علائم فراموشی؛ ۱۰ نشونه ای که به گفته انجمن فراموشی باید جدی بگیرین 

 

تازگیا دچار فراموشی شدین؟ فکر می کنین این فراموشیا می تونن از علائم فراموشی باشن؟ اجرا روشای پیشگیری از فراموشی و انجام بهترین تکنیکای تقویت حافظه، به ما کمک می کنن حافظه قوی داشته باشیم و تا حدی از دچار شدن به مشکلات حافظه جلوگیری کنیم. به هرحال در کنار اینا، مهمه که با علل ضعف حافظه کوتاه مدت و علائم فراموشی هم آشنا شیم تا اگه خدای نکرده خودمون یا عزیزان مون دچار اونا شدیم، در صورت امکان بتونیم قبل از جدی تر شدن مسئله، چاره ای فکر کنیم. در این مقاله با علائم فراموشی آشنا میشید و یاد می گیرین چه مواردی جزو علائم فراموشی نیستن.

 

طبق گفته انجمن فراموشی ۱۰ نشونه ای که در این مقاله بررسی شدن، علائم سنتی مریضی فراموشی هستن. اگه این نشونه ها رو دارین، باید به دکتر مراجعه کنین چون:

  1. این علائم ممکنه نشونه مریضیای مثل فراموشی باشن ولی اگه به موقع اونا رو شناسایی و درمون کنین، می تونین بهبود یابید.
  2. مریضی فراموشی بهتره که هرچه زودتر تشخیص داده شه.

این مقاله جدی ترین علائم فراموشی رو به شما نشون می ده تا بتونین این مریضی رو به موقع تشخیص و اقدامات لازم رو بکنین.

۱. تغییر در حافظه

از دست دادن حافظه اولین و مهم ترین نشونه هشداردهندهه که زندگی روزمره ی شما رو پریشون می کنه.

اگه دچار علائم زیر شدید، به دکتر مراجعه کنین:

  • وقتی که یک سؤال رو چندبار می پرسین؛
  • بیشتر و بیشتر به یادداشت کردن یا اعضای خونواده تون تکیه می کنین؛
  • خونواده

  • به سختی می تونین اتفاقات یا اطلاعات گذشته رو به خاطر بیارین.

چی نشونه فراموشی نیس؟ بعضی وقتا فراموش می کنین کلیدای خود رو کجا گذاشته اید.

درسته که وقتی به مریضی فراموشی فکر می کنیم اولین چیزی که به ذهن مون میاد از دست دادن حافظهه، ولی ۹ نشونه هشداردهنده ی دیگر هم وجود دارن که همون قدر مهم هستن.

۲. دست کشیدن از انجام کارای روزمره

بی علاقگی، بی تفاوتی و دست کشیدن از فعالیتا و افراد موردعلاقه تون، می تونه یکی از علائم فراموشی باشه. مثلا دیگر طرفدار تیم مورد علاقه خود نیستین، حوصله ندارین واسه نوهای عزیزتون وقت بذارین، دیگر بافتنی نمی بافید یا نجاری نمی کنین و حتی دیگر ماهی یک بار هم با دوستان خود قرار نمی ذارین.

چی نشونه فراموشی نیس؟ موقع انجام دادن فعالیتا به استراحت بیشتری نیاز دارین یا بعضی وقتا احساس می کنین مسئولیتاتون خیلی زیاد هستن.

۳. گم کردنِ جا و زمان

مطلب مشابه :  علائم نا آرومی دهانه رحم، علل، تشخیص و پیشگیری از اون 

تا به حال واسه تون پیش اومده که از خواب عمیقی بیدار شید و به یاد نیارین چه روزیه، ساعت چنده و کجا هستین؟ در این صورت دچار «موقعیت ناآگاهی» شدین. اگه این مشکل خیلی شدیدتر شه، یکی از علائم فراموشی رو دارین. موقعیت ناآگاهی یعنی فرد نتونه به خاطر بیاره چه فصلی یا چه سالیه، کجاست یا به چه دلیل آنجاست. با پیشرفت فراموشی، بعضی وقتا پیش میاد که فرد گذشت زمان رو فراموش و فکر میکنه چند سال جوون تره.

چی نشونه فراموشی نیس؟ نمی دونین چه روزیه و تقویم رو بررسی می کنین.

۴. مشکلات چشمی-فضایی

مشکلاتی در درک عمق و فاصله، تشخیص دادن چهرها یا اشیای آشنا و تفسیر کردن تصاویر، از دیگر علائم فراموشی و نابودی عقل هستن. فعالیتایی مثل بالارفتن از پلها، رفتن داخل وان حموم، پیدا کردن راه خونه یا کتاب خوندن ممکنه واسه شما مشکل تر شه.

چی نشونه فراموشی نیس؟ تغییر در بینایی به خاطر دژنراسیون ماکولا (پوچی لکه زرد) یا آب مروارید.

۵. کاهش توانایی ایجاد رابطه

همیشه سعی می کنین کلمه مناسب رو پیدا کنین ولی درنهایت نمی تونین؟ شاید همیشه مجبور میشید بگید: «اون چیزی که روش غذا می پزیم» چون کلمه «اجاق گاز» به ذهن تون نمی رسه. شاید همیشه نویسنده ی خوبی بودین و اخیرا متوجه شدین که نمی تونین افکار خود رو خیلی راحت روی کاغذ بیارین. تغییر توانایی شما واسه ایجاد رابطه، یکی از علائم آلزایمره.

چی نشونه فراموشی نیس؟ بعضی وقتا نمی تونین کلمه مناسب رو پیدا کنین.

۶. مشکل در حل مسئله و برنامه ریزی

برنامه-ریزی

ممکنه حافظه ی شما به نظر خودتون خیلی هم خوب باشه، ولی اخیرا برنامه ریزی، مدیریت حساب بانکی و به موقع پرداخت کردن صورت حسابا واسه تون سخت شده باشه، یا اینکه همیشه دست پخت خوبی داشته اید ولی حالا دیگر نمی تونین از مراحل پیچیده ی دستورپخت غذا سر در بیارین. حتی بیشتر طول می کشه که صبحا قهوه یا چای درست کنین. این کارا مربوط به کارکرد اجرایی هستن، توانایی ای که معمولا به خاطر فراموشی کمتر می شه. اگه این علائم رو در خود یا یکی از عزیزان تون مشاهده کردین، با دکتر تماس بگیرین.

چی نشونه فراموشی نیس؟ یکی دو اشتباه در محاسبات ریاضیاتی و حل مسئله.

۷. تغییراتی در حال وهوا و شخصیت

شخصیت

پدرتون که قبلا سخت گیر نبود، حالا زودرنج و ترسو شده؟ شاید شما رو متهم کرده که فقط به این خاطر در انجام کارای روزانه منزل بهش کمک می کنین که می خواید پول و وسایل قیمتی اونو بدزدید. شاید با هم به مغازه رفته اید و فقط به خاطر اینکه نون مورد علاقه اونو جابه جا کرده بودن، داد وبیداد راه انداخته بود. اگه پدرتون همیشه بدخلق و لجوج بوده، شاید این مسئله به کارکردای شناختی اون ربطی نداره. اما تغییراتی که در چند ماه گذشته در حال وهوا و شخصیت اون به وجود اومده، می تونه نشون دهنده ی این باشه که مغزش دچار تغییراتی شده. در این صورت باید به دکتر مراجعه کنین تا اونو مورد معاینه بذاره.

مطلب مشابه :  طوفان فکری برعکس چیه و چه کاربردی داره؟ 

پول-نام-تصویر

چی نشونه فراموشی نیس؟ کمی سخت گیرتر شدن و نفرت از تغییرات.

۸. گم کردن چیزها

کسی رو می شناسین که همیشه چیزها رو گم می کنه؟ کسائی که به نابودی عقل و فراموشی دچارند، این مشکل واسه شون خیلی شدیدتره. اونا نه تنها چیزها رو گم می کنن، بلکه مراحل جست وجو و پیدا کردن شون هم واسه شون سخت تر می شه. کسی که فراموشی داره، ممکنه کلافه شه چون فکر میکنه کسی عمدا عینک اونو در فریزر گذاشته یا کیف اونو دزدیدهه! این فرد نه تنها نمیتونه کفش هاش رو پیدا کنه، بلکه اصلا یادش هم نمیاد که چه جوری سر از فر درآوردند!

چی نشونه فراموشی نیس؟ کلیدتون رو گم می کنین و بعد به یاد میارید که اونا رو روی کمد گذاشتین تا تلفن رو جواب بدین.

۹. بدتر شدن قدرت تشخیص فرد

اگه اخیرا متوجه شدین که عزیزتون قدرت تشخیص خود رو از دست داده و انتخابای بد زیادی داشته، بهتره از دکتر وقت ملاقات بگیرین. شاید اون همیشه گول کلاهبرداری تلفنی رو می خوره و پولش رو از دست می ده. یا مادرتان که معمولا خیلی تمیز و مرتبه، اخیرا نامرتب شده و حتی دوش نگرفته. شاید حتی فهمیده باشین که لباس هاش مناسب فصل نیس.

چی نشونه فراموشی نیس؟ بعضی وقتا تصمیمی می گیرین که عزیزان تون با اون موافق نیستن.

۱۰. سخت تر شدن کارای همیشگی

در راه سوپرمارکت به خونه گم میشید، کاری رو که ۲۰ ساله مشغولش هستین، نمی تونین بکنین یا نمی تونین غذاهای همیشگی رو درست کنین. اینا علائم فراموشی و بقیه شکلای مختلف فراموشی هستن. مشکل وقتی شروع می شه که «کاری رو که همیشه انجام می دادین»، واسه تون سخت تر شده، نه چیز جدیدی که تازگیا درحال یادگیری اون هستین.

چی نشونه فراموشی نیس؟ مشکلاتی در سردرآوردن و استفاده کردن از ریموت کنترل جدید تلویزیون.

دیدگاهتان را بنویسید