علائم آپاندیس، نحوه تشخیص و علاج اون 

 

آپاندیس زائده ای کوچیک و انگشتی شکله که از روده ی بزرگ منشعب می شه. زمانی که این زائده ی کوچیک ملتهب شه فرد دچار آپاندیسیت شده که در اصطلاح عامیانه بهش آپاندیس هم میگن. این آسیب بسیار دردناک و ناخوشاینده و درصورت نبود درمون به موقع ممکنه زندگی فرد رو تهدید کنه. آپاندیس عموما اصلی ترین دلیل دردهای شکمی و عموما نیازمند عمل جراحیه، طوری که شایع ترین جراحی اورژانسی شکمی شناخته می شه. این آسیب بیشتر در سنای نوجوونی و ده دوم زندگی اتفاق میفته اما در سنای دیگر هم ممکنه رخ بده. از اونجا که این آسیب ممکنه واسه حدود ۵ درصد افراد ایجاد شه و از طرفی تشخیص به موقع اونم بسیار ضروریه تصمیم گرفتیم در این نوشته درباره علائم آپاندیس و نحوه ی درمون اون با شما صحبت کنیم. همراه ما باشین.

 

چند نکته کلیدی درباره ترکیدن آپاندیس

 • اولین نشونه روشن آپاندیس، درد در ناحیه شکمه که به طرف راستِ زیر شکم حرکت می کنه؛
 • اگه علائم شما به گونه ایه که احساس می کنین دچار نفخ شکم شدین اما خارج شدن گاز روده به بهتر شدن شما کمکی نمی کنه حتما باید به اورژانس مراجعه کنین؛
 • تقریبا بیشتر افرادی که دچار درد در ناحیه شکم هستن و علائمی مثل آپاندیس دارن مستقیما به اورژانس برگشت داده می شن؛
 • معمولا علاجایی که واسه آپاندیسیت صورت میگیره موفقه اما به یاد داشته باشین آپاندیسیت طولانی و درمون نشده می تونه مشکلات مرگباری به دنبال داشته باشه.

آپاندیس کجای بدن قرار داره؟

آپاندیس زائده ای به طول تقریبا ۱۱ سانتی متره و در طرف راستِ پایین شکم قرار گرفته. این زائده ی انگشتی شکل درواقع به سکوم یا کورروده (بخش ساده روده ی بزرگ) وصل شده.

علائم آپاندیس

درد شدید و یهویی شکم معمولا اولین علامت آپاندیسیته. این درد عموما از نواحی دور ناف شروع می شه و به طرف راست و پایین شکم حرکت می کنه. درد مربوط به آپاندیس با گذشت زمان و با حرکت کردن، تنفس عمیق، سرفه یا عطسه شدید تر می شه.

بقیه علائم عادی آپاندیسیت عبارتند از:

 • حالت تهوع؛
 • استفراغ؛
 • بی اشتهایی؛
 • یبوست یا اسهال؛
 • ناتوانی در خارج کردن گاز روده یا معده ؛
 • تب و لرز کم؛
 • امکان افزایش گرما بدن تا ۳۸ درجه سانتی گراد؛
 • ورم معده؛
 • مریض احساس می کنه با خروج گاز روده یا حرکت رودها و اجابت مزاج بهبود پیدا میکنه.

با این همه خوبه بدونین که این علائم فقط در نصف افراد دیده می شه. بعضی ممکنه علائمی مثل به معده درد کم داشته باشن و بعضی هم ممکنه علائم نادر و غیرمعمول رو تجربه کنن.

علائم آپاندیس در کودکان و نوزادان

درد به دلیل آپاندیسیت در کودکان و نوزادان ممکنه ناحیه مشخصی نداشته باشن و تموم بدن به لمس حساس شه یا در مواردی ممکنه اصلا دردی وجود نداشته باشه.

درباره این گروه سنی ممکنه حرکات روده وجود نداشته باشه و معمولا اسهال در اونا نشونه مشکلات دیگری به حساب میاد.

گرچه ممکنه کودکان و نوزادان مثل بزرگسالان درد رو در یک ناحیه مشخص تجربه نکنن، بااین حال درد شکمی جزو عادی ترین علائم بروز آپاندیسیت در این گروه سنی به حساب میاد.

مطلب مشابه :  علائم افسردگی شدید، عوامل ایجاد، راه های تشخیص و علاج اون 

علائم آپاندیس در افراد سن بالا و زنان باردار

سالخوردگان و زنان باردار ممکنه علائم مختلفی رو تجربه کنن. درد شکمی در این گروه از افراد ممکنه کم تر باشه یا کمتر احساس شه درعوض علائمی مثل تهوع، استفراغ و تب بیشتر شایعه.

اگه آپاندیسیت بعد از سه ماه اول زمان بارداری بروز کنه درد معمولا به طرف راست و یک چهارم بالای شکم حرکت می کنه. فرد مریض ممکنه دردهایی از نوع برگشتی یا دردهای جانبی دیگری رو هم تجربه کنه، اما درصورت وجود درد معده شاید فرد به مشکل دیگری غیر از آپاندیسیت دچار شده.

آسیبای دیگر با علائمی مثل به آپاندیسیت

درد شکمی ممکنه نشونه وجود مشکلات دیگری باشه که در بسیاری موارد با آپاندیسیت اشتباه گرفته می شن، ازجمله:

 • زخم معده؛
 • یبوست؛
 • شکلای مختلف مریضی نا آرومی روده (IBD)، ازجمله مریضی کرون و کولیت روده (کولیت اولسراتیو)؛
 • مشکل در مدفوع، انگلا یا پلیپایی که داخل روده ایجاد شدن وموجب انسداد آپاندیس می شن؛
 • آسیبا یا صدماتی که به شکم وارد شده.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

آپاندیسیت آسیب ایه که زندگی فرد گرفتار رو تهدید می کنه و نیازمند مراقبتای فوری پزشکیه. درصورت نبود درمون کامل، احتمال خیلی بد تر شدن این آسیب در درازمدت هست. به یاد داشته باشین که علائم ساده ی آپاندیس ممکنه در حد احساس نفخ، ساده باشه.

درصورتی که مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) نفخ رو از بین جنگ یا درصورت شدیدتر شدن درد، فرد حتما باید به دکتر مراجعه کنه و حتی ممکنه به اورژانس و درمون فوری نیاز باشه.

درمون آپاندیسیت به محض ظهور علائم، از خیلی بد تر شدن و بروز مشکلات و مشکلات بعدی جلوگیری می کنه.

دکتر چیجوری آپاندیس رو تشخیص می ده؟

۱. بررسی علائم

معمولا از مریض خواسته می شه درباره علائم و شدت و مدت زمان اونا اطلاعاتی رو در اختیار دکتر بذاره.

۲. بررسی سوابق پزشکی مریض

واسه ردکردن احتمال مریضیا یا بقیه مشکلات جسمی، دکتر باید سوابق پزشکی مریض رو بررسی کنه:

 • سابقه هرنوع مریضی یا جراحی قبلی؛
 • دارو یا مکملای غذایی که مریض مصرف می کنه؛
 • اینکه مریض الکل یا مواد مخدر مصرف می کنه یا نه.

۳. معاینه بالینی

دکتر مریض رو معاینه می کنه تا اطلاعات بیشتری درباره نوع و دلیل درد به دست بیاره. معمولا دکتر قسمتایی از شکم مریض رو لمس می کنه یا فشار می ده تا جای دقیق درد رو پیدا کنه. بعضی وقتا ممکنه به آزمایشات لگنی یا رکتوم (روده) هم نیاز باشه.

۴. آزمایشات پزشکی

انجام آزمایش ادرار یا خون می تونه به تشخیص آپاندیسیت یا مشکلات دیگری که با آپاندیسیت اشتباه گرفته شدن کمک کنه. حتی ممکنه دکتر واسه تشخیص دقیق نیاز به انجام تست بارداری هم داشته باشه.

 • آپاندیسیت طولانی یا پاره شدن آپاندیس؛
 • نا آرومی؛
 • انسداد در داخل آپاندیس؛
 • آبسه.

درمون آپاندیس

درمون آپاندیسیت معمولا با تجویز آنتی بیوتیک و تزریق وریدی شروع می شه. در مواردی که فرد دچار آپاندیسیت خفیفه، این آسیب با داروهای تزریقی و آنتی بیوتیکا درمون می شه.

مطلب مشابه :  علائم آب مروارید و شکل های مختلف اون،؛ این مریضی چیجوری علاج می شه؟ 

در مرحله بعد عادی ترین درمون، جراحیه که با نام آپاندکتومی (appendectomy) شناخته می شه. معمولا برداشتن آپاندیس خطر نا آرومی و پارگی اونو کم می کنه. همونجوریکه قبلا هم اشاره کردیم درمون زودهنگام بسیار مهمه چون خطر مشکلات آپاندیس رو که می تونه به مرگ منجر شه، کم می کنه.

۱. جراحی لاپاروسکوپی (Laparoscopic)

در این نوع درمون، جراح چندین برش کوچیک ایجاد می کنه و به وسیله وسیله خاصی آپاندیس مریض رو برمی داره.

امتیازات جراحی لاپاروسکوپی اینه که:

 • خطر مشکلات به دلیل جراحی باز مثل شکلای مختلف عفونتای بیمارستانی یا هر نوع عفونت بعد از جراحی رو کم می کنه؛
 • مدت زمان درمون کوتاه می شه.

در این نوع جراحی مریض ۳ تا ۵ روز بعد از عمل می تونه فعالیتای فیزیکی خود رو ازسربگیرد.

۲. جراحی لاپاراتومی (Laparotomy)

در این نوع جراحی هم مثل جراحیای باز دیگر برشی در محل آپاندیس، طرف راست پایین شکم ایجاد می شه. این نوع جراحی معمولا در مورد آپاندیس طولانی که فرد به طور همیشگی به آپاندیسیت دچار می شه، مؤثره. این نوع جراحی به دکتر امکان می ده که عفونتای به دلیل مشکلات آپاندیسیت در درون شکم رو خوب پاکسازی کنه.

در این نوع جراحی، مریض بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز توانایی انجام فعالیتای روزمره خود رو داره.

مشکلات جانبی تأخیر در درمون آپاندیس

تأخیر در درمون آپاندیسیت ممکنه مشکلات جدی ای به همراه داشته باشه.

۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از شروع علائم بروز آپاندیسیت، نا آرومی آپاندیس ممکنه به پارگی و ترکیدن اون در شکم منجر شه. این پارگی باکتریا، مدفوع و هوا رو به داخل شکم منتقل می کنه و باعث عفونت و دیگر مشکلات مرگبار می شه. عفونتایی که معمولا ممکنه از بروز آپاندیسیت طولانی و همیشگی به وجود بیاد شامل پریتونیت(peritonitis)، نا آرومی چاله شکمی یا آبسهه.

به خاطر داشته باشین که مصرف داروهای مسکّن ممکنه نشونه های بروز آسیب رو مخفی کنه و درمون مؤثر رو به تأخیر بندازه.

میزان درمون در دچار شدن به آپاندیس

آپاندیسیت با تشخیص به موقع و اقدامات درمانی فوری قابل درمانه و مرگ ومیر به دلیل این آسیب تقریبا زیر یک درصده. اما درصورت نبود درمون به موقع با استفاده از آنتی بیوتیکا یا نبود امکانات واسه جراحی در مناطق دورافتاده، مرگ در اثر دچار شدن به این آسیب به ۵۰ درصد یا بیشتر هم می رسه. همونجوریکه اشاره شد درصورت پاره شدن آپاندیس، فرد ممکنه دچار عوارضی مثل آبسه یا پریتونیت شه که در این حالت و هم درصورت سالخورده بودن فرد گرفتار، درمون کامل مریض به طول خواهد رسید.

دوستان عزیزم گرچه آپاندیس عموما به عنوان یک عضو زائد و غیرضروری شناخته می شه، اما بعضی محققان فکر می کنن این عضو ممکنه در حفظ سیستم ایمنی و هم حفظ سلامتی بدن نقش داشته باشه.دیدگاهتان را بنویسید