مروری بر زندگینامه جف بزوس، موسس آمازون و ثروتمندترین فرد جهان

مروری بر زندگینامه جف بزوس، موسس آمازون و ثروتمندترین فرد جهان

جف بزوس، کارآفرین و تاجر آمریکایی با تأسیس فروشگاه اینترنتی آمازون و شرکت هوافضای بلواوریجین، در سال ۲۰۱۷ به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شده.

جف بزوس مؤسس، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی جهان یعنی آمازون است. البته اون کار و کاسبیای دیگری مثل روزنامه واشنگتن پست و شرکت فضایی بلو اوریجین هم داره؛ اما معروفیت اصلی خود رو مدیون آمازونه.

وب سایتی که بزوس تأسیس کرد، اول واسه فروش کتاب استفاده می شد؛ اما امروزه به بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی جهان و بزرگ ترین سرویس دهنده خدمات ابری تبدیل شده. جف بزوس در ۲۷ جولای ۲۰۱۷ با پشت سر گذاشتن بیل گیتس و با ثروتی بیشتر از ۹۰ میلیارد دلار، به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد. از اون زمان تا کنون اون این رتبه رو حفظ کرده و با افزایش ۲.۵ درصدی ارزش سهام آمازون در نوامبر همون سال، ثروتش رو به بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار رسونده.

دلار

سرفصل محتوا

 • تحصیلات
 • فعالیت کاری

  • آمازون
  • بلو اوریجین
  • واشنگتن پست
  • سرمایه گذاریای دیگه و بزوس اکسپدیشنز
  • سرمایه گذاری

 • جوایز و افتخارات

تحصیلات

علاقه جف به علم و مهارتای فنی از همون سالای ابتدایی تحصیل مشخص بود. اون در کودکی با کیتای الکترونیکی جور واجور تمرین می کرد و حتی یه آژیر اخطار واسه اتاقش طراحی کرد. در زمان تحصیل دبیرستان، جف به برنامه آموزشی دانش آموزان در دانشگاه فلوریدا ملحق شد و در سال ۱۹۸۲، مدال سیلور نایت رو گرفت. اون دانش آموز ممتاز دبیرستان بود و بورسیه تحصیلی ملی رو هم گرفت.

دانش آموز

جف بزوس در سال ۱۹۸۶ در مقطع کارشناسی رشته الکترونیک و کامپیوتر از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شد. درخشش علمی اون باعث شد که به عضویت افتخاری انجمن علمی «فی بتا کاپا» نائل شه. اون در دوران تحصیل واسه مدال افتخاری «تائو بتا پی» هم انتخاب شد. علاوه بر این افتخارات، بزوس در دوران دانشجویی مدیر بخش پرینستون «سازمان دانشجویی تحقیقات فضایی» (SEDS) بود.

مدال

فعالیت کاری

جف بزوس پس از فار غ التحصیلی به وال استریت رفت و در اونجا، شغلای مربوط به صنایع کامپیوتری رو امتحان کرد. یکی از پروژه های بزرگ اولیه اون، طراحی و پیشرفت شبکه ای واسه تجارت جهانی واسه شرکت Fitel بود. نکته باحال اینکه اون در اون زمان پیشنهادهایی از اینتل و بل هم داشت. پس از اون در بنکرز تراست (Bankers Trust) و بعد در شرکت سرمایه گذاری D. E. Shaw & Co مشغول به کار شد.

آمازون

بزوس در سال ۱۹۹۴ واسه یه سفر از نیویورک به سیاتل می رفت که در بین اون، طرح کار و کاسبی آمازون رو اجرا کرد. مانند خیلی از کار و کاسبیای اون روز آمریکا، آمازون هم کارش رو از یه گاراژ شروع کرد.

جف بزوس در حال کار واسه یه شرکت بزرگ سرمایه گذاری در نیویورک بود و درآمد بالایی داشت. اما پس از این که اخبار زیادی در مورد افزایش استفاده ادما از اینترنت مطالعه کرد، به کار در این مورد علاقه مند شد. از طرفی، در اون چند سال قانون آمریکا آمریکا، شرکتای فروش پستی محصول رو از پرداخت مالیات در ایالتایی که دفتر فیزیکی نداشتن معاف کرده بود. این اتفاقات دلایلی بودن که بزوس رو به ترک کار دائم و تأسیس شرکت جدیدش تشویق کردن. والدین اونم پس انداز بازنشستگی خود به مبلغ ۳۰۰ هزار دلار رو به عنوان سرمایه گذاری وارد آمازون کردن.

در روزای ابتدایی آمازون، اونا یه زنگ واسه هر خرید مشتریان طراحی کرده بودن که پس از به صدا در اومدن اون، واسه شناسایی خریدار دور هم جمع می شدن. پس از چند هفته تعداد خریدها به اندازه ای زیاد شد که محبور شدن زنگ رو قطع کنن.

کارمندان آمازون و آدمایی که تحقیقاتی در مورد محیط کار این شرکت انجام دادن، فکر می کنن بزوس مدیری جزئی نگره که علاقه زیادی به داشتن اطلاعات در مورد همه اتفاقات شرکت داره. در سال ۲۰۱۵ مقاله ای در نیویورک تایمز چاپ شد که فضای آمازون رو سرد و بی روح دونست. در این مقاله محیط کاری آمازون خشک و بدون هیچ تفریح و لذتی توضیح داده شده بود. جف بزوس خیلی سریع به اون عکس العمل نشون داد و با یادداشتی که واسه کارمندانش فرستاد، ادعاهای نیویورک تایمز رو رد کرد. اون یه پله هم بالاتر رفت و اعلام کرد هرکسی تصور می کنه ادعاهای مقاله درسته، خیلی سریع با اون تماس بگیره.

در می سال ۲۰۱۶، بزوس بیشتر از یه میلیون سهم خود در آمازون رو به مبلغ ۶۷۱ میلیون دلار فروخت. در آگوست همون سال، یه میلیون سهم دیگه با میلغ ۷۵۶.۷ میلیون دلار به فروش رفت. تا ژوئن سال ۲۰۱۶، تعداد سهام بزوس از شرکتی که خودش تأسیس کرده بود به ۸۳.۹ میلیون سهم رسید. این رقم حدود ۱۶.۹ درصد از سهام آمازونه که ارزش تقریبی اون ۸۳.۹ میلیارد دلار تخمین زده می شه.

بلو اوریجین

جف بزوس در سال ۲۰۰۰ شرکت فضایی بلو اوریجین رو تأسیس کرد. بزوس از اول علاقه زیادی به فضا داشت و طرحای متنوعی واسه تأسیس شهرهای فضایی، مراکز تفریحی و هتلایی که تا دو میلیون نفر رو به دور زمین می گردونن، در سر می پروراند. سالای ابتدایی تأسیس بلو اوریجین با احتیاط و مخفی کاری اطلاعاتی همراه بود. در سال ۲۰۰۶ این شرکت به صورت عمومی معرفی شد؛ دلیل این معروفیت، خرید زمینی وسیع واسه تأسیس کارخانه آزمایشگاهی در تگزاس بود.

جف بزوس از همون سالای ابتدایی شناخته شدن بلو اوریجین، هدف از تأسیس اونو آسون تر کردن سفرهای فضایی نامید. اون باور داشت شرکتش مانند بسیاری کار و کاسبیای دیگه تلاش می کن افراد جور واجور بتونن خیلی راحت به فضا سفر کنن. اون در مصاحبه ای که در سالای نوجوونی با میامی هرالد انجام داد، از این هدف صحبت کرد. اون هدف پایانی رو تخلیه زمین، پاک نگه داشتن و تبدیل اون به یه پارک تفریحی اعلام کرده بود.

جف بزوس در سال ۲۰۱۳ مذاکراتی با ریچارد برانسون، مؤسس ویریجین گروپ و رئیس هیئت مدیره ویرجین گالکتیک انجام داد و طرح هاش رو واسه اون توصیف کرد. بزوس واسه رسیدن به هدف خود حاضر بود با افراد زیاد با پتانسیلای مالی و فکری بالا گفتگو کنه. اون سیاره های هدف سفرها و آزمایشات بلو اوریجین رو بسیار گسترده بیان می کنه و فقط به هدف پایانی یعنی سفر و زندگی مردم در فضا فکر می کنه. به نظر بزوس این هدف بسیار بلندمدته؛ اما ارزش زمان و هزینه های زیاد رو داره.

واشنگتن پست

جف بزوس در پنجم آگوست سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که می خواد روزنامه واشنگتن پست رو به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار بخره. پس از این اعلام، روزنامه یه مقاله طولانی در مورد اون چاپ کرد و توافق خرید در یکم اکتبر همون سال پایانی شد. اون در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که تصمیم واسه خرید این روزنامه بدون هیچ شک و تردیدی انجام شده.

توافق

سرمایه گذاریای دیگه و بزوس اکسپدیشنز

مؤسس آمازون یکی از اولین سرمایه گذاران گوگل است. اون در سال ۱۹۹۸ مبلغ ۲۵۰ هزار دلار در این شرکت سرمایه گذاری کرد و ۳.۳ میلیون سهم اونو خرید. سهام بزوس در گوگل امروز ارزشی حدود ۳.۱ میلیارد دلار داره.

از دیگر شرکتایی که بزوس در اونا سرمایه گذاری کرده، شرکت یونیتی بایوتکنولوژیه. این شرکت اهدافی بلندپروازانه به خاطر کاهش سرعت یا توقف روند پیری در آدم داره. عموم سرمایه گذاریای شخصی بزوس از راه شرکت بزوس اکسپدیشنز انجام می شه و شرکتای بزرگ خیلی از جمله ایر بی ان بی، بیزینس اینسایدر، اوبر و توییتر در میان اونا قرار دارن.

جف بزوس در سازمانای خیریه و شرکتای غیر انتفاعی هم سرمایه گذاری می کنه. شرکتی که وظیفه این نوع از سرمایه گذاریا رو رو دوش داره، بزوس سنتره. اون مؤسسه خیریه ای با نام بزوس فامیلی فاندیشن هم تأسیس کرده که یه خیریه تحصیلیه. سرمایه اصلی این خیریه از سود والدین بزوس در سرمایه گذاری اولیه در آمازون تأمین شده.

خیریه

جوایز و افتخارات

جف بزوس در سال ۱۹۹۹ از طرف مجله تایم به عنوان فرد اول سال انتخاب شد. در سال ۲۰۰۸، اون از طرف مجله یو اس نیوز ان ورلد ریپورت به عنوان یکی از بهترین رهبران آمریکا انتخاب شد. مؤسس آمازون یه دکترای افتخاری هم از دانشگاه کارنگی ملون دریافت کرده.

در سال ۲۰‍۱۱، مجله اکونومیست جایزه اختراع خود رو به خاطر عرضه آمازون کیندل به جف بزوس و گرِگ زِر اهدا کرد. در سال ۲۰۱۲، مجله فورچن لقب تاجر سال رو به اون اهدا کرد. جف بزوس در سالای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ عضو کمیته اجرایی شورای کار و کاسبی آمریکا بود.

مجله کار و کاسبی هاروارد در سال ۲۰۱۴ اونو به عنوان مدیرعامل سال انتخاب کرد. جف بزوس به مدت سه سال پشت سر هم در میان ۵۰ رهبر برتر جهان از نگاه مجله فورچن قرار داشته. اون در سال ۲۰۱۵ در بالاترین جایگاه این لیست قرار گرفت. از آخرین افتخارات اون میشه به جایزه ۲۵۰ هزار دلاری هاینلین واسه تجاری سازی سفرهای فضایی در سال ۲۰۱۶ اشاره کرد. اون این جایزه رو به مؤسسه SEDS که وقتی عضو اون بود اهدا کرد.

البته مؤسس آمازون در سالای زیاد فعالیت، هدف انتقادهای روشن کارشناسان کار و کاسبی بوده و حتی در سال ۲۰۱۴ به عنوان بدترین مدیر جهان از طرف «کندراسیون اتحادیهای کارگری بین المللی» انتخاب شد. دبیر کل این انجمن در زمان اهدای این عنوان، اونو نماد مدل کاری غیر انسانی مدیران شرکتای بزرگ آمریکای شمالی نامید. نیویورک تایمز هم در مقاله ای کار کردن واسه اون و آمازون رو بسیار خسته کننده و غیر انسانی نامید و ادعا کرد که عموم کارمندان این شرکت اونو ترک می کنن یا اخراج می شن. البته بزوس همه این موارد رو تکذیب کرده.

منبع: زومیت