاری امکان خواسته طلاق به وسیله زوجه، محدود به شرایط مقرر در قانون (مواد ۱۱۱۹ و ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰ قانون مدنی) است. بحث عسر و حرج همون چیزیه که در ماده ۱۱۳۰ بهش اشاره شده و گرفتن اون برعهده ی دادگاه.

مطلب مشابه :  طرز لباس پوشیدن افراد لاغر؛ ۶ ترفندی که شما رو خوش هیکل نشون می ده 

قانونگذار ما در تبصره ماده ۱۱۳۰ از قانون مزبور، عسر و حرج رو اینطور تعریف کرده: «به وجود اومدن وضعیتی که ادامه زندگی رو واسه زوجه با سختی همراه ساخته و تحمل اون مشکل باشه» عسر و حرج دارای مفهومی عرفیه و واسه همین قانونگذار به اشاره مصادیق تمثیلی اون پرداخته، مثل سوءِرفت و اومد شوهر که می‫تواند از مصادیق سوءِرفتار اون تلقی شه. مواردی که در قانون به عنوان مصادیق تمثیلی از معنی عسر و حرج نام برده شده، عبارتند از:

  1. ترک زندگی خونواده به وسیله شوهر کمه کم به مدت شش ماه پشت سر هم یا ۹ ماه متناوب بدون عذر منطقی؛
  2. خونواده

  3. اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا ابتلای اون به مشروبات الکلی و پرهیز زوج از ترک اونا یا محال بودن زور شوهر به ترک اون تو یه مدت که به تشخیص دکتر واسه ترک اعتیاد لازم بوده؛
  4. محکومیت قطعی شوهر به حبس پنج سال یا بیشتر؛
  5. ضرب و زخم یا فحاشی یا هرگونه سوءِرفتار دائمی زوج که عرفا با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشه؛
  6. ابتلای شوهر به مریضیای صعب العلاج روانی یا مسری یا هر آسیب ی صعب العلاج دیگر که زندگی مشترک رو پریشون کنه مثل مریضی سارس یا ایدز.

اثبات عسر و حرج

نکته مهمی که واسه خواسته طلاق به دلیل ی عسر و حرج باید به یاد داشته باشیم، اثبات مصادیق عسر و حرج و گرفتن اون در دادگاه تا قاضی رو واسه ارسال حکم طلاق به دلیل عسر و حرج مجاب کنیم مثلا اثبات «ترک انفاق» که موجب تنگدستی و قرار گرفتن زن در وضعیت عسر و حرج می‫شه،با دلایل ی زیاد (حکم قطعی مبنی بر زور بر تأدیه ی نفقه، حکم قطعی کیفری مبنی بر ترک انفاق به وسیله زوج به دلیل ماده ۵۳ قانون حمایت از خونواده) امکان پذیره. یا در مورد موضوع عسر و حرج به دلیل ی اعتیاد همسر که در بند دیگری اشاره شده، اگه در این رابطه حکمی مبنی بر محکومیت زوج صادر یا پرونده ی قضایی مطرح باشه یا دلیل به سوابق بستری شدن زوج در کمپای ترک اعتیاد، همه این سوابق دلایل‫ای واسه اثبات عسر و حرج به خاطر اعتیاد هستش. در مورد اثبات عسر و حرج به دلیل ی سوءِرفتار زوج، سوابق شکایت از زوج به وسیله زوجه یا احکام ارسال شده در این مورد گرفتن عسر و حرج به وسیله دادگاه سهل تر هستش. چون برعهده ی مدعی (زوجه) است تا با تمسک بر دلایل ی اثبات دعوی به اثبات امور موضوعی بده و بتونه عسر و حرج خود رو در دادگاه ثابت کنه و در این بین وجود احکام قضایی و کیفری راه رو واسه اثبات عسر و حرج هموارتر می‫کنه.

مطلب مشابه :  عشق ورزیدن درونگراها چه فرقی با بقیه افراد داره؟ 

در آخر باید اضافه کنیم که در طلاق به دلیل عسر و حرج لازم نیس که پول یا مبلغی از طرف زن به مرد پرداخت شه (طلاق زن به دلیل ی کراهت از شوهر با دادن مبلغی پول، طلاق خلع نام داره) و این طلاق یعنی طلاق به دلیل ی عسر و حرج از طرف مرد قابل مراجعه نیس.

پول-نام-تصویر

تهیه شده در: chetor.com


۱

دیدگاهتان را بنویسید