دانلود پایان نامه درمورد مسجد شیخ لطف الله و صفات خداوند

دانلود پایان نامه

در مسجد شیخ لطف الله کتیبه‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:
-کتیبه‌هایی قرآنی که شامل سوره و آیاتی از قرآن است.
-کتیبه‌هایی که شامل نام‌های زیبای خداوندهستند و بازگو کننده توانایی‌های شگرف خداوند است.
-کتیبه‌هایی که شامل ستایش و دعای پیامبر است.
-کتیبه‌هایی که شامل ستایش حضرت علی و گواهی دادن به امامت ایشان است.
4-2-4-1 کتبیه‌های خارجی مسجد
کتیبه‌های زیبای مسجد به خط ثلث و نستعلیق بر زمینه لاجوردی نقش شده است. بر روی کتیبه‌های خارجی گنبد به خط ثلث به ترتیب سوره‌های شمس و دهر و کوثر نوشته شده است و در آخر به آیه 18 سوره جن ختم شده است. « و اَن المساجد لله فَلا تَدعوا مَعَ اللهِ احداً»« و مساجد مخصوص خداست پس نباید با خدا احدی غیر او را پرستش کنید»(سوره جن، آیه 18)اگر به معانی سوره‌های فوق نظری بیافکنیم، متوجه دلیل وجود این آیات خواهیم شد.
خداوند در این سوره‌ها به گذر زمان، طلوع خورشید و در پس آن بالا آمدن ماه اشاره می‌کنند. و به عبادت در این زمان‌ها اشاره کرده‌اند.خداوند در سوره دهر می‌فرمایند:
واذکراسمَ ربّکِ وَ سَجه لَیلاً و اصیلاً و من الیل فاسجد له سبحهُ لیلاً طویلاً
و یاد کن نام پروردگارت را بامداد و شبانگاه و بهری از شب پس سجده کن او را و تسبیح کن او را در طول شب.( سوره دهر، آیات 26-25)
خداوند در سوره شمس می‌فرمایند:
قسم به آفتاب و جایگاه آن، و قسم به ماه چون از پی آن درآید، و به روز چون جلا دهدش، و به شب چون فروپوشدش، و به آسمان و آنکه بنا کردش و….(سوره شمس، آیات 1 تا 5)
بر گردنه گنبد به خط بنایی سه رگی (دو مشکی در طرفین و یک سفید در وسط) بر زمینه فیروزه‌ای جملات ( یا کریم) (یا الله) ( یا رحمن) (یا رحیم) تکرار شده است. که اشاره به نام‌های زیبای خداوند دارد.در شمسه‌های پایین گنبد به خط بنایی مشکی بر زمینه سفید کلمات و جملات (الله اکبر) (الملک لله) (الحکم لله) ( الله) ( محمد و علی) تکرار شده‌اند. این اسامی اشاره به صفات خداوند دارد. وهمچنین نبوت و امامت.
چیزی که در این کتیبه اهمیت دارد، ترتیب آوردن نام‌های «الله، محمد، علی» است و هرگز سعی نشده است که نام محمد (ص) قبل از الله و نام علی (ع) را قبل از پیامبر (ص) منعکس شود. چون اصول دین ما به ترتیب توحید، نبوت و امامت است. نکته دیگری که اهمیت دارد، وجود کتیبه‌هایی است که اسامی و صفات خداوند و حضرت محمد و حضرت علی را در بر داشته و در بالاترین نقطه این مسجد واقع است که نشان از مقام والای خداوند و جایگاه ارزشمند این دو تن می‌باشد.
4-12 کتیبه‌های خارجی گنبد مسجد شیخ لطف الله
منبع:www.tourism.isfahancht.ir
4-2-4-2 کتیبه‌های داخلی مسجد
کتیبه‌های داخلی مسجد، شامل دو کتیبه فوقانی در زیر گنبد است که کتیبه اول به خط ثلث با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی رنگ که نام خطاط آن علیرضا و سال آن 1025 هجری در آخر کتیبه نوشته شده است.
معنا و مفهوم این کتیبه،مجددأ به پرستش خداوند و پیروی از رسول او و سربازدن از شیطان اشاره دارد. در واقع دوباره به بحث توحید و نبوت را تأکید می‌کند.
و کتیبه دوم در قسمت فوقانی در زیر کتیبه اول، که در زیر پنجره های مشبک اطراف گنبد نصب شده است به خط ثلث با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی به قلم علیرضای عباسی شامل تمام آیات سوره های جمعه و نصر است و قسمت آخر آن با عبارتی ختم می شود.
ودر مورد هر دو سوره، یعنی جمعه و نصر خداوند انسان‌ها را به حمد و ستایش خود دعوت می‌کند و اعلام می‌دارد این ستایش و ثنا به خیر و صلاح شماست.
«ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هنگامی که برای نماز روز جمعه اذان گفته شود، به سوی ذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید که این برای شما بهتر است.»(سوره جمعه، آیه 9)
«پروردگارت را تسبیح و حمد کن و از او آمرزش بخواه که او برای شما بهتر است.»( سوره نصر، آیه3)
در گوشه جنوب غربی محوطه داخل گنبد مسجد به خط ثلث سفید با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی سوره انفطار(پهن شدن نور) نوشته شده و بعد از آن با عبارتی خاتمه می‌یابد. این سوره به دلیل نوری که به هنگام صبحدم به آن می‌تابد، ارزش آن را دو چندان می‌کند.
در گوشه جنوب شرقی به خط ثلث سفید معرق بر زمینه کاشی لاجوردی سوره لیل(شب) نوشته شده و آخر کتیبه به عبارتی نیز ختم می شود و همان‌طور که می‌دانیم این سوره با نور مهتاب منور می‌شود.(تصویر 4-10)
«درگوشه شمال غربی به خط ثلث با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی سوره بینه نوشته شده و آخر کتیبه با عبارتی ختم می‌شود.
در گوشه شمال شرقی به خط ثلث سفید معرق بر زمینه لاجوردی سوره شمس(خورشید) نوشته شده و در قسمت آخر کتیبه با عبارتی خاتمه می یابد.