دانلود مقاله افشای اطلاعات مالی، اقوام و دوستان

دانلود پایان نامه

عرضه ساده سهام یا IPO، اولین عرضه و فروش سهام یک شرکت به شکل عمومیه. پیش از عرضه عمومی ساده (IPO)، شرکت باید به شکل خصوصی و با سهام داران محدود و تشکیل شده از سرمایه گذاران ساده (مثل مؤسسین و اقوام و دوستان اونا) و سرمایه گذاران حرفه ای درنظر گرفته می شه. از طرف دیگر درصورت عمومی شدن شرکت، هر شخص یا نهادی مثل افراد معمولی یا نهادای سرمایه گذار که در پا گرفتن شرکت موثر نبوده ان و مایل به خرید سهام شرکت هستن هم سهمی از شرکت رو به خود اختصاص میدن. تا زمانی که شرکتی پیشنهاد عرضه سهامش رو در اختیار عموم نگذارد، امکان سرمایه گذاری عموم در اون وجود نداره. شما می تونین تا به شکل پنهون، پیشنهاد سرمایه گذاری در یک شرکت خصوصی رو به صاحبان اون بدین، گرچه اونا موظف به فروش سهمی از شرکت به شما نیستن. اما شرکتای عمومی مجبورند تا کمه کم بخشی از سهام شون رو در بازار بورس به همه مردم بفروشن. واسه همین به IPO، عرضه عمومی گفته می شه.

نگه داشتن شرکت به شکل خصوصی فایدهایی داره که ممکنه درصورت عمومی شدن شرکت عاقبتای زیانباری واسه شرکت داشته باشه. مثلا صاحبان شرکتای خصوصی، اجباری در افشای اطلاعات مالی و حسابای شرکت خود ندارن. در آمریکا تأسیس یک شرکت خصوصی، آسون و تقریبا ارزانه و بیشتر کسب و کارای کوچیک و متوسط به شکل خصوصی اداره می شن. گرچه شرکتای بزرگ هم می تونن به شکل خصوصی باقی بمونن. مثلا IKEA، سوپرمارکتای Publix، Mars Candy و Hallmark Cards، همه خصوصی هستن.

شرکتای عمومی هزاران سهام دار دارن و موظفند تا تحت قوانین و آیین نامهای سختگیرانه ای فعالیت کنن. اونا باید هیئت مدیره تشکیل و در هر فصل، اطلاعات مالی و حسابای خود رو به شکلی قابل آزمایش، گزارش کنن. در آمریکا، شرکتای عمومی، گزارشای خود رو به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و در دیگر کشورها به زیرمجموعه ای از دولت که مثل به همین کمیسیونه تحویل میدن. شرکتای عمومی به محض ثبت سهام شون باید به آیین نامها و مقتضیاتی که بورس سهام اعلام می داره پایبند بمونن. حضور در یک بازار سهام بزرگ، مقدار زیادی اعتبار داره. به شکل تاریخی، تنها شرکتایی خصوصی با پایه های قوی و پتانسیل سودآوری اثبات شده صلاحیت عرضه عمومی ساده رو دارن و اثبات اونم کار ساده ای نیس. اما الان با رقابتی که بین بازارهای سهام مختلف پیش اومده، مقتضیات عرضه ساده واسه شرکتای خصوصی، کمی آسون تر شده.

چه احتیاجی به عرضه اولیهه؟

عرضه عمومی واسه رشد و پیشرفت، مقدار زیادی پول به شرکت تزریق می کنه. شرکتای خصوصی انتخابای زیادی واسه افزایش سرمایه خود در پیش رو دارن که از اون جمله میشه به قرض کردن، پیدا کردن سرمایه گذاران خصوصی یا الحاق به شرکتی دیگر رو شمرد. اما عرضه عمومی ساده، به مراتب گزینه بهتری واسه شرکت خصوصی و سرمایه گذاران ساده ی اینه و پول بیشتری رو در اختیارشون قرار می ده. بعضی از بزرگترین عرضه های عمومی ساده تا به امروز به این قراره: