ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

سئو و بهینه سازی سایت

ریدایرکت ۳۰۱ چیه و چیجوری باید ازش استفاده کرد؟

۷ خرداد ۱۳۹۶

سرفصلای آموزش ریدایرکت دامنه

ریدایرکت ۳۰۱ چیه و چیجوری باید ازش استفاده کرد؟

اگه یادتون باشه در مقاله شکلای جور واجور ریدایرکت رو بشناسین به طور مفصل، هدف از انجام ریدایرکت رو توضیح دادیم و هر کدوم از شکلای جور واجور ریدایرکت (ریدایرکت ۳۰۱ ، ۳۰۲ و …) رو به طور کوتاه براتون توضیح دادیم.

در اون مقاله گفتیم بعضی وقتا ممکنه بخواین به هر دلیلی بازدیدکنندگان صفحه ای از سایت تون رو به یکی دیگه از بخشای سایت هدایت کنین. واسه انجام این کار باید از ریدایرکتا استفاده کنین. واقعا، ریدایرکت به معنی انتقال بازدیدکنندگان یه صفحه از سایت به صفحه جانشین دیگه س.

هم اینکه، در اون مقاله تفاوتای ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ رو به صورت اختصاری گفتیم. اگه خیلی ساده بخوایم بگیم میشه گفت، ریدایرکت ۳۰۱ بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو رو به صورت دائمی به صفحه جدید منتقل می کنه. این در حالیه که به کار گیری ریدایرکت ۳۰۲ به این معنیه که می خواید بازدیدکنندگان رو به صورت موقت به یه صفحه جدید منتقل کنین و پس از یه مدت دوباره اونا رو به صفحه اصلی برگردونین.

، در این مقاله یاد می گیرین به چه دلیل باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنین و اصلاً چیجوری میشه اونو روی سایت اعمال کرد.

ریدایرکت ۳۰۱ چیه؟

ریدایرکت ۳۰۱، ریدایرکت دائمیه که از یه URL به یه URL دیگه صورت میگیره. در واقع، ریدایرکت ۳۰۱ بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو رو واسه همیشه به آدرسی غیر از چیزی که کاربر در مرورگر خود تایپ کرده (یا روی لینک اون در یافته های جستجو کلیک کرده) است، منتقل می کنه.

با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ می تونین تموم URLهای جور واجور که واسه یکی از صفحات سایت تون وجود دارن رو یه جا جمع کنین تا موتورهای جستجو تموم این نشانیا رو با عنوان یه صفحه رتبه بندی کنن. چیجوری؟ اجازه بدین با یه مثال توضیح بدیم.

در ادامه همین پاراگراف دو لینک متفاوت رو مشاهده می کنین که هر دو، شما رو به یه صفحه برابر منتقل می کنن. این اتفاق با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ ممکن شده.

اینطوری، وقتی که خوانندگان با هر کدوم از این لینکا به وبلاگ نوین اشاره می کنن، لینک اصلی وبلاگ ما (www.novin.com/blog) اعتبار مربوط به هر کدوم از این لینکا رو از موتورهای جستجو دریافت می کنه.

 • www.novin.com/blog
 • http://www.novin.com/blog

توجه کردین با وجود اینکه لینک دوم با //:http شروع شده، وقتی که وارد وبلاگ نوین میشین آدرسی که در مرورگر خود مشاهده می کنین، بدون httpه؟

این یکی از موارد به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ه. واقعا، واسه اینکه از ایجاد محتوا و URL تکراری واسه سایت خود جلوگیری شه باید از ریدایرکت ۳۰۱ واسه انتقال همه سیگنالای رتبه بندی به یکی از صفحات سایت تون استفاده کنین.

اینطوری، فرقی نداره که از چه آدرسی وارد وبلاگ نوین میشین، هر کدوم از این نشانیا در آخر به www.novin.com/blog ختم می شه و این آدرسه که رتبه بندی پایانی رو دریافت می کنه. این یکی از ویژگیای مهم ریدایرکت ۳۰۱ اینه که اعتبار بک لینکای صفحه قدیمی رو به صفحه جدید منتقل می کنه که در اصطلاح به اون Link Juice میگن.

بهتره بدونین اگه در مثال بالا از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده نکنین، گوگل هر کدوم از این آدرسا رو به عنوان صفحه ای جدا از هم در نظر میگیره (با اینکه هر دو به یه صفحه ختم می شن). پس با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ می تونین از ایجاد چند نسخه از صفحات سایت تون جلوگیری کنین.

به چه دلیل باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنیم؟

شاید بشه گفت تموم دلایلی که یه وبمستر یا کارشناس سئو از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می کنه رو به ۳ مورد زیر خلاصه می شه:

 1. ترکیب کردن و کنترل کنوانسیونای وب (مانند http://، www و …) تحت یه URL جهت بالا بردن اعتبار دامنه (موردی که در بالا به اون اشاره کردیم).
 2. جهت ریبرندینگ یا تغییر نام تجاری و URL سایت
 3. واسه هدایت ترافیک از یه صفحه از سایت به صفحه ای دیگه

البته دلایل دیگری مانند تمیز و کوتاه کردن URLهای سایت واسه بهبود سئو یا جلوگیری از ایجاد محتوای Duplicate هم می تونه از دلایل به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ باشه، اما میشه این دو مورد رو هم به عنوان زیر شاخۀ موارد ۱ و ۳ شناخت.

، اولین مورد رو در بالا براتون توضیح دادیم. در مورد دوم وقتی که یه برند، نام تجاری یا نام سایت خود رو تغییر میده با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ می تونه نزدیک به ۹۰ تا ۹۹% از اعتبار بک لینکای سایت قدیمی رو به نشانی جدید منتقل کنه. در اینجور شرایطی، به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ لازمه چون بازدیدکنندگان سایت باید به نشانی درست منتقل شن تا اون چیزی رو که میخوان، به دست بیارن.

در سومین مورد، ممکنه به هر دلیلی (تکراری بودن محتوا، پایین بودن کیفیت محتوا، تغییر نشانی صفحه واسه بهبود سئو و …) مجبور شید یکی از صفحات سایت خود  رو حذف و به یه نشانی جدید منتقل کنین. در این شرایط به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ واسه از دست ندادن رتبه سایت لازمه.

هم اینکه، بعضی وقتا برنده های تجاری دامنه هایی که مثل دامنه خودشونه یا از دید محتوایی با فعالیت شون هم جهتی دارن رو خریداری می کنن تا بتونن ترافیک بیشتری رو به سایت خود هدایت کنن. در این شرایط هم به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ واسه حفظ اعتبار جستجوی دامنه اصلی لازمه.

چیجوری ریدایرکت ۳۰۱ انجام بدیم؟

، به اصلی ترین بخش مقاله، یعنی چگونگی انجام ریدایرکت ۳۰۱ رسیدیم. واسه انجام ریدایرکت ۳۰۱ دو روش عادی هست:

 • ایجاد ریدایرکت ۳۰۱ از راه فایل htaccess
 • ایجاد ریدایرکت ۳۰۱ در صفحات سایت

ریدایرکتای سطح سرور معمولاً از راه ایجاد تغییر در فایل htaccess. موجود در سرور انجام می شن. ریدایرکتای نوع دوم هم با اضافه کردن کد در صفحه صورت می گیرن که این کار هم می تونه به صورت دستی و هم از راه پلاگینا انجام شه. در ادامه به شما آموزش میدیم که چیجوری میشه ریدایرکت ۳۰۱ انجام داد.

ریدایرکت ۳۰۱ (ریدایرکت دائمی) با به کار گیری دستورهای فایل htaccess.

یکی از ابتدایی ترین روشای انجام ریدایرکت ۳۰۱، ویرایش فایل htaccess. در سروره. این روش فقط واسه سرورهایی که از نرم افراز Apache استفاده می کنن، کاربرد داره. جالبه بدونین که مدیریت این تنظیمات در دراز مدت کمی سخت می شه، مخصوصاً  اگه وبلاگ نویسی هستین که می خواد پستای خود رو واسه موتورهای جستجو بهینه سازی کنه.

هم اینکه، هر بار که قصد انجام یه ریدایرکت رو داشته باشین باید از راه FTP وارد سایت خود شید، فایلا رو ویرایش کنین و دوباره اونا رو روی سرور آپلود کنین. همۀ این مراحل واسه انجام یه ریدایرکت باید انجام بشه. به دلیل همین سختیا، پیشنهاد می کنیم اگه آشنایی چندانی با سرور ندارین از این روش استفاده نکنین.

قبل از هر چیز باید بدونین فایل htaccess چیه. واسه آشنایی با فایل htaccess. و ویرایش و ساخت اون، روی دکمه نسخه متنی کلیک کنین.

نمایش نسخه متنی

فایل htaccess. چیه؟

htaccess. فایل تنظیماتیه که واسه وب سرورهایی که با نرم افزار Apache Web Server کار می کنن، استفاده می شه. وقتی که فایل htaccess. در دایرکتوری سایت قرار میگیره، توسط نرم افزار Apache Web Server شناسایی و اجرا می شه.

این فایلای htaccess. واقعا واسه تغییر در تنظیمات نرم افزار Apache Web Server (فعال یا غیر فعال کردن تواناییای این نرم افزار) استفاده می شن. فایلای htaccess. شامل دستورات ابتدایی واسه کارکرد ریدایرکتا (مثلا در زمان بروز خطای ۴۰۴) یا دستورات عملکردهای پیشرفته ای مانند ایجاد رمز عبور واسه محتوای سایت هستن.

واسه اینکه بتونین از راه فایل htaccess ریدایرکت انجام بدین، در اول باید بدونین که این فایل کجا قرار داره؟

دسترسی و ویرایش فایل htaccess.

مرحله اول: وارد حساب CPanel سایت خود شید.

مرحله دوم: در قسمت Files، روی File Manager کلیک کنین.

مرحله سوم: گزینه Document Root for رو انتخاب کنین: و از کشوی موجود، دامنه سایت خود رو انتخاب کنین.

مرحله چهارم: بعد، گزینه Show Hidden Files رو انتخاب کنین.

مرحله پنجم: روی دکمه Go کلیک کنین.

پیدا کردن فایل htaccess.

مرحله ششم: روی فایل htaccess. کلیک راست کرده و گزینه Edit رو انتخاب کنین.

ویرایش فایل htaccess.

مرحله هفتم: اگه در مرحله قبل، فایل htaccess. روی سرور موجود نبود روی گزینه New File کلیک کرده و فایل ایجاد شده رو htaccess. بنامید. بعد، فایل رو در دایرکتوری روت یا در قسمت /public_html/ بذارین.

ایجاد و ویرایش فایل htaccess.

مرحله هشتم: با به کار گیری یه نرم افزار ویرایشگر متن (آنلاین یا آفلاین) فایل htaccess. رو ویرایش کنین.

 

حالا که به فایل htaccess. دسترسی پیدا کردین، زمان انجام ریدایرکت ۳۰۱ رسیده. واسه اینکه ریدایرکت ۳۰۱ از راه فایل htaccess. رو بهتر یاد بگیرین، تلاش کردیم هر بخش از اونو به صورت جداگونه به شما آموزش بدیم.

ریدایرکت ۳۰۱ تک فایل

واسه اینکه بتونین یه فایل از سایت رو به صورت تکی ریدایرکت ۳۰۱ کنین (مثلا نشانی example.com/oldfile.htm رو به example.com/newfile.htm تغییر بدین)، باید کد زیر رو در فایل htaccess. بذارین:
Redirect 301 /old.html http://www.example.com/new.html

ریدایرکت 301 تک فایل

اما این کد معنیش چیه؟ اجازه بدین توضیح بدهم:

 • دستور redirect 301 – به موتورهای جستجو و مرورگرها میگه که این صفحه به صورت دائمی جا به جا شده.
 • old.html/ – محل قرار گرفتن فایل قدیمی رو مشخص می کنه.
 • http://www.example.com/new.html – محل قرار گرفتن صفحه جدید رو مشخص می کنه (همون صفحه ای که می خواین بازدیدکنندگان تون به اون منتقل شن). به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین در این بخش باید نشانی URL رو به صورت کامل بنویسین.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه می خواید چندین صفحه رو به این شکل جا به جا کنین، باید واسه هر صفحه این دستور رو به صورت جداگونه وارد کنین. اینطوری مطمئنین که تموم صفحات سایت تون به صورت کامل ریدایرکت می شن.

هم اینکه، واسه اینکه یه فایل رو به صورت جداگونه به یه فایل از یه دامنه دیگه ریدایرکت کنین (مثلا فایل example.com/oldfile.htm رو به نشانی example.net/newfile.htm منتقل کنین)، باید دستور زیر رو در فایل htaccess. وارد کنین:
Redirect 301 /oldfile.htm http://example.net/newfile.htm

ریدایرکت 301 تک فایل به یه دامنه دیگه

ریدایرکت کردن یه دامنه قدیمی به یه دامنه جدید

اگه دامنه ای قدیمی دارین (مثلاً example.com) و حالا می خواید از یه دامنه جدید (مثلا example.net) واسه سایت خود استفاده کنین می تونین با راه اندازی یه ریدایرکت ۳۰۱، سایت خود رو به دامنه جدید منتتقل کنین.

واسه انجام این کار باید دستور زیر رو در فایل htaccess. دامنه قدیمی وارد کنین:
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.example.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://example.net/$1 [L,R=301,NC]

ریدایرکت 301 یه دامنه قدیمی به دامنه جدید

به کار گیری نسخه www دار دامنه سایت

همونطور که در اول همین مقاله اشاره کردیم یه موتور جستجو مانند گوگل، نشانیای example.com و www.example.com رو به عنوان دو سایت جدا از هم می شناسونه. به خاطر همین کارشناسان سئوی گوگل همیشه پیشنهاد می کنن که یکی از این نسخه ها رو به عنوان نشانی اصلی و قابل نمایش واسه موتورهای جستجو انتخاب کنین و با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ دیگه نسخه ها رو هم به این نشانی منتقل کنین.

اگه الان تعداد زیادی بک لینک با نشانی example.com واسه خود دست و پا کردین، اما می خواید کاربران در آخر با نشانی www.example.com در مرورگر خود مواجه شن می تونین با اضافه کردن کد زیر در فایل htaccess. خود، این کار رو انجام بدین:
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.example.com/$1 [L,R=301,NC]

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

به کار گیری نسخه بدون www دامنه سایت

، این مورد دقیقاً عکس مورد قبلیه. وقتی که می خواین نسخه www.example.com خود رو به نسخه بدون www منتقل کنین، باید کدهای زیر رو در فایل htaccess خود وارد کنین:
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.example.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://example.com/$1 [L,R=301,NC]

ریدایرکت کردن فایلای سرور با پسوند خاص

، اگه می خواین همه فایلای سایت خود رو که پسوندی خاص دارن رو به دیگر پسوندا تغییر بدین (مثلا می خواید نشانی example.com/file.php رو به نشانی example.com/file.htm تغییر بدین)، باید کد زیر رو در فایل htaccess. بذارین:
RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_URI} .php$
RewriteRule ^(.*).php$ /$1.htm [R=301,L]

، این بود روش انجام ریدایرکت ۳۰۱ با به کار گیری دستورات فایل htaccess . همونطور که گفتیم انجام ریدایرکت به این شکل کمی سخته. پس اگه تسلط کافی روی سرور سایت خود ندارین، از دیگر روش ها استفاده کنین.

ریدایرکت ۳۰۱ از راه PHP

اگه از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنین واسه اجرای ریدایرکت ۳۰۱، دو راه حل دارین:

 • اعمال تغییرات روی کدهای هدینگ صفحه
 • به کار گیری وسیله داخلی wp_redirect وردپرس واسه انجام ریدایرکت

واسه اینکه بتونین از راه کدهای PHP، ریدایرکت ۳۰۱ یا همون ریدایرکت دائم رو اعمال کنین، باید کدهای زیر رو در بالاترین قسمت محتوا بذارین (در بالاترین قسمت کدها، قبل اینکه چیزی شروع شه):
<?php // Permanent 301 Redirect via PHP
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: http://www.example.com/a-new-destination");
exit();
?>

و این اسنیپت در آخر به یه خط کد زیر تبدیل می شه:
<?php header("Location: http://www.example.com/a-new-destination", true, 301); ?>
هم اینکه، اگه بخواین با به کار گیری وسیله wp_redirect که در داخل وردپرس قرار داره، این کار رو انجام بدین. کد شما به شکل زیر می شه:
wp_redirect( "http://www.example.com/a-new-destination", 301 );
به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه از یاد ببرین عدد ۳۰۱ رو در کد بالا وارد کنین، هم وردپرس و هم PHP ریدایرکت شما رو به عنوان ریدایرکت ۳۰۲ خواهند شناخت. وقتی که این کد در صفحه قرار میگیره، بازدیدکنندگان رو به نشانی جدید شما منتقل می کنه. فقط کافیه کد PHP بالا رو در صفحه مورد نظر خود وارد کنین و به جای http://www.example.com/a-new-destination، نشانی صفحه خود رو وارد کنین تا عملیات ریدایرکت ۳۰۱ کامل شه.

این روش بسیار آسون تر از انجام ریدایرکت از راه فایل htaccessه. اینطوری نیس؟ با این حال باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، وقتی که تعداد صفحات زیادی رو به این شکل ریدایرکت کنین، سرعت سایت شما بسیار کنه می شه. هم اینکه اگه از وردپرس استفاده می کنین، افزونه های زیادی واسه انجام ریدایرکت ۳۰۱ وجود دارن که می تونن در این مورد به شما کمک کنن.

ریدایرکت ۳۰۱ از راه ASP

شاید سایت شما به جای زبون PHP با زبون ASP نوشته شده باشه. در این صورت تکلیف چیه؟ واسه انجام ریدایرکت از راه ASP باید چه کاری انجام داد؟

، در این شرایط باید بدونین که همۀ مراحل دقیقاً مانند ریدایرکت با زبون PHP صورت میگیره فرقش اینه که کدهای ریدایرکت ۳۰۱ در زبون ASP فرق داره. واسه این کار، کافیه کد زیر رو در بالای کدهای صفحه خود وارد کنین:
<%@ Language=VBScript %>
<%
Response.Status=”۳۰۱ Moved Permanently”
Response.AddHeader “Location”,”http://www.new-url.com/”
%>

نتیجه گیری

حالا که به قسمت جمع بندی این مقاله رسیدیم، شما دیگه می دونین ریدایرکت ۳۰۱ چیه، به چه دلیل ازش استفاده می شه و واسه اعمال اون باید از چه روشی استفاده کرد. وقتی که از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می کنین، واقعا به موتورهای جستجو می گین "این صفحه از اینجا جا به جایی مکان کرده. واسه یافتنش بهتره به این نشانی مراجعه کنین!".

در گذشته، به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ با خطراتی مانند از دست دادن پیج رنک گوگل مواجه بود، اما مسئولان گوگل در سال ۲۰۱۶ اعلام کردن که به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ به جایگاه شما در یافته های جستجو تاثیر نمی ذاره و با خیال راحت می تونین ازش استفاده کنین. تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس مقاله ای درباره تاثیر به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ بر سئوی سایت رو براتون منتشر می کنم.

مثل همیشه، خوشحال میشم که در قسمت دیدگاه ها پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشم. امیدوارم که خوندن این مقاله براتون به درد بخور بوده باشه.

موق باشین!

موضوع در رابطه سئو و بهینه سازی سایت

در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! ارسال دیدگاه

نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

رامین محمودی

رامین محمودی هستم، یه عدد علاقمند به محتوا (و هر اون چیزی که به اون رابطه داره!).
وقتی مدیر محتوا و سردبیر وبلاگ نوین بودم. حالا، من هم مانند شما از مطالعۀ مقالات اون حال می کنم.
پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین