دانلود پایان نامه دوچرخه سواری، ویلیام جیمز

دانلود پایان نامه

عبارت تأکیدی اصلی کتاب کوئه اینجور بود: «من هر روز از هر دید بهتر و بهتر میشم». این جمله باید صبح بی معطلی پس از بیدار شدن، غروب و شب قبل از خوابیدن و در هر نوبت کمه کم بیست بار تکرار می شد. افراد بسیاری نتایج خوبی از این تلقین گرفتن. قبل از کوئه روان شناسانی مثل ویلیام جیمز به اثر افکار و باورها بر سرنوشت آدما پی برده بودن و تحقیقات پس از اونم اثر تلقین آگاهانه رو تأیید کرد.

ذهن خودآگاه ما فقط مسئول ده درصد از اعمال ماست و این ذهن ناخودآگاهه که مسئولیت نود درصد از رفتارهای ما رو بر عهده داره. در اول یادگیری یک مهارت جدید مثل دوچرخه سواری، شما نیازمند تمرکز آگاهانه روی تموم جزئیات هستین تا وقتی که برنامه اون در ضمیر ناخودآگاه شما اثبات شه. پس از اون نه تنها احتیاجی به تمرکز آگاهانه واسه کنترل دوچرخه ندارین، بلکه در بین دوچرخه سواری می تونین به صحبت کردن و تماشای دور یا هر کار دیگر بدین چون ضمیر ناخودآگاه کنترل دوچرخه رو به دست گرفته. همه اینا منطقی و مناسب به نظر می رسین و من سعی کردم به مدت طولانی تلقین کوئه و عبارات تأکیدی مثل رو استفاده کنم، اما این کار برایم بسیار سخت و عذاب آور بود. همیشه به دنبال راه حلی واسه حل این مشکل بودم تا اینکه جانشین خوشایندی واسه اون یافتم.

تلقین شاعرانه

من همیشه علاقه زیادی به شعر داشتم اما هیچوقت به ذهنم نرسیده بود که از «شعر» به عنوان عبارات تأکیدی استفاده کنم. یک روز صبح زود از خواب بیدار شدم و پس از صبحانه، چند بیت شعر خوندم. این کار مثل همیشه احساس خوبی به من داد اما چیزی که برایم جالب بود، موندگاری این احساس در طول روز بود. اون ابیات بعضی وقتا دوباره به یادم می اومد و من اونا رو زمزمه می کردم. روز بعد به محض اینکه از خواب بیدار شدم خود به خود به زمزمه ی یکی از اون ابیات پرداختم و اونجا بود که به خود گفتم که به چه دلیل از همین ابیات مورد علاقه خودم، به عنوان عبارات تأکیدی استفاده نکنم؟ به نظرم ایده ی خوشایندی رسید. چون هم شعر رو دوست داشتم و هم به اثر تلقینی مثبت اون علاقه مند بودم. پس شروع کردم به جمع آوری ابیاتی که متناسب با اهدافم بودن. اونا رو حفظ کردم و صبحا، در طول روز و شب قبل از خواب اونا رو تکرار می کردم. خیلی از اوقات هم اونا رو به آواز می خوندم. این نوع تلقین هم برایم بسیار طبیعی تر و لذت بخش تر بود و هم اثر خیلی بیشتری از عبارات تأکیدی عادی رومو داشت. اول فکر می کردم که شاید به خاطر علاقه ام به شعر این قدر رومو مؤثره اما به دلایلی که توضیح میدم، عبارات تأکیدی شاعرانه واسه هر فرد ایرونی می تونه مؤثرتر و باحال تر از عبارات تأکیدی معمولی باشه.