علائم استرس چیه؛ این نشونه ها رو بشناسین و اون رو متوقف کنین “

 

همه ما در زندگی روزمره و در موقعیتای جورواجور، بارها دچار استرس میشیم. استرس به واکنش طبیعی بدن در برابر عوامل محرک، تغییرات، فشارهای داخلی یا بیرونی گفته می شه. این عوامل در شرایط مختلف باعث به هم خوردن تعادل بدن می شن و بدن هوشمند ما واسه مقابله با این حالت سعی می کنه تا تعادل از دست رفته رو برگردونه. در این نوشته سعی شده به مهم ترین علائم استرس اشاره شه تا با باخبر شدن از اون بتونیم جلویش رو بگیریم.

 

واسه آشنایی با علائم استرس می تونین ویدیوی زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

شدت استرس در شرایط و موقعیتای مختلف، متفاوته. استرس می تونه بعضی وقتا کم و زودگذر باشه (مثل استرسی که قبل از یک آزمون ساده به ما دست می ده) یا ممکنه شدید باشه و حالت طولانی پیدا کنه. کمی استرس قبل از انجام هر کاری لازمه و می تونه به بهتر انجام شدن اون کار منجر شه. اما استرس شدید و مزمنی که فشارهای روحی و جسمی بیشتر از حد به فرد وارد می کنه، می تونه اثر مخربی بر زندگی اون داشته باشه و حتی باعث مریضی شه.

از بین علائم استرس، ۸ نشونه به عنوان نشونه های مریضی زا و خاموش استرس شناخته شدن. اگه هر یک از این علائم رو دارین، به سرعت واسه درمون استرس اقدام کنین؛ وگرنه مریضیا به زودی سراغ تون خواهند اومد.

کهیر

اگه کهیر رو تجربه کرده باشین، به احتمال زیاد میدونید که این برجستگیای قرمزرنگ خارش دار چقدر آزاردهنده هستن. کهیر معمولا به دلیل حساسیت بدن به ترکیباتی آلرژی زا به نام هیستامین (Histamine) که در خیلی از غذاها هست ایجاد می شه. اما اگه سابقه آلرژی ندارین و یهویی روی پوست تون کهیر ظاهر شد، دلیل اون می تونه استرس باشه.

هنگامی که دچار استرس میشید (خواه یه مدت کوتاه، خواه یه مدت طولانی) سیستم ایمنی بدن ضعیف می شه و بدن واسه مقابله با این مشکل، هیستامین آزاد می کنه. در صورتی که استرس برطرف نشه، واکنشای آلرژیک بدن باعث بروز کهیر میشه. در این حالت حتی عواملی مثل سرما، گرما، صابونا و لوسیونا (که قبلا فرد نسبت به اونا حساسیت نداشته) هم ممکنه پوست بدن رو تحریک کنن.

مطلب مشابه :  طوفان فکری برعکس چیه و چه کاربردی داره؟ 

ناپایداری وزن بدن

بدن به طور طبیعی هورمونی به نام کورتیزول ترشح می کنه که در تنظیم قند خون و سوخت و ساز بدن نقش مهمی داره. هنگامی که استرس دارین این هورمون بیشتر از حد طبیعی ترشح می شه. به خاطر این، کارکرد بدن در تنظیم قند خون پریشون می شه و نحوه ی سوخت و ساز چربیا، پروتئینا و کربوهیدرات تغییر می کنه. در اینجور شرایطی، یا فرد دچار کم اشتهایی می شه و یا پرخوری می کنه که هر دو از رفتارهای ناسالم در تغذیه هستن و باعث کاهش یا افزایش وزن می شن.

سردردهای شدید

اگه بعضی وقتا یهویی (بدون سابقه سردرد یا میگرن) دچار سردردهای تنشیِ شدید میشید، شاید استرس زیادی دارین. استرس، موادی شیمیایی رو در مغز آزاد می کنه که بر اعصاب و عروق خونی مغز اثر می ذارن و باعث سردرد می شه.

استرس در افراد گرفتار به میگرن می تونه باعث شروع یا خیلی بد تر شدن حملات میگرنی شه.

مریضیای گوارشی

استرس به روشای مختلفی روی معده و کارکرد دستگاه گوارش اثر منفی می ذاره. هنگامی که استرس دارین، معده اسیدهای گوارشی بیشتری رو تولید می کنه که ممکنه باعث سوزش سردل (حالتی که با درد در ناحیه معده و احساس طعم تلخ در دهن همراهه) شه. هنگام استرس، تخلیه ی مواد از معده به روده به آهستگی صورت میگیره که به تجمع گاز معده و نفخ میرسه.

سرماخوردگی

افرادی که به طور منظم استرس دارن، معمولا بیشتر از بقیه دچار سرماخوردگی می شن؛ چون سیستم ایمنی بدن این افراد بسیار ضعیفه و نمیتونه خوب در برابر ویروسا و عوامل مریضی زا مقاومت کنه. واسه رفع استرس و ایجاد آرامش، مصرف چای بابونه و چای زنجبیل و دوش گرفتن با عصاره نعناع و اسطوخودوس بسیار مفیده.

آرامش

جوش

مطلب مشابه :  تشخیص افسردگی کودکا

اگه فکر می کنین که جوش فقط کابوس زمان نوجوانیه و در سنای بالاتر سراغ تون نخواد اومد، در اشتباه هستین. جوش در هر سن و هر دوره ای از زندگی ممکنه ظاهر شه. یکی از عوامل ایجاد جوش و جوش استرسه. هنگامی که استرس دارین، بدن هورمون کورتیزول بیشتری ترشح می کنه که باعث می شه غدد پوست، چربی بیشتری تولید کنن. تجمع چربی اضافی در فولیکولای مو و سلولای مرده ی پوست، موجبات بروز جوش و جوش رو جفت و جور می کنه.

کاهش تواناییای ذهنی

ترشح بیشتر از حد هورمون کورتیزول هنگام استرس، بر توانایی مغز و حافظه اثر می ذاره. استرس زیاد، باعث کاهش تمرکز می شه و در صورتی که درمون نشه، اضطراب، افسردگی و مشکلات حافظه رو به دنبال داره.

ریزش مو

مراحل طبیعی رشد موی سر به شکل چرخه ایه که در اون موهای قدیمی می ریزند و فولیکولای جدید مو جانشین اونا می شن. پس از دست دادن تعداد محدودی مو در روز طبیعیه. استرس شدید می تونه با ایجاد مشکل در این چرخه، تعداد خیلی از موها رو با هم به مرحله ای برسونه که مرحله استراحت نامیده می شه. پس از این مرحله (که دو تا سه ماه طول می کشه) این موها بدون جانشین شدن شروع به ریزش می کنن. استرس باعث می شه سیستم ایمنی بدن به فولیکولای مو حمله کنه و باعث ریزش مو شه.

همین امروز واسه درمون استرس اقدام کنین

روشای زیادی واسه درمون استرس هست. ورزش و مراقبه (مدیتیشن) واسه تمدد اعصاب و ایجاد آرامش بسیار مفید هستن. می تونین از کتابای رنگ آمیزی واسه بزرگسالان، لوازم هنری، بازیای فکری، جدول کلمات و سرگرمیای دیگری که به شکل مجموعه در بازار موجوده (و دقیقا با هدف درمون استرس طراحی شدن) استفاده کنین.

منبع : rd.com

دیدگاهتان را بنویسید