علائم آب مروارید و شکل های مختلف اون،؛ این مریضی چیجوری علاج می شه؟ 

 

آب مروارید، یه جور مریضی پیش رونده و بدون درد در عدسی محل بیرون اومدن آب زیر زمینی. آب مروارید، عبور نور رو کم می کنه و بخاطر این شما قادر به دیدن روشن تصاویر نیستین. اگه این آسیب ی چشمی درمون نشه، می تونه باعث نابینایی شه. این آسیب بیشتر در بزرگسالان رخ می ده، اما می تونه در افراد جوون هم اتفاق بیفته، درواقع آب مروارید (کاتاراکت) یه جور مریضی چشمی با دلایل گوناگونه که با تارشدن عدسی چشم شروع می شه و با افزایش تیرگی و کدرشدن عدسی و درنهایت پریشون شدن بینایی چشم پایان پیدا میکنه. در مراحل ساده که تنها بخش کوچیکی از عدسی کدر شده، شاید آب مروارید مشکلی ایجاد نکنه، اما در بیشتر مواقع این روند ادامه پیدا میکنه و بخش بزرگی از عدسی کدر می شه و بینایی رو پریشون می سازه. سرعت پیشرفت آب مروارید در بین افراد مختلف متفاوته. آب مرواریدِ به دلیل افزایش سن، کم کم و طی چند سال پیشرفت نشون میده. آب مروارید ممکنه که در افراد جوون و افراد دیابتی، به سرعت و طی چند ماه پیشرفت کنه، ولی سرعت پیشرفت آب مروارید در هر فرد رو نمیشه دقیقا پیشگویی کرد.

 

علائم و نشونه های آب مروارید

 • دید ابری، تاری دید، بینایی کم؛
 • مشکل دید درشب؛
 • ناراحتی در روبرو شدن با نور؛
 • نیاز به نور بیشتر واسه مطالعه و بقیه فعالیتا؛
 • دیدن هاله در دور نورها؛
 • تغییر همیشگی شماره عینک یا لنز تماسی؛
 • محوشدن یا زردشدن رنگا؛
 • دوبینی.

در مراحل ساده ی این مریضی، ممکنه که دید ابری شکلی که در اثر دچار شدن به آب مروارید به وجود اومده، تنها بخش کوچیکی از عدسی چشم رو تحت تا ٔثیر بذاره و شخص از وجود ضایعه در بینایی خود مطلع نشه، ولی کم کم و با پیشرفت مریضی، بخش بیشتری از عدسی چشم تار می شه و نوری که از عدسی چشم عبور می کنه دچار مشکل بیشتری شده و باعث علائم قابل توجه بیشتری می شه.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

درصورت مشاهده ی هرگونه تغییر در بینایی، مثل دوبینی ، دیدن هاله، درد یهویی چشم یا سردردهای یهویی فورا به دکتر مراجعه کنین. بیشتر آب مرواریدها همراه با افزایش سن یا آسیب دیدگیایی که باعث تغییر در بافت عدسی چشم می شن، پیشرفت می کنه.

بعضی از مشکلات ژنتیکی و ارثی که خود باعث بروز دیگر مشکلات سلامتی می شن، عواملی مثل جراحی چشم در گذشته یا مریضیایی مثل دیابت، خطر دچار شدن به آب مروارید رو افزایش میدن. استفاده ی دراز مدت از داروهای استروئیدی می تونه موجب پیشرفت مریضی شه.

آب مروارید چیجوری به وجود میاد؟

هنگامی که آب مروارید به وجود میاد، عدسی چشم در قسمت عقبی عنبیه (بخش رنگی چشم) قرار میگیره.

چشم گرفتار به آب مروارید

عدسی، نور رو به شکل دقیق روی شبکیه (غشایی حساس به نور درچشم که مثل فیلمِ دوربین عمل می کنه) متمرکز می کنه تا تصویر واضحی روی شبکیه ایجاد شه.

با بالا رفتن سن، عدسی چشم دچار کاهش انعطاف پذیری و شفافیت شده و کلفت تر می شه. افزایش سن و دیگر شرایط پزشکی، باعث ایجاد توده و نقاط کوچیک و تیره ای در بافت عدسی چشم می شن.

با پیشرفت آب مروارید، مناطق تیره متراکم تر می شن و بخش بیشتری از عدسی رو درگیر می کنن. با گسترش مریضی، جلوی عبور نور از عدسی گرفته می شه و درنتیجه دید شما تار می شه.

پیشرفت مریضی معمولا در هر دو چشم صورت میگیره، اما ممکنه که این اتفاق همیشه رخ نده. بعضی وقتا ممکنه که آب مروارید در یک چشم پیشرفته تر از چشم دیگر باشه و باعث اختلافِ دیدِ چشما شه.

مطلب مشابه :  علائم ام اس و روش های تشخیص اون "

شکلای مختلف آب مروارید

آب مرواریدی که بر مرکز عدسی چشم اثر می ذاره (آب مروارید هسته ای یا نوکلئار)

آب مروارید هسته ای یا نوکلئار،کدورت بیشتر درقسمتای مرکزی عدسی قرار داشته و حاصل تغییرات طبیعی سنه

این نوع از آب مروارید، در مراحل ساده ی خود می تونه بر دید نزدیک تأثیرگذار باشه و حتی به طور موقت باعث بهتر شدن دید مطالعه ای شما شه. اما با گذشت زمان، عدسی چشم کم کم زردتر می شه و دید شما تارتر می شه.

با پیشرفت این نوع از آب مروارید، حتی ممکنه که عدسی چشم به رنگ قهوه ای دربیاد. با هم با تیره تر شدن رنگ عدسی چشم، تشخیص رنگا مشکل تر می شه.

آب مرواریدی که بر قسمتای محیطی عدسی اثر می ذاره (آب مروارید قشری یا کورتیکال)

آب مروارید قشری یا کورتیکال، کدورت در قسمتای محیطی عدسیه و کم کم به قسمتای مرکزی کشیده می شه. خیلی از دیابتیا به این نوع کاتاراکت گرفتار می شن.

این آب مروارید به شکل لکهای سفیدرنگ و کره ای شکل یا رگهایی در لبه بیرونی قشر عدسی شکل میگیره. با پیشرفت مریضی، لکها به طرف مرکز چشم تمایل پیدا می کنن و در عبور نور از مرکز عدسی چشم، مشکل ایجاد نشون میده.

آب مرواریدی که بر قسمت عقبی عدسی چشم اثر می ذاره (کاتارکت زیر کپسولی یا ساب کپسولر)

آب مروارید ساب کپسولر در قسمت پشتی عدسی شروع می شه. افراد دیابتی، دوربینی بالا، مبتلایان به رتینیت پیگمانتر، و مصرف کنندگان داروای استیروئیدی ( کورتون) معمولا به این نوع گرفتار می شن.

آب مروارید ساب کپسولر،این آب مروارید معمولا به شکل لکه ای کدر و کوچیک، در پشت عدسی چشم و درست در راه عبور نور شکل میگیره. این نوع از آب مروارید بیشتر در دید مطالعه ای شما اثر می ذاره، دید شما رو در نور زیاد کم می کنه و باعث دیدن هاله در دور نور چراغا درشب می شه. این نوع از آب مروارید نسبت به شکلای مختلف دیگر، سریع تر پیشرفت می کنه.

آب مروارید مادرزادی

بعضی از افراد با این مریضی متولد می شن یا د زمان کودکی علائم اونو نشون میدن. این نوع از آب مروارید می تونه به طور ژنتیکی، بر اثر عفونت داخل رحمی مادر در زمان بارداری یا آسیب دیدگی و ضربه ایجاد شده باشه.

کودکی-نام-تصویر

اگه مادر در زمان بارداری گرفتار به عفونتای داخل رحمی مثل سرخجه، سرخک، مخملک و… شده باشه، احتمال دچار شدن به این مریضی در کودک بیشتر می شه. آب مرواریدهای مادرزادی همیشه بر بینایی اثر نمی ذارن و درصورت اثر بر بینایی، معمولا بی معطلی بعد از تشخیص، درمون می شن.

عواملی که باعث افزایش خطر دچار شدن به آب مروارید می شن:

 • افزایش سن؛
 • دیابت؛
 • قرارگرفتن در خطر نور خورشید؛
 • سیگارکشیدن؛
 • چاقی؛
 • فشارخون بالا؛
 • نا آرومی یا آسیب دیدگیای قبلی چشم؛
 • جراحی قبلی چشم؛
 • استفاده ی دراز مدت از داروهای کورتیکواستروئید؛
 • مصرف بیش ازحد الکل.

تشخیص مریضی

دکتر شما واسه تشخیص اینکه به آب مروارید گرفتار هستین یا نه، سابقه پزشکی تون رو بررسی و چشم شما رو معاینه می کنه. امکان داره که دکتر تون انجام چند آزمایش مختلف رو لازم بدونه، این آزمایشا عبارت ان از:

آزمایش دقت بینایی

در این تست واسه تشخیص میزان توانایی شما در خوندن حروف و علائم، از جدولی با علائم بینا یی سنجی که به ترتیب کوچیک می شن، استفاده می شه. هر یک از چشماتون درحالی تست می شه که چشم دیگر بسته. دکتر تشخیص می ده که نمره بینایی شما ۲۰ از ۲۰ه یا دید شما دارای نقصه.

آزمایش Slit-lamp

این تست به چشم دکتر این امکان رو می ده که بتونه ساختار قبلی چشم شما رو با میکروسکوپ مشاهده کنه. این میکروسکوپ که Slit-lamp نام داره، با استفاده از یک خط نور شدید در قرنیه، عنبیه، عدسی و فضای بین عنبیه و قرنیه شکاف ایجاد می کنه. باعث روشن شدن اون نواحی می شه. این شکافِ نور، به دکتر کمک می کنه تا اجزای چشم رو چندین برابر بزرگ تر از حالت عادی مشاهده کنه، درنتیجه امکان تشخیص ناهنجاریا و مشکلای کوچیک واسه دکتر ساده تر می شه.

مطلب مشابه :  طرز تهیه یک نوشیدنی مفید واسه سم زدایی بدن 

آزمایش شبکیه ی چشم

به خاطر آماده شدن واسه تست شبکیه ی چشم، دکتر قطره ای در داخل چشم شما می چکاند که باعث بازشدن مردمکای چشم می شه، اینجوری معاینه ی قسمت عقبی چشم (شبکیه) راحت تر شه. چشم دکتر با استفاده از Slit-lamp یا ابزاری مخصوص به نام افتالموسکوپ، می تونه علائم آب مروارید رو در عدسی چشم موردبررسی بذاره.

درمون

زمانی که عینکای تجویزی هم قادر به بهتر شدن میزان دید شما نباشن، تنها درمون مؤثر واسه آب مروارید، جراحیه.

چه زمانی واسه جراحی اقدام کنیم؟

از چشم دکتر خود بپرسید که جراحی واسه شما مناسبه یا نه. بیشتر چشم پزشکان زمانی جراحی رو پیشنهاد می کنن که آب مروارید شروع به اثرگذاشتن بر کیفیت زندگی مریض و ایجاد مشکل در انجام کارای روزمره ای مثل مطالعه یا رانندگی در شب می کنه.

تصمیم گیری درمورد زمان مناسب واسه جراحی به شما و دکترتان بستگی داره. بیشتر مردم نیاز فوری به جراحی ندارن، چون عموما آب مروارید آسیب ی جدی به چشم نمی زنه. اما معمولا پیشرفت مریضی در افراد گرفتار به دیابت سریع تر اتفاق میفته.

تأخیر در انجام جراحی معمولا اثر زیادی بر روند بهبود بینایی نداره. پس اگه تصمیم به جراحی دارین، واسه بررسی امتیازات و خطرات این جراحی، وقت کافی بذارین و با دکتر خود مشورت کنین.

اگه تصمیم ندارین که به این زودی اقدام به جراحی کنین، ممکنه که چشم دکتر از شما بخواد تا به طور منظم آزمایشات دوره ای رو واسه بررسی روند پیشرفت آب مروارید، انجام بدین .

در عمل جراحی آب مروارید چه اتفاقی میفته؟

عمل جراحی آب مروارید به خارج کردن عدسی طبیعی چشم (که در اثر آب مروارید به درد نخور و کدر شده) و جایگزینی اون با لنز مصنوعی گفته می شه.

جراحی آب مروارید شامل برداشتن عدسی کدر چشم و جایگزینی اون با یک عدسی مصنوعی شفافه. عدسی مصنوعی چشم، عدسی داخل چشمی نامیده می شه که درست در جای عدسی طبیعی قرار میگیره و به عنوان بخشی دائمی در چشم باقی می مونه.

واسه بعضی افراد، وجود دیگر مشکلات چشم، باعث می شه تا اونا قادر به استفاده از لنز مصنوعی نباشن. در اینجور مواردی بعد از برطرف شدن آب مروارید، میشه میزان دید رو با عینک یا لنزهای تماسی بهبود بخشید.

جراحی آب مروارید معمولا به شکل سرپایی انجام می شه و شما بعد از عمل، نیاز به بستری شدن ندارین. درطی عمل جراحی، دکتر واسه بی حس کردن چشم از داروی بی حسی استفاده می کنه و شما درطول عمل بیدار هستین.

عمل جراحی آب مرواردید معمولا ایمن و بی خطره، اما در بعضی از موارد نادر، خطر عفونت و خونریزی هست. جراحی آب مروارید خطر پارگی شبکیه رو هم افزایش می ده.

ممکنه که تا چند روز پس از عمل، مقداری احساس ناراحتی در چشم تون داشته باشین. درمون کامل معمولا طی ۸ هفته رخ می ده.

درصورت نیاز به عمل جراحی آب مروارید در هر دو چشم، دکتر شما پس از درمون چشم اول، عمل جراحی رو واسه حذف آب مرواریدِ چشم دوم برنامه ریزی می کنه.

برنامه-ریزیدیدگاهتان را بنویسید