عشق در نگاه اول چیه و باید اون رو جدی گرفت؟ 

دانلود پایان نامه

 

عشق یکی از تجربه های مشترک بین آدم هاست که برخلاف لطافتش، بسیار قوی و نیروبخشه؛ احساس لذت بخشی که تجربه اون واسه هر فردی خوشاینده. معمولا چیزی که از عشق تو ذهن داریم، عشق افلاطونی و ماورای چهارچوبای زندگی زمینیه، اما در واقعیت خیلی از ما به عشقایی دچار شده ایم که به سرعت و با معیارهای ظاهری اتفاق افتادن. عبارت عادی واسه این نوع عشق «عشق در نگاه اول» است. گروهی فکر می کنن امیدی به دووم این نوع عشق نیس و یه گروه دیگه پایه اونو تمایلات نفسانی میدونن، اما روابط عاشقانه ی بسیاری با جرقه ی عشق در نگاه اول بوجود اومده ان و ادامه پیدا کردن.

 

عشق در نگاه اول چیه؟

«عشق در نگاه اول» فقط دیدن یک باره ی فرد و تلاقی نگاه ها نیس، بلکه معمولا افراد بعد از اولین برخورد و رفت و امد با معشوق خود، عاشقِ اون می شن؛ و این یعنی صفاتی در رفتار، طرز صحبت و حرکات فرد هست، که باعث عشق شده.

آمادگی ساده هم شرط اصلی عاشقیه، اگه آماده ی عاشق شدن باشین، احتمال اینکه این اتفاق واسه تون بیفته زیاده.

یکی از بخشای بدن که با دیدن معشوق به کار میفته و در انتخاب جفت مناسب به ما کمک می کنه، سیستم بویاییه. اگه بوی بدن فرد دلخواه با ژنتیک متناسب مون موافق باشه، ما به طرف معشوق جذب میشیم.

ما در مغز خود راهنمایی واسه عشق داریم که بعضی از تصمیم گیریای مغز طبق این راهنماست.

راهنمای عشق چیه؟

از لحظه تولد در ضمیر ناخودآگاه ما فهرستی از ویژگیای خوب و بد شکل میگیره. تجربه های عاشقانه ای که در گذشته داشته ایم، موارد دیگری به این فهرست اضافه می کنه و راهنمای عشقیِ ما رو به وجود میاره.

بعضی از کارشناسان فکر می کنن وقتی عشق در نگاه اول رخ می ده، درواقع این ضمیر ناخودآگاه ماست که طبق ویژگیای فردی که در گذشته بهش علاقه مند بوده ایم (معشوق سابق و حتی پدر یا مادر)، معشوق فعلی ما رو انتخاب می کنه، چون بعضی از ویژگیای اون مثل بو، خاطره یا طرز رفتار فرد، با تصویر ذهنی ما برابری داره.

مطلب مشابه :  طرز برخورد با افراد عصبی؛ چند نکته ای که نا آرومی رو از شما دور می کنه 

هر چه ویژگیای فرد با فهرست ذهنی ما هم خوانی داشته باشه، شدت عشق ما هم بیشتر می شه. در اینجور شرایطی مغز هیجان زده می شه و شروع به پردازش اطلاعات می کنه و در واکنش به پردازش اطلاعات، تغییراتی در بدن ما به وجود میاد؛ ضربان قلب زیاد می شه، خون با سرعت بیشتری پمپاژ می شه و حالتی از سرمستی به فرد دست می ده. در مغز دوپامین ترشح می شه و تولید این ماده باعث شادی بیشتر می شه و ما رو احساساتی تر می کنه.

چه کسائی به عشق در نگاه اول دچار می شن؟

نتایج بررسی روی ۸۰۰۰۰ هزار نفر در سراسر جهان نشون می ده، مردها بیشتر از زنان در نگاه اول عاشق می شن؛ این میزان در مردها ۴۸ درصد و در زنان ۲۸ درصده. مردها بیشتر تحت اثر ظاهر زنان قرار می گیرن و چون ویژگیای ظاهری به سرعت تغییر نمی کنن، احساس عشق تا یه مدت در مردها باقی می مونه. اما چون زنان به طور ذاتی نقش مادری و نگهداری از نطفه رو برعهده دارن، در روابط عاشقانه ی خود با احتیاط تر هستن و هنگامی که بدونن مرد موردعلاقه ی اونا خوبِ ظاهرش نیس، احساس عشق در زنان به همون سرعتی که به وجود اومده، از بین میره.

طبیعتا افرادی که جذابیت ظاهری دارن، بیشتر از بقیه، عشق در نگاه اول رو تجربه کردن.

ویژگیای ظاهری در ایجاد عشق واقعی نقشی دارن؟

جذابیت ظاهری در ایجاد عشقِ واقعی، اثرگذاره اما کافی نیس، واسه موندگاری عشق مواردی مثل گذشته فرد، هوش اون و صفات مهمی مثل مهربانی، راستی و شوخ طبعی نقش مهمی اجرا می کنن.

تنها با نگاه کردن میشه به شخصیت فرد پی برد؟

شخصیت

کارشناسان زبون بدن فکر می کنن که خیلی راحت و با نگاه کردن به افراد میشه به بعضی از ویژگیای شخصیتی اونا پی برد، چون حالت بدن و صورت ما بازتابی از شخصیت ماست.

افراد بااعتمادبه نفس و خوشحال، محکم و باغرور راه می رن، تماس چشمی برقرار می کنن و لبخند بر لب دارن.

افراد ناراحت و غمگین خمیده راه می رن، از تماس چشمی پرهیز می کنن و اخمو به نظر می رسن.

مطلب مشابه :  علائم مشکل استرس زیاد و روش های علاج اون 

پس تا حدودی میشه با یک نگاه به شخصیت فرد پی برد.

هاله ی جذابیت

هاله ی جذابیت به این معناست که ما معمولا صفات خوب رو به افراد خوش قیافه نسبت میدیم و فکر می کنیم این افراد، مهربون تر و خوشحال تر هستن.

در عشقای عاشقونه هرچه در معشوق خود می بینیم مثبت و دوست داشتنیه و تازمانی که اون خلاف چیزی که ما فکر می کنیم رفتار نکنه، عشق ما شدید و طولانی باقی خواهد موند.

جاذبه ی جنسی

جاذبه ی جنسی در همون سطوح ساده روی می ده و ممکنه ما از اتفاق اون باخبر نباشیم. در بررسی ِ انجام شده ای مشخص شد که افراد در کسری از ثانیه می تونن درباره جذابیت جنسی معشوق خود نظر بدن.

جذابیت جنسی مهمه و یکی از سنگ بناهای عشق حساب می شه اما عشق واسه دووم به عوامل دیگری هم نیاز داره.

صمیمیت و تعهد دو عامل اساسیه که با گذشت زمان به وجود میاد.

هاله ی شخصیت

در هاله ی جذابیت، فرد خوش قیافه رو مهربون تر تصور می کنیم و ممکنه در نگاه اول عاشقش شیم. اینجا هاله ی شخصیته که بر دووم عشق اثر می ذاره. وقتی فردِ خوش قیافه، خسته کننده و گستاخ باشه، عشق به وجودآمده به سرعت از بین میره یا برعکس این مورد، ممکنه فردی که زیبایی ظاهری زیادی نداره، با شوخ طبعی و شیرینی خاص خود دل بقیه رو برباید.

باید عشق در نگاه اول رو جدی گرفت؟

عشق در نگاه اول می تونه شروعی واسه یک رابطه عاشقانه ی بلندمدت باشه، اما پایه این رابطه نمیشه. یعنی در این نوع عشق، احساسات و امیال جنسی بیشتر به عنوان دو عامل در روابط عاشقانه نقش دارن.

هرچه معشوق با ویژگیای موردعلاقه ما سازگارتر باشه، عشق ما دووم بیشتری پیدا می کنه. 


دیدگاهتان را بنویسید