عزت نفس درقرآن مجید :
Abstract Fiber Optic

عزت نفس درقرآن مجید :

 

ولله العزه و لرسوله وللمومنین ؛(منافقون آیه،  ۸)یعنی اینکه عزت، مخصوص خدا و رسول اون و مومنانه .

این آیات نشون دهنده اون هستش که اخلاق عزت نفس، از صفات الهیه. اونا که دارایی این اخلاق برزگ هستن، مظهر یکی از صفات الهی هستن.

در قرآن آمده که: لیتغون عندهم العزه فان العزه الله جمعیاً؛( نساء آیه ۱۳۹) یعنی اینکه اونا(منافقان عزت رو پیش غیر خدا می جویند،  با این که) شک نداشته باشین همه عزت پیش خداس .

در جای دیگری از قرآن کریم آمده که: من کان یرید العزّه فللّه العزّه جمیعا( فاطر آیه، ۱۰) یعنی اینکه کسی که خوانان عزته(باید از خدا بخوان ، چون که) تموم عزت واسه خدا هستش .

با در نظر گرفتن این آیات، پایه اساسی و شرایط اصلی تحصیل عزت، باور به خداس. پس در کارا و برنامه ها غیر خدایی، هیچ گونه عزتی به دست نمیاد.

عزت نفس درجه  و ارزشیه که یه فرد واسه خود قایل می شه. عزت نفس به معنی بیان تأیید یا نبود تایید فرد نسبت به خویشتنه و نشون میده که تا چه  اندازه فرد خود رو توانا، مهم و پر اهمیت می دونه و یعنی عزت نفس یه تجربه شخصیه که ترجمان اون رو میشه در سطح گفتار و در سطح رفتارای با معنی دید. عزت نفس می تونه بالا یا پایین باشه. وقتی که خود درک شده و خودآرمانی با همدیگه برابر باشن، فرد از عزت نفس بالایی برخورداره. بر عکس اگر خودآرمانی با خود درک شده فرق فاحش داشته باشه، فرد از عز ت نفس پایین بهره مند میشه. هروقت  فرد آزمایش مثبتی از کارکرد خود داشته باشه، باعث افزایش عزت نفس ایشون می شه در حالی که فرد اگه آزمایش منفی از کارکرد خود داشته باشه، عزت نفس اون کم میشه جایگاه کنترل سلامت باور فرد به این امره که سلامت ایشون تا چه حد تحتِ کنترل عوامل داخلی (خود) و یا خارجی )افراد موثر یا با نفوذ و ساختار اولیه جایگاه کنترل سلامت از  بخت و اقبال) هستش. در نظریه یادگیری اجتماعی می گن که یادگیری در فرد براساس تقویتای گذشته انجام می شه و طی اون افراد انتظارات خاص و عمومی رو در خود شکل میدن. جایگاه داخلی کنترل سلامت با آگاهی و نگاه مثبت، وضعیت روانشناختی، رفتارای بهداشتی و سلامت همراه و همگام می شه. در مقابل، بیشتر منابع خارجی جایگاه کنترل سلامت( به خصوص افراد  موثر و با نفوذ؛ بخت و اقبال) با رفتارای بهداشتی منفی و وضعیت روانشناختی ضعیف همراه می شن(مشکی و همکاران، ۱۳۸۷).

عزت نفس کلی:

ارزشیابی که شخصی نسبت به با ارزشی خود داره در واقع عزت نفس قضاوت شخص به با ارزشی وجوده این خاصیت عمومیه و در  همه آدما هست و نه یه حالت محدود گذرا بلکه ثابت و دائمیه( شاملو ۱۳۷۲).

 

 

 

عزت نفس اجتماعی:

احساسات و عقاید کودک در مورد خودش که به عنوان یه دوست واسه بقیه داره که کودکان، اون رو دوست دارن و افکار و عقاید اون واسه اونا ارزشمنده و اون رو در فعالیت هاشون شرکت میدن و از رابطه و تعامل با همسالان خود احساس رضایت می کنه(بیابانگرد ، ۱۳۷۶).