دانلود پایان نامه عزت نفس، احساسات

دانلود پایان نامه

افکار و احساساتی که بیشتر مردم در مورد خودشون دارن، تا حدی بسته به تجربیات روزانه شون در نوسانه. نمره ای که در یک امتحان کسب می کنین، رفتاری که دوستان تون با شما دارن و نشیب و فرازهای رابطه ای عاشقونه، همه می تونن بر احساسی که نسبت به خود دارین، تاثیری موقتی بذارن. البته عزت نفس چیزی اساسی تر از نشیب و فرازهای معمولی به دلیل تغییر شرایطه. در افرادی که عزت نفس بالایی دارن، نشیب و فرازهای معمولی زندگی می تونه منتهی به نوسانایی زودگذر در حسی شه که نسبت به خود دارن، ولی این نوسانا بسیار محدود هستن. ولی در مقابل، در افرادی که عزت نفس ضعیفی دارن، این فراز و فرودها اثر زیادی بر نگاه اونا در مورد خود می ذاره.

عزت نفس ضعیف و عزت نفس سالم

قبل اینکه ببینیم واقعا عزت نفس چیه، باید بگیم افرادی که عزت نفس ضعیفی دارن، بیشتر در تعیین احساسی که در مورد خود دارن، بر چیزی که در زمان حال انجام میدن، تکیه می کنن. اونا واسه خنثی کردن احساسات و افکار منفی ای که همیشه اونا رو آزار می ده، به تجربه های بیرونی مثبت (مثل تشویق دوستان) نیاز دارن. حتی در صورت وجود این تجربه ها هم، معمولا احساس خوب ایجاد شده (مثلا پس ی یک نمره خوب یا تشویق بقیه) زودگذره.

عزت نفس سالم، با توانایی ما در آزمایش درست خود و پذیرش چیزی که هستیم، به دست میاد. این یعنی، توانایی قبول کردن تواناییا و ضعفایی که داریم (و همه دارن) و در عین حال، قبول کردنِ اینکه ما فردی شایسته و مهم هستیم.