روش های مبارزه با کامنت اسپم در وردپرس
Fishes in group leadership concept.Vector

روش های مبارزه با کامنت اسپم در وردپرس

کامنتای اسپم بسیاری روی بلاگ وردپرستان دریافت میکنین؟ شما تنها نیستین. در این مقاله بعضی از نکات و پلاگینای مهم وردپرس رو واسه مقابله با کامنت اسپم در وردپرس با شما به اشتراک می ذاریم.

اسپم

سرفصل محتوا

 • Activate Akismet
 • Nofollow کردن لینکای کامنت
 • کاهش کامنت اسپم با به کار گیری کوکیا
 • بلاک کردن رباتای کامنت اسپم با به کار گیری Honeypot
 • اضافه کردن تاییدیه Captcha
 • پاک کردن فیلد Website URL از فرم کامنت
 • Disable کردن کامنتا روی ضمایم رسانه (Media Attachments)
 • غیرفعال (disable) کردن HTML در کامنتا
 • Captchaی کم دردسر
 • غیرفعال (disable) کردن Trackbacks
 • خاموش کردن کامنتا روی پستای قدیمی
 • قطع کامنتا
 • سوالات تکراری کاربران
  • به چه دلیل اونا منو اسپم می کنن؟
  • واسه کامنتایی که به عنوان “اسپم” علامت خورده ان چه اتفاقی میفتد؟
  • به چه دلیل همه کامنتا به صف بازبینی (moderation queue) میرن؟

Activate Akismet

Akismet یکی از باارزش ترین پلاگینا واسه وردپرسه. شما مجبور نیستین این پلاگین رو دانلود کنین چون که خود اون در نصب وردپرس به شکل از قبل نصب شده.

اما باید اونو فعال کنین و یه کلید API بگیرین. بدون این کار، هیچ شانسی در مقابل اسپم دارین. Akismet در گرفتن کامنتای اسپم، کار بزرگی انجام می ده. با اینکه بعضی وقتا کامنتای خوب به عنوان اسپم فیلتر می شن، اما شما همیشه می تونین اونا رو با سر زدن مرتب به اسپم بازیابی کنین.

Nofollow کردن لینکای کامنت

بعضی وقتا بلاگرهای جدید واسه پاک کردن مشخصه nofollow از لینکای مولف کامنت، پلاگینایی رو اضافه می کنن. اونا فکر می کنن با dofollow کردن این لینکا میتونن کاربران بیشتری رو واسه کامنت گذاشتن تشویق کنن.

نتیجه این کار، دریافت تعداد بسیار خیلی از کامنتای اسپمه. حتی کامنتای غیر اسپم معمولا به وسیله کاربرانی که هیچ علاقه ای به مبحث ندارن ثبت شدن. یادتون باشه که کیفیت مهمه نه کمیت.

اینکه بخواین از پلاگینایی استفاده کنین که لینک جوس (link juice) رو از راه کامنتا به اشتراک بزاره اصلا ایده خوبی نیس. اگه شما از اینجور پلاگینی استفاده نمی کنین، به شما شادباش میگیم و می تونین به قدم بعدی برید.

کاهش کامنت اسپم با به کار گیری کوکیا

واسه به کار گیری این روش شما باید پلاگین Cookies for Comments رو نصب و فعال کنین. بیشتر رباتای اسپم اسکریپتای خودکار هستن، و واسه اینکه سایتای بیشتری رو در زمان کمتری اسپم کنن هیچ تصویر یا استایل شیتی رو دانلود نمی کنن.

این پلاگین هر وقت به یه صفحه با شکل کامنت دسترسی پیدا کنه، یه استایل شیت یا فایل تصویر رو واسه کاربران می‎فرستد. اگه مرورگر یه کاربر، به صورت خودکار این فایلا رو دانلود کنه اون وقت این پلاگین به عنوان یه کاربر مجاز، یه کوکی واسه شناسایی اونا قرار می ده.

بلاک کردن رباتای کامنت اسپم با به کار گیری Honeypot

فناوری Honeypot یه روش موثر واسه حقه زدن به رباتای اسپم در شناسایی خودشونه. اول باید WP Spam Fighter رو نصب و فعال کنین. واسه فعال ساختن ساده این پلاگین به Settings » WP Spam Fighter رفته و حفاظت honeypot رو فعال (enable) کنین.

اینطوری یه فرم مخفی به بخش کامنتاتون اضافه میشه که فقط واسه رباتا میشه دید. این رباتای اسپم معمولا واسه پر کردن همه فیلدهای موجود تو یه فرم، برنامه نویسی شدن.

اضافه کردن تاییدیه Captcha

شما با به کار گیری پلاگین WP-reCapthcha می تونین رقابت recaptcha رو روی فرمای کامنت خود فعال کنین. Recaptcha یه تصویر شامل چند مشخصه رو نمایش میده، کاربران باید اون مشخصه ها رو تایپ کنن تا ثابت شه که آدم هستن.

با اینکه recaptcha یه روش موثر واسه بلاک کردن رباتای اسپم حساب می شه، واسه حفاظت از سایت شما در مقابل کامنتای اسپمی که به صورت دستی ارائه می شن هیچ کاری نمی تونه بکنه. نگرانی دیگه ما درباره recatcha اینه که ثبت کامنت رو واسه کاربران مشکل می کنه.

از طرف دیگه، reCAPTCHA روشی سریع و موثر واسه بلاک کردن رباتای اسپمه.

پاک کردن فیلد Website URL از فرم کامنت

فیلد URL در فرم کامنت نه فقط اسپمرها( چه خودکار و چه آدم) رو جذب می کنه بلکه مردمی رو که به طور کامل هیچ علاقه ای به مبحث ندارن رو هم دعوت می کنه.

حذف کردن فیلد URL از فرم کامنت تمایل به این جور رفتار روی وب سایتتون رو کمتر می کنه.

Disable کردن کامنتا روی ضمایم رسانه (Media Attachments)

وردپرس به صورت خودکار صفحات الصاق تصویر بوجود میاره جایی که کاربران می تونن تصویر رو ببینن و حتی واسه اون کامنت بذارن. اگه شما تصویرهای خود رو به صفحه الصاق پیوند زده این، پس از یه مدت صفحات الصاقی بسیاری رو دارین که کامنتا هم روی اونا enable هستن.

اگه تصاویر، بخش مرکزی محتوای شما باشن مشکلی نیس. اما اگه نمی خواین کاربران به جای پستا، روی تصاویر کامنت بذارن، باید کامنتای روی media attachments رو خاموش کنین.

مشکلی

غیرفعال (disable) کردن HTML در کامنتا

روش دم دست دیگه واسه کم کردن لینکا در کامنتا، غیرفعال کردن HTML در کامنتا هستش. آسانترین راه واسه این کار به کار گیری پلاگین Peter’s Literal Comments هستش.

خیلی ساده این پلاگین رو نصب و فعال کنین و HTML هر کامنتی که بعد از اون در سایت شما ثبت شه از راه فیلترهای وردپرس تجزیه می شه.

Captchaی کم دردسر

همونطور که قبلا گفتیم Captcha از نظر خیلی از کاربران آزار دهنده س. یه جانشین واسه CAPTCHA وجود داردکه آزاردهندگی کمتری داره. پلاگین Math Quiz از کاربران مسائل ساده ریاضی رو می پرسد تا اونو حل کرده و ثابت شه که آدم هستن.

خیلی ساده این پلاگین رو نصب و فعال کنین، بعد به Settings » Math Quiz برید تا اونو پیکربندی کنین. این پلاگین به شما اجازه میده تا از CSS کامنت رو اصلاح کنین هر چند در بیشتر موارد احتیاجی به این کار نیس.

با اینکار شمام اینکه می تونین تصمیم بگیرین که تصویر کویز ریاضی یا متن ساده رو در کجا قرار بدین. خوندن کویز متن ساده آسونه، اما خوندن اون حتی واسه روباتای اسپم هم ساده س!.

تصویر کویز ریاضی اما به اندازه متن ساده نیس و حل اون واسه رباتای اسپم تقریبا سخته.

غیرفعال (disable) کردن Trackbacks

بخش بزرگی از کامنتای اسپم Trackbackها هستن. در بعضی از بلاگا، وجود trackbackها حتی ضرورت هم نداره. شما می تونین trackbackها رو واسه کل بلاگ یا یه پست تک غیرفعال کنین. اینطوری می تونین از کامنت اسپم پیشگیری کنین و این کار خیلی هم ساده س!.

شما می تونین آپشن بالا رو با رفتن به Settings » Discussion (تنظیمات >> گفت و گوها ) پیدا کنین. این آپشن trackbackها(اجازه دادن به دیگر سایتا واسه فرستادن درخشش بر نوشته های تازه.) رو واسه کل سایت شما غیرفعال می کنه.

اما اگه می خواین trackbackها روی یه پست خاص خاموش شن باید این آپشن رو موقع نوشتن پست یا ویرایش پست تغییر بدین.

خاموش کردن کامنتا روی پستای قدیمی

وردپرس به شما اجازه میده یه موعد وقتی واسه کامنت بذارین. خیلی ساده به Settings » Discussion (تنظیمات >> گفت و گوها ) برید، زیر “other comment settings”(دیگه تنظیمات دیدگاه ها) آپشن “Automatically close comments on articles older than” رو می بینین.

مربع کنار اونو علامت بزنین و تعداد روزهایی که می خواید کامنتا روی یه پست نشون داده شن رو وارد کنین.

حالا وردپرس کامنتای روی پستایی که بیشتر از تعداد روزهایی که شما واسه این آپشن تعریف کردین عمر دارن رو به طور خودکار می بنده.

در صورت نیاز می تونین در وردپرس واسه پستای منفردی که می خواین کامنتای اون باز بمونه موعد وقتی کامنت رو باطل کنین.

قطع کامنتا

درصورتی که احساس می کنین احتیاجی به کامنت روی سایت وردپرس خود ندارین، یا میونه روی کامنتا از کنترل شما خارج شده، یادتون باشه که همیشه می تونین کامنتا رو در وردپرس قطع کنین.

تموم کاری که باید انجام بدین اینه که به Settings » Discussion رفته و تیک کنار “Allow people to post comments on new articles” رو وردارین.

هم اینکه می تونین با تیک زدن مربع در صفحه Settings ~ Discussion فقط به کاربران عضو اجازه کامنت دادن بدین.

سوالات تکراری کاربران

به چه دلیل اونا منو اسپم می کنن؟

اونا می خوان رنک سایت بهتری داشته باشن یا بازدید کنندگان ناآگاه رو به دام سایتای مشکوک و بداندیش بیاندازند. اونا فکر می کنن که با اسپم کردن می تونن لینکای بیشتری بدست بیارن و این تاثیر تقریبا مثبتی بر رنک صفحه اونا میگذاره.

در بیشتر موارد هیچ قصد و هدف شخصی وجود نداره وبسیاری از بلاگا با این مسئله روبرو می شن، شما تنها نیستین.

واسه کامنتایی که به عنوان “اسپم” علامت خورده ان چه اتفاقی میفتد؟

کامنتایی که شما به عنوان اسپم علامت زده این نشون داده نمی شن و وقتی شما پلاگین نصب شده Akismet رو دارین، روی یه صفحه جدا از هم لیست می شن.

شما می تونین کامنتای اسپم شده رو به شکل دسته خط بزنین / یا کامنتای خوب رو از لیست اسپم بازیابی کنین.

به چه دلیل همه کامنتا به صف بازبینی (moderation queue) میرن؟

به پنل Settings ~ Discussion رفته و مطمئن شید که “An administrator must approve the comment” تیک نخورده. با انتخاب این آپشن، همه کامنتا به صف بازبینی فرستاده شده و در انتظار تایید قرار می گیرن.

مطمئن شید که یه کامنت رو در صف نگه میدارید، اگه کامنت شامل بیشتر از x لینک باشه خالی نیس و شامل ارقامی بالاتر از صفره.

منبع: wpstart.ir