عقد ودیعه چیه؟ 

 

واژه ودیعه به معنای امانت و سپردن به کار میره و از دید حقوقی عقد ودیعه، عقدیه که به موجب اون یک نفر مال خود رو به دیگری می سپارد تا دیگری اون مال رو مجانا نگه داره. حتی نگهداری کفشا در کفشداریای مساجد هم مثالی واسه ودیعهه.

در علم حقوق کسی که مالی رو به ودیعه می ذاره مودع و شخص مقابلی رو که ودیعه میگیره مُستودع یا امین می گن. واسه تحقق عقد ودیعه لازمه که امین، پیشنهاد مودع رو واسه نگهداری مالش قبول کنه حتی اگه این قبول حالا باشه. مثلا شخصی که درِ پارکینگ خود رو باز می ذاره و ورود اتومبیل به داخل اون مجازه، بدین معناست که پذیرای اتومبیل بقیه هست و حاضره این امانت رو قبول کنه؛ این قبول بالفعله.

امین نمیتونه در قبال نگهداری از مالِ موردِ ودیعه مزد بگیره. در صورت اخذ مزد، عقد اجاره جاری می شه نه ودیعه. اما اگه پاداشی در جدا از اینکه عقد واسه نگهداری تعیین شه ودیعه صحیحه.

اگه شخص محجور (یعنی صغیر، سفیه و مجنون) مالی رو به ودیعه بده این عقد درست نیس و شخص امانت گیرنده باید اون مال رو به ولی یا قیم محجور عودت بده وگرنه ضامن مال هستش. اما اگه کسی که دارای سلامت عقلیه مال خود رو به شخص محجور بسپارد، شخص محجور ضامن مشکل و تلف مال نیس چون مودع با اختیار و اهلیت این عمل رو انجام داده.

کسی که مالی رو به ودیعه می ده باید مالک یا قائم مقام مالک باشه یا از طرف مالک اذن داشته باشه. و امینی که مال دیگری رو در دست داره می تونه اونو به ودیعه بزاره.

مطلب مشابه :  علائم ابتدایی ایدز و مراحل پیشرفت اون 

عقد ودیعه رو مودع و مستودع هر زمان که بخوان می تونن از بین ببرن. در اصطلاح حقوق به اینجور عقدی عقد جایز میگن.

اگه مال مورد ودیعه منافعی داشته باشه این منافع از اونِ مالکه.

در صورت فوت مودع و تعدد وراث، اگه بین وراث توافق حاصل نشه مال باید به حاکم تحویل داده شه.

تعهدات امین در عقد ودیعه

  1. امین باید از مال مورد ودیعه همون طوری که مالکِ اون مقرر کرده نگهداری کنه و اگه ترتیبی بین اونا مقرر نشده باشه مال رو باید به شکل معمولی حفاظت کنه وگرنه ضامنِ تلف یا مشکل ماله.
  2. مستودع حق استفاده و انتفاع از مال مورد ودیعه رو نداره چون مال واسه حفاظت به ودیعه داده شده مگه اینکه اجازه روشن یا ضمنی از مالک داشته باشه و اگه بدون اذن مالک مال امانی رو مورد استفاده بذاره ضامن اون ماله.
  3. امین موظفه عین مال مورد ودیعه رو به مالک عودت بده نه مثل اون یا عوض اونو. مگه در صورتی که عین مال به شکل قهری و زور ازش گرفته شده باشه یا از بین رفته باشه که در این صورت عوض، مثل یا قیمت مال پرداخت می شه.
  4. مال باید به مالک واقعی پس داده شه اگه که مشخص شه مالک مال شخص دیگریه، امین باید مال مورد ودیعه رو به مالک واقعی رد کنه نه به کسی که مال رو از اون گرفته.
  5. هر بعضی وقتا پس دادن مال مورد ودیعه مطالبه شه و امین از رد اون امنتاع ورزد از تاریخ جلوگیری از پس دادن مال، امین ضامن تلف، مشکل یا هر آسیبیه که به مال مورد ودیعه برسه حتی اگه به باعث رفتار اون نباشه.
  6. امین ضامن تلف یا کمی مال مورد ودیعه نیس مگه در صورت ظلم و تفریط.
  7. اگه مال مورد ودیعه در جعبه یا پاکتِ دربسته ای قرار داده شده باشه و به امین سپرده شه، امین حق باز کردن اونو نداره وگرنه ضامنه. البته توافق دو طرف می تونه بر خلاف این موضوع باشه.
مطلب مشابه :  عده چیه و قانون اون چیجوری باید اجرا شه؟ 

تعهدات مودع در عقد ودیعه

مودع موظفه مخارج و هزینه هایی رو که امین واسه نگهداری و حفاظت از مال مورد ودیعه پرداخت کرده بهش بده. و اگه واسه پس دادن مال مورد ودیعه مخارجی لازم باشه، پرداخت این مخارج بر عهده ی مودعه.

تهیه شده در: chetor.com


۱

دیدگاهتان را بنویسید