ریدایرکت ۳۰۲ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
Decisions about the future, young man hesitating

ریدایرکت ۳۰۲ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سئو و بهینه سازی سایت

ریدایرکت ۳۰۲ چیه و چیجوری انجام می شه؟

۹ شهریور ۱۳۹۶

سرفصلای آموزش ریدایرکت دامنه

ریدایرکت ۳۰۲ چیه و چیجوری انجام می شه؟

اگه یادتون باشه در مقاله شکلای جور واجور ریدایرکت درباره ریدایرکتای جور واجور توضیح دادیم و گفتیم که هر کدوم از ریدایرکتا به چه دردی می خوره. در اون مقاله و در مقاله ای که بعد از اون منتشر کردیم، شما با ریدایرکت ۳۰۱ یا ریدایرکت دائمی آشنا شدید. حال، زمان اون هستش که شما رو با ریدایرکت ۳۰۲ یا ریدایرکت موقت آشنا کنیم.

همونطور که قبلا اشاره کردیم، ریدایرکت ۳۰۲ (یا ریدایرکت موقت) در مقایسه با ریدایرکت ۳۰۱ (ریدایرکت دائم) کمتر استفاده میشن. با این حال سوالی که مطرح می شه اینه که به کار گیری ریدایرکت ۳۰۲ چه فایده هایی داره و چه وقتی باید از این روش تغییر مسیردهی استفاده کنیم؟

واسه آشنایی با این موضوع، بهتره کمی درباره فرقای ریدایرکت ۳۰۲ و ۳۰۱ صحبت کنیم و در آخر به آموزش ریدایرکت ۳۰۲ بپردازیم.

ریدایرکت ۳۰۲ چیه؟

واسه فهم ریدایرکت ۳۰۲، باید درک مناسبی از ریدایرکت ۳۰۱ هم داشته باشیم. در ریدایرکت ۳۰۱ (یا همون Permanent Redirect) نشانی یه صفحه یا سایت رو میشه واسه همیشه به صفحه دیگری منتقل کرد. اینطوری آدمایی که به نشانی قدیمی شما مراجعه می کنن، به طور خودکار به نشانی جدید منتقل می شن.

این روش واسه انتقال نشانیای داخلی سایت، حذف صفحات تکراری و بهبود سئو سایت کاربرد زیادی داره. درنتیجه، با کمک ریدایرکت ۳۰۱ موتورهای جستجو، اصطلاحاً نشانی جدید رو به جای نشانی قدیم ایندکس می کنن و تموم ترافیک، رتبه و ارزش نشانی قدیم رو به نشانی جدید انتقال میدن. پس از گذشت یه مدت هم نشانی قدیمی از حافظه موتورهای جستجو حذف شده و ارزش و اعتبار خود رو از دست میده.

از طرف دیگه، موتورهای جستجو با ریدایرکت ۳۰۲ رفتار متفاوتی از خود نشون میدن. اگه یه سایت داشته باشین شایدً بارها پیش میاد که یکی از صفحات پربازدید اون (مثلا www.xyzname.com) با مشکلاتی مواجه شه. این مشکل فنی هر قدر که ادامه داشته باشه (خصوصاً اگه سایت تجاری باشه) به معنی از دست رفتن سود و سرمایه شما هستش. به چه دلیل؟ ، در اینجور حالتی کاربران با خطای ۴۰۴ مواجه می شن. مشکل اصلی زمان ظاهر می شه که پس از یه مدت نشانی مورد نظر از دیتا بیس موتورهای جستجو حذف می شه.

در اینجور شرایطی می تونیم با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۲ نشانی قدیمی رو موقتاً به یه نشانی جدید (مثلا www3.xyzname.com) انتقال بدیم. در این روش نشانی اول از موتورهای جستجو حذف نمی شه و رتبه و اعتبار اونم حفظ می شه. اینطوری شما می تونین پس از برطرف کردن مشکل، تنطیمات صفحه مورد نظر خود رو به حالت اول برگردونین.

واقعا ریدایرکت ۳۰۲، ریدایرکت موقته که از یه URL به یه URL دیگه صورت میگیره. ریدایرکت ۳۰۲ بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو رو به مدت کوتاهی به آدرسی جدید منتقل می کنه (تا وقتی که مشکل به وجود اومده برطرف شه).

فرق ریدایرکت ۳۰۲ و ۳۰۷

قرارداد HTTP یا HyperText Transfer Protocol که اینترنت براساس اون بوجود اومده از دو نسخه ۱٫۰ و ۱٫۱ برخورداره. نسخه ۱٫۰ با کد “Moved Temporarily” یا انتقال موقت، کاربر رو به صفحه دوم انتقال میده و نسخه ۱٫۱ هم با کد وضعیت “Found” یا یافت شده در مکانی دیگه به درخواست کاربران جواب میده.

حالا خوبیش اینه ریدایرکت ۳۰۲ در هر دو ورژن عمل می کنه حال اینکه ریدایرکت ۳۰۷ فقط در نسخه ۱٫۰ با کد وضعیت “Moved Temporarily” عمل می کنه. پس میشه گفت که ریدایرکت ۳۰۲ کارکرد بهتر و کامل تری در مقایسه ریدایرکت ۳۰۷ داره.
Redirect ۳۰۲ : Found (HTTP ۱.۱) / Moved Temporarily (HTTP ۱.۰)
Redirect ۳۰۷ : Moved Temporarily (HTTP ۱.۱ Only)

دلایل به کار گیری ریدایرکت ۳۰۲

اگه یکی از صفحات باارزش و پربازدید سایت خود رو بنا به مشکلات فنی از دسترس خارج کنین (بدون اینکه اونو به صفحه ای جانشین ریدایرکت کرده باشین)، کاربران با مراجعه به اون صفحه با خطای ۴۰۴ مواجه می شن. این خطا به معنی حذف صفحه از وب سایته و موتورهای جستجو هم پس از یه مدت لینک اونو از دیتابیس خود به طور کامل حذف می کنن.

در نتیجه، وقتی پس از رفع مشکل دوباره صفحه نامبرده رو فعال کنین دیگه از اون ارزش و اعتبار خبری نیس و صفحه با ارزش شما، رتبه و لینکای خود رو واسه همیشه از دست میده. با این حال، در صورت به کار گیری ریدایرکت ۳۰۲ خیلی راحت می تونین ارزش صفحات خود رو حفظ کرده و مشکلات فنی اونا رو هم برطرف کنین.

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

چیجوری ریدایرکت ۳۰۲ انجام بدیم؟

حالا که با کاربرد و معنی ریدایرکت ۳۰۲ آشنا شدیم، وقت اون هستش که مراحل انجام اونو هم یاد بگیریم. با این حال اگه از نظر فنی با سیستم مدیریت سایت آشنا نیستین، پیشنهاد می کنیم قبل از انجام این کار با وب مستر خود مشورت کنین و با دادن نشانیای قدیم و جدید صفحات، ریدایرکت کردن رو به اون واگذار کنین.

با این حال، اگه تسلط کافی به سیستم مدیریت سایت خود رو دارین می تونین با انجام مراحل زیر خیلی راحت صفحات خود رو ریدایرکت کنین.

وب سایتای روی سرور یونیکس یا آپاچی

  1. یه کپی از فایل htaccess. موجود در ریشه سایت خود جفت و جور کرده و اونو در پوشه Backup ذخیره کنین تا در صورت بروز خطا امکان بازیابی شرایط اولیه وجود داشته باشه.
  2. فایل .htaccess رو برنامه Notepad++ (یه برنامه ادیتور متن رایگان) باز کرده و در پایین کدهای موجود با در نظر گرفتن مثالی که می خوام بزنم ریدایرکت رو انجام بدین (به فاصله ها دقت کنین).

redirect 302 /OldPage.html http://xyzname.com/NewPage.html

  1. فایل ویرایش شده رو ذخیره و روی سرور سایت خود بارگذاری کنین و در آخر با مراجعه به نشانی قدیمی (xyzname.com/OldPage.html) از ریدایرکت درست به نشانی جدید (NewPage.html) مطمئن شین.

وب سایتای روی سرورهای ویندوز

اگه از سرورهای ویندوز استفاده می کنین با کمال خجالت باید گفت که ریدایرکت ۳۰۲ در این حالت بسیار پردردسره چون یه صفحه باید در نشانی قدیمی بمونه تا کاربران به نشانی جدید هدایت شن. در هر حال، واسه انجام ریدایرکت ۳۰۲ در این حالت میشه به روش زیر انجام داد:

  1. یه صفحه در موقعیت نشانی قدیمی سایت بذارین (http://xyzname.com/OldPage.asp).
  2. اگه یه سایت ASP استاندارد رو اجرا می کنین، کد زیر رو در بالای تگ <html> یا <!DOCTYPE> کپی کنین:


<%@ Language=VBScript %>
<%
Response.Status=”۳۰۲ Found”
Response.AddHeader “Location”,”http://xyzname.com/NewPage.asp”
%>

  1. هم اینکه اگه یه سایت Net. رو اجرا می کنین، کد زیر رو در بالای تگ <html> یا <!DOCTYPE> کپی کنین:


<script runat=”server”>
private void Page_Load(object sender, System.EventArgs e)
{
Response.Status = “۳۰۲ Found”;
Response.AddHeader(“Location”,”http://xyzname.com/NewPage.asp”);
}
</script>

  1. در آخر با مراجعه به نشانی قدیمی (xyzname.com/OldPage.html) از ریدایرکت درست به نشانی جدید (NewPage.html) مطمئن شین.

نتیجه گیری

ریدایرکت یا تغییر راه از راه های متداولیه که واسه بهبود سئو سایت و حفظ ارزش صفحات پربازدید استفاده میشن. ریدایرکتا جدا از نوعای جورواجور خود، خزندهای خزندهای موتورهای جستجو (Crawlers) و کاربران رو از یه نشانی قدیمی به یه نشانی جدید هدایت می کنن.

این وسط، ریدایرکت ۳۰۲ یا ریدایرکت موقت می تونه به شما موقع بروز خطا و اشکال فنی در صفحات کمک کنه. با انتقال موقت نشانی صفحه به یه نشانی پشتیبان جدید، هم از نمایش خطای ۴۰۴ جلوگیری کنه و هم ارزش و رتبه صفحه رو حفظ کنه. این روش از انتقال در مقایسه با ریدایرکت ۳۰۱ به طور محدود و فقط در شرایط اضطراری استفاده میشن.

در مقالات بعدی نکات مهمی درباره تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ بر سئو سایت منتشر می کنیم.

موضوع در رابطه سئو و بهینه سازی سایت

در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! ارسال دیدگاه

نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

امیرحسین اکبرزاده

امیرحسین اکبرزاده هستم، فارغ التحصیل و فراری از رشته مخابرات! به نوشتن در بخشای بازاریابی محتوا، دیجیتال مارکتینگ و برنامه نویسی علاقمندم.
پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین