دانلود پایان نامه با موضوع رشد و توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ثابت

دانلود پایان نامه

تخصیص منابع به مفهوم اخص کلیه روشها و شیوه های اعطای تسهیلات توسط بانکها را شامل می شود. از دیدگاه قانون عملیات بانکی بدون ربا، هر یک از طرق مختلف تأمین مالی یا تضمین تعهدات واحدهای اقتصادی، گونه ای از تسهیلات اعطائی محسوب می شود. اعطای تسهیلات، بخش مهمی از عملیات هر بانک را تشکیل می دهد و این قسمت از فعالیتهای بانکی از لحاظ اقتصادی حائز اهمیت است. در واقع رشد و توسعه اقتصادی بدون افزایش کمی عامل سرمایه به عنوان یکی از عوامل تولید ممکن نیست و چون برای تمامی اشخاص (حقیقی و یا حقوقی) به دلائل مختلف مقدور نیست که در کلیه موارد و مراحل فعالیت خود بتواند از امکانات و منابع پولی شخصی جهت تأمین نیازهای موجود استفاده نمایند و علاوه بر این دریافت ها و پرداخت های واحدهای اقتصادی نیز به ندرت با هم انطباق می یابند لذا ناگزیر برای استفاده از تسهیلات و منابع لازم به مؤسسات مالی و اعتباری که مهمترین آنها بانکها می باشند روی می آورند. بدین گونه بانکها با در اختیار داشتن قسمت عمده ای از وجوه در گردش جامعه و تخصیص آن وجوه به بخشهای مختلف اقتصادی، نقش مهمی را در هر نظام اقتصادی ایفاء می کنند و در تنظیم روابط و مناسبات اقتصادی جامعه، تأثیر بسزایی دارند. اهمیت و حساسیت نظام اعتباری و بانکی در کل نظام اقتصادی هر جامعه، دولتها را بر آن داشته است تا از طریق اتخاذ و اعمال مجموعه تدابیری که اصطلاحاً «سیاست های پولی و اعتباری» نامیده می شود، گردش پول را در جامعه تنظیم نموده و در تأمین این منظور، بانکها به صورت اهرم نیرومندی جهت نیل به اهداف، سیاست ها و برنامه های اقتصادی که متکی و مبتنی بر امکانات، و نیازها و ارزشهای هر جامعه است، انجام وظیفه نمایند.
بنابراین تسهیلات اعطائی را می توان یک یا ترکیبی از موارد ذیل دانست.
1- تأمین تمام یا قسمتی از هزینه های مالی (جاری و ثابت) یک فعالیت اقتصادی
2- قبول تعهد یا تضمین آثار مالی تمام یا قسمتی از تعهدات مشتریان بانک
قبول تعهد یا تضمین آثار مالی تمام یا قسمتی از تعهدات مشتریان، بر خلاف تأمین مستقیم مالی که در بسیاری موارد مستلزم خارج شدن وجوه نقد از صندوق بانک و به طور کلی تبدیل یک دارائی به دارائی دیگر می باشد در شرایط عادی هیچگونه اثر در دارائی ها یا بدهی های بانک ایجاد نمی کند و صرفاً «حسابهای تعهدی » ذیل ترازنامه منعکس می شود.
2-5-2 انواع تسهیلات:
تسهیلات اعطائی را می توان از جهات مختلف مورد بررسی قرار داد برخی طبقه بندی های عمده به شرح ذیل می باشد:
تسهیلات از لحاظ مدت:
تسهیلات اعطائی از لحاظ مدت به سه گروه تقسیم می شوند:
1- تسهیلات کوتاه مدت: تسهیلات اعطائی کوتاه مدت به آن دسته تسهیلات بانکی اطلاق می گردد که حداکثر مدت استهلاک آن تسهیلات یکسال بوده و برای مقاصد مصرفی، جبران هزینه های جاری و تأمین سرمایه در گردش مؤسسات مختلف اقتصادی به کار می رود.
2- تسهیلات میان مدت: اینگونه تسهیلات اعطائی که مدت استهلاک آنها بیش از یک سال و کمتر از پنج سال(متوسط 3 سال) است، بیشتر به منظور تأمین هزینه های ناشی از جایگزین کردن ماشین آلات و تجهیزات مؤسسات و یا تکمیل و توسعه طرحهای سرمایه گذاری کوچک مورد استفاده قرار می گیرد .
3- تسهیلات بلندمدت: تسهیلات اعطائی بلند مدت تسهیلاتی هستند که مدت استهلاک آنها معمولاً بیش از 5 سال بوده و به منظور تمام یا قسمتی از هزینه و طرحهای سرمایه گذاری ثابت بکار می رود.
تسهیلات از لحاظ موارد استفاده:
1- تأمین نیازهای جاری: این دسته از تسهیلات برای تأمین هزینه جاری یا سرمایه در گردش مؤسسات اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد که به دو نوع تقسیم می شوند.
الف) تأمین مواد اولیه، موجودی کالا و …..
این نوع تسهیلات که عمدتاً برای تأمین مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزار کار واحدهای تولیدی ویا تأمین موجودی کالای ساخته شده واحدهای تجاری به کار می روند با توجه به ماهیت شان جنبه فیزیکی داشته و فاقد خاصیت نقدینگی و جریان وجوه می باشند. نمونه این تسهیلات فروش اقساطی مواد اولیه، لوازم یدکی و ابزار کار می باشد.
ب) تأمین نقدینگی: این نوع تسهیلات تأمین کننده نیازهای پولی و نقدینگی مشتریان می باشد که هزینه های جاری پولی مؤسسات نظیر حقوق و دستمزد، هزینه های نقدی اداری، فروش و …. را تأمین می نماید. نمونه این تسهیلات «سلف» را می توان نام برد.
2- تأمین نیازهای سرمایه ای: تسهیلات اعطائی سرمایه ای برای تأمین هزینه های سرمایه ای و یا طرحهای سرمایه گذاری ثابت مثل زمین، ساختمان، ماشین آلات و تأسیسات واحدهای تولیدی به کار گرفته می شوند. اینگونه تسهیلات شامل موارد زیر می باشد.
الف) تأمین هزینه طرحهای ایجاد(تأسیس): در اینگونه طرح ها هدف بنیانگذاری و تأسیس یک واحد اقتصادی جدید می باشد که اعطای تسهیلات به آن، موکول به بررسیهای دقیق کارشناسی از ابعاد فنی، اقتصادی و مالی است.
ب) تأمین هزینه طرح های تکمیلی و توسعه: در اینگونه طرح ها مؤسسه دایر و در حال بهره برداری به منظور تکمیل یک خط تولید و یا توسعه واحد تولیدی از بانک درخواست تسهیلات می نماید.
ج) تأمین هزینه طرح های جایگزینی: از آنجا که طول عمر ماشین آلات و تأسیسات واحدهای تولیدی محدود بوده و به مرور زمان فرسوده، مستهلک و نایاب می گردند. نیازمند جایگزین کردن وسایل مورد نیاز و نتیجتاً تسهیلات اعطائی خواهند بود.
3- تأمین نیازهای شخصی: این قبیل تسهیلات به منظور تأمین هزینه های مصرفی ناشی از حوایج شخصی و ضروری اشخاص حقیقی اعطاء می گردد. از قبیل هزینه ازدواج و هزینه درمان می باشد.