موافقت اجتماعی از دیدگاه روانشناختی

دانلود پایان نامه

موافقت اجتماعی

موافقت مراحل یکی بودن، از عهده برآمدن و مدیریت مشکلات، رقابت­ها، تکالیف و نیازمندی­های زندگی روزانه س. بیکر و سیریک (1999) شکل های جور واجور مختلفی از موافقت رو مشخص کردن: موافقت تحصیلی، اجتماعی، شخصی- هیجانی و التزام به اهداف و تعلقات سازمانی(جدایتاوی و همکاران، 2011).

فرد چه به شکل مثبت (مورد قبول گروه) و چه به شکل منفی (نبود قبول گروه) قدم بر داره؛ در هر دو حال رفتار اون معلول علل اجتماعیه. شخص نه فقط رفتار و اعمال خود رو نسبت به بقیه و در ارتباط و با توجه اونا تنظیم می­کنه؛ بلکه در حالت تنهایی و تنهایی هم پس­ی اثر پابرجایی که قبلاً جامعه دراندیشه­ها و باوراش گذارده، شخصیت و رفتار و اعمال خود رو با ملاک قضاوت بقیه و به اصطلاحبر طبق افکار و عقاید عمومی می­سنجد و آزمایش می­کنه. به گفته­ی بیلز “من” حتی موقعی که تنها باشه، باز یه جور بازیگر اجتماعیه؛ چون به عنوان یک موجود اجتماعی درباره­ی خود می­اندیشد و از خلال نقش­ها و ارزش­های اجتماعی خود رو ظاهر می­سازه؛ این اثر و تأثر و یعنی رفت و امد یا عمل دوطرفه، پدیده­ای روانی–اجتماعیه(شکری، 1389: 4).

موافقت اجتماعی مطالعه­ی روان­شناختی آدم از این جهته که در ارتباط با دیگرونه؛ خواه بر اونا اثر بزاره (موثر)؛ خواه تحت اثر اونا قرار گیرد (اثرپذیر). “بقیه” ممکنه به شکل انفرادی و یا به شکل گروهی در فرد اثر کنن. موافقت، شرایط یا حالتیه که در اون، رفتار فرد با نیازای فرهنگ یا جامعه ای که به اون تعلق داره، منطبق می شه و فرد احساس می کنه که نیازهایش ارضاء شده ان و یا ارضاء می شن. موافقت با موقعیت­های جدید و جور واجور در زمونه ای که عصر تغییرات سریع اجتماعی و فنیه، کار آسونی نیس. چیزی که اهمیت موافقت رو برجسته­تر می­سازه اینه که تحقیق­ها نشون داده­ان که هر گونه تغییر در زندگی آدمی، خواه خوب و خواه بد لازمه یه جور موافقت مجدده(آخوندی، 1376: 6).

روانشناسان، موافقت فرد رو در برابر محیط روش زوم کرده­ان و ویژگی­هایی از شخصیت رو بهنجار تلقی کرده­ان که به فرد کمک می­کنن تا خود رو با جهان دور و بر خود موافق سازه، یعنی با بقیه در صلح و صفا زندگی کنه، و جایگاهی واسه خود به دست بیاره. این وسط موافقت اجتماعی انعکاسی از رفت و امد فرد با بقیه، رضایت از نقش­های خود و چگونگی­ی کارکرد در نقش­هاست که به احتمال زیاد تحت اثر شخصیت قبلی، فرهنگ، و انتظارات خونواده قرار داره(خدایاری­فرد و همکاران، 1386).

موافقت اجتماعی معمولاً در اصطلاحات نقش­های اجتماعی، کارکرد نقش، درگیر شدن با بقیه و رضایت با نقش­های زیاد معنی­سازی شده. بعضی وقتا واژه­های اجتماعی شدن، جامعه­پذیری و رفتار جامعه­پسند رو هم معنی با موافقت اجتماعی می­دانند. اجتماعی شدن فرآیندیه که فرد از روش اون قالب­ها، ارزش­ها و رفتارای مورد نظر فرهنگ و جامعه خود رو می­آموزد. به گفته جری آرنت(1995، آخوندی، 1376: 7)سه هدف کلی­ی اجتماعی شدن عبارتند از: الف) کنترل تکانه­ها که شامل گسترش وجدانه، ب) آمادگی نقش و کارکرد شامل نقش­های شغلی، نقش­های جنسی و نقش­هایی که در مراسمی مثل ازدواج و پدر و مادر شدنه و ج) پرورش منابع معناداریه که چی با اهمیته، چی دارای ارزشه، و زندگی واسه چه چیزیه.جامعه­پذیری یعنی تمایل به ترجیح دادن به این که بیشتر با بقیه افراد باشیم تا تنها، جامعه­پذیری شامل تمایل به جلب توجه بقیه، تمایل به سهیم شدن در انجام فعالیت­ها به همراه اونا و تمایل به جواب­دهی و تحریک که جزیی از رفت و امد اجتماعیه، هم می­شه. جامعه­پذیر بودن طبق نظر باس و پلومین(1990، به نقل از آخوندی، 1376: 7) یعنی ارج گذاشتن ذاتی به پروسه رفت و امد با بقیه افراد. رفتار جامعه­پسند اصطلاحیه که روانشناسان به اعمال اخلاقی که از دید فرهنگی تجویز می­شه مثل مشارکت با بقیه، کمک به بقیه، همکاری با بقیه، بیان همدردی گفته می­کنن. اینجور رفتاری بیشترً باعث می­شه که فرد بتونه خود رو کنترل کنه، چون لازمه اینه که اون به خاطر منافع بقیه از منافع شخصی چشم­پوشی کنه (آخوندی، 1376: 7).

چون موافقت اجتماعی معنی عام و گسترده­ای می­باشه، تعریفی که مورد اتفاق نظر اکثریت محققان باشه وجود نداره، اما از کلی­ترین تعاریف موافقت اجتماعی می­توان به تعاریف زیر اشاره کرد:

شافر و شوبن(1972) فکر می کنند که موافقت تمایل ارگانیزم واسه تغییر فعالیت خود طبق برابری با محیطه که پاسخی به تغییرات محیط دور و بر می­باشه. این ویژگی رفت و امد و موافقت فرد با دیگر افراد و ساختارهای ارزشی مهارت اجتماعیه که رفت و امد پیوندها و مناسبات اون رو با بقیه و جنبه­های ارزشی جامعه­ای که در اون زندگی می­کنه جفت و جور می­کنه.با در نظر گرفتن این تعریف باید تمایزی بین موافقت فیزیولوژیکی و موافقت اجتماعی قایل شد، چون اگه ارضای نیازای فیزیولوژیک زندگی واسه موجود غیرممکن شه باقی موندن موجود زنده به خطر می­افتد. ولی موافقت اجتماعی برعکس نیازای فیزیولوژیک در صورت برآورده نشدن آسیبی به باقی موندن موجود زنده از نظر زیستی نمی­رساند اما رفتارای اون رو غیر انطباقی می­کنه.براون(1965) موافقت اجتماعی رو جریانی می­دونه که به وسیله اون روابط بین افراد و گروه­ها طوری برقرار شده باشه که رضایت دوطرفه اون­ها رو جفت و جور سازه.کومبو و اسلابی(1977)موافقت اجتماعی رو هم معنی با مهارت اجتماعی می­دانند، از نظر اون­ها مهارت­های اجتماعی یعنی توانایی ایجاد ارتباط دوطرفه با بقیه در مورد­ی اجتماعی خاص، به روش خاص که در عرف جامعه قابل قبول و مهم باشه. این مهارت­ها باید دارای بهره­ای دوجانبه باشه. یعنی دیگر در عین حالا که واسه شخص خوبه واسه بقیه هم به درد بخور باشه.به نظر سالیوان(1975)در جریان موافقت اجتماعی موضوع ارتباط فرد با افراد دیگر مطرح می­شه. در این جریان برخورد انگیزه­ها و خواسته­های فرد با چیزای مهم سازندگی گروهی نمایان می­شه(خدایاری فرد و همکاران، 1386).پنتگس و کری دون (1978) از اولین کسائی بودن که طی یک مقاله پژوهشی ادعا کردن که موافقت اجتماعی مثل موافقت تحصیلی از اهمیت کلی ای برخورداره(مورگانز، 2012: 2). پیشرفت تحصیلی در زمان ساده وضعیت و کفایت اجتماعی رو در دبیرستان پیش بینی می­کنن. یکی از عواملی که رابطه بین پیشرفت تحصیلی و موافقت اجتماعی رو توضیح می­بده اینه که ممکنه فرایندهای شناختی مشترکی وجود داشته باشه که زیربنای پیشرفت تحصیلی و یاد گرفتن مهارت­های موافقت اجتماعی هستن. از عوامل دیگر در توضیح اون میشه گفت که پیشرفت تحصیلی اثر مستقیمی بر فکر، اعتماد به نفس و خودارزشمنددانی داره و این سازه­ها به نوبه خود بر موافقت اجتماعی اثر دارن(چن و همکاران، 2000: 56).

یکی از عواملی که خصوصاً در دوره نوجوونی با موافقت اجتماعی رابطه داره، چگونگی و اندازه موافقت اجتماعی دوستان فرده. آدمایی که دوستان اونا موافقت اجتماعی بالاتری دارن، با استفاده از نظامحمایتی دوستان مهارت­ها و موافقت اجتماعی بالاتری رو رشد میدن و آدمایی که دوستان اونا موافقت اجتماعی کمتری دارن، شایدً کمتر موافق هستن. موافقت به ایجاد آرامش و هماهنگی در خونه، مدرسه، جامعه و کشور کمک می­کنه(تو، 2009: 16).

[1]. Baker & Siryk

[2].Jdaitawi

[3].R.E.Bales

[4].Arnet

[5]. Boss & Plomin

[6] .Shufer & Shooben

[7] .Brown

[8]. Kumbo & Slobi

[9]. Sulivan

[10] .Pantges & Creedon

[11]. Morgans

[12]. Chen