مقاله رایگان درمورد آموزش خانواده، آموزش و پرورش، آموزش معلمان

دانلود پایان نامه

جوان را آرامش و اطمینان بخشیده و او را به نجات و کمال رساند.
نهادهای فرهنگی جامعه وظیفه دارند قرآن کریم را که تجلى‌گاه خداوند و یگانه وسیله ارتباط میان بندگان و آفریدگار جهان است، به میان جوانان بیاورند و آنان را با کتاب خدا آشنا، و اندیشه و عمل آنان را با قرآن هماهنگ کنند و بدین وسیله، قرآن را از انزوا و مهجوریت خارج سازند تا فرستاده خدا در روز قیامت، لب به گلایه نگشاید: “و قال الرسول یا ربّ انّ قومى اتخذوا هذا القرآن مهجوراً”؛ (فرقان، 30) و رسول خدا گفت: پروردگارا (با اینکه هشدار دادى و فرمودى اگر مى‏خواهید سربلند و عزیز باشید، به قرآن عمل کنید) قوم من (نه تنها آن را ترک کردند) دورى از قرآن را پیشه خود ساختند.
بهترین فرصت براى آشنایی با قرآن و معارف قرآنی، دوره نوجوانى و جوانى است؛ چرا که آنچه در این دوره فرا گرفته شود، ماندگار و جاودان خواهد بود. حضرت امام خمینی (ره) در طول نهضت خود همواره جوانان را مى‏ستود و آنان را ارشاد و راهنمایى مى‏کرد و براى پیشبرد آرمان‌هاى اسلام بر آنان سرمایه‏گذارى مى‏نمود:
“شما جوان‌ها امید من هستید، نوید من هستید، امید من به شما توده جوان است. به شما توده محصل است. من امید این را دارم که مقدرات مملکت ما، بعد از این به دست شما عزیزان بیافتد و مملکت ما را شما عزیزان حفظ کنید. شما جوانان برومند، شما محصلین ارجمند، در هر جا از ایران که هستید باید بیدار باشید با بیدارى از حقوق خودتان دفاع کنید”. (خمینی، 1378، ج2، صص 80-79)
ایشان با تأکید بر اهمیت قرآن در مسأله انسان سازی، حضور این کتاب آسمانی را در تمامی شئون زندگی لازم می‌شمارند:
“اگر قرآن نبود، باب معرفه ‏الله بسته بود الى الابد. قرآن کتاب انسان‌سازى است. هرچه در راه خدا بدهیم و هرچه در راه قرآن بدهیم، فخر ماست، افتخار ماست، راه حق است. قرآن کریم پناه همه ماست. قرآن کتاب انسان‏سازى است، کتاب انسان متحرک است، کتاب آدم و کتابى است که آدمى را از اینجا تا آخر دنیا و تا آخر مراتب حرکت بکند، راه مى‏برد… قرآن باید در تمامى شئون زندگى ما حاضر باشد”. (خمینی، 1378،
سخنان حضرت امام خمینی (ره) با تمسک به قرآن و به شرط وحدت ناگسستنی
جوانان با یکدیگر، مژده پیروزی نهایی می‌دهند:
“من با تأیید خداوند متعال و تمسک به مکتب پرافتخار قرآن، به شما فرزندان عزیز اسلام مژده پیروزى نهایى مى‏دهم، به شرط اینکه نهضت بزرگ اسلامى و ملى ادامه یابد و پیوند بین شما جوانان برومند اسلام ناگسستنى باشد”. (خمینی، 1378، ج 2، ص 112)
باور و اعتقاد حضرت امام خمینی (ره) به اتکال به خداوند و قرآن تا آنجا عمیق و ریشه‌دار است که آن را تنها رمز پیروزی بر می‌شمارند:
“رمز پیروزى ما این است که اتکال به خداى تبارک و تعالى داشتیم، رمز پیروزى اتکال به قرآن و این شیوه مقدس که شهادت را استقبال مى‏کردند بود. این رمز را حفظ کنید. این رمز پیروزى را تا حفظ کنید پیروز هستید”. (خمینی، 1378، ج 6، ص 117)
ایشان با هشدار در زمینه خلط نمودن معارف اسلامی و قرآنی با مکاتب انحرافی بشری، امتیازات اسلام بر سایر مکاتب را گوشزد نموده و خطاب به جوانان می‌فرمایند:
“مجاهدات و کوشش‌هاى خستگى‏ناپذیر شما جوانان روشن ضمیر مسلمان در راه درک صحیح اسلام و شناسایى حقیقت قرآن کریم، موجب امیدوارى و خرسندى مسلمانان بیدار است. بر شما جوانان مسلمان لازم است که در تحقیق و بررسى حقایق اسلام، در زمینه‏هاى سیاسى، اقتصادى، اجتماعى، و غیره اصالت‌هاى اسلامى را در نظر گرفته و امتیازاتى را که اسلام را از همه مکاتب دیگر جدا مى‏سازد، فراموش نکنید. مبادا قرآن مقدس و آیین نجات‏بخش اسلام را با مکتب‌هاى غلط و منحرف کننده‏اى که از فکر بشر تراوش کرده است خلط نمایید”. (خمینی، 1378، ج 1، ص 158)
حضرت امام خمینی (ره) با استناد به سخن امام صادق7 درباره قرائت قرآن توسط جوان و آثار جاودان آن معتقدند:
“در حدیث است که کسى که قرآن را در جوانى بخواند، قرآن با گوشت و خونش مختلط شود. و نکته آن، آن است که در جوانى اشتغال قلب و کدورت آن کمتر است. از این جهت قلب از آن بیشتر و زودتر متأثر مى‏شود و اثر آن نیز بیشتر باقى مى‏ماند”. (خمینی، 1370، ص 19)
حضرت امام خمینی (ره) در برخى از پیام‌هاى خود، جوانان را به شیوایى و روشنایى سخن خداوند و بهره‏گیرى از آن فرا مى‏خواند:
“آنگاه که منطق قرآن آن است که ما از خداییم و به سوى او مى‏رویم و مسیر اسلام بر شهادت در راه هدف است و اولیاى خدا شهادت را یکى از دیگرى به ارث مى‏بردند و جوانان متعهد ما براى نیل به شهادت در راه خدا درخواست دعا مى‏کردند و مى‏کنند، بدخواهان ما که از همه جا وا مانده دست به ترور وحشیانه مى‏زنند، ما را از چه مى‏ترسانند”. (خمینی، 1378، ج 11، ص 39)
حضرت امام خمینی(ره) با توصیه به جوانان به تمسک به قرآن و سلاح، آینده را از آن مستضعفین می‌دانند که دیر یا زود پیروز می‌شوند:
“جوانان عزیزم که چشم امید من به شماست با یک دست قرآن را و با دست دیگر سلاح را برگیرید و چنان از حیثیت و شرافت خود دفاع کنید که قدرت تفکر توطئه علیه خود را از آنان سلب نمایید و چنان با دوستانتان رحیم باشید که از ایثار، هرچه دارید، نسبت به آنان کوتاهى ننمایید. آگاه باشید که جهان امروز دنیاى مستضعفین است و دیر یا زود پیروزى از آنان است و آنان وارث زمین و حکومت کننده خدایى‏اند”. (خمینی، 1378، ج 12، ص 19)
رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در مواقع و مناسبت‌هاى گوناگون درباره جوانان سخن گفته و ارشادات و رهنمودهاى فراوانى بیان کرده‏اند که اگر جوانان آن‌ها را به کار ببرند، به سعادت و خوشبختى خواهند رسید و هویت و جایگاه واقعى خود را در جامعه اسلامى و انقلابى خواهند یافت. ایشان در جمع جوانان مى‏فرمایند:
“جوانى یک پدیده درخشان و یک فصل بى‏بدیل و بى‏نظیر از زندگى هر انسانى است. در هر کشورى که به مسأله جوانان و جوان آنچنان که حق این مطلب است، درست رسیدگى بشود، آن کشور در راه پیشرفت، موفقیت‌هاى بزرگى به دست خواهد آورد”. (خامنه‌ای، 1381، ج2، ص 67)
مقام معظم رهبری با برشمردن امتیازات جوان ایرانی، امکانات روحی و معنوی و ذهنی و ایمانی آنان را در حد بسیار خوب می‌دانند و می‌فرمایند:
“کاوش‌ها نشان مى‏دهد که جوان ایرانى جوانى است مؤمن، پاکدامن، پاک گوهر، داراى زمینه‏هاى دینى بسیار زیاد، مایل به جنبه‏هاى معنوى، جوان ایرانى چه دخترانش، چه پسرانش هم از لحاظ امکانات روحى و معنوى و ذهنى، هم از لحاظ امکانات ایمانى در حد بسیار خوبى هستند”. (خامنه‌ای، 1381، ج4، ص 115)
ایشان نظریه بی‌تاب بودن جوانان در مقابل گناه را باطل اعلام فرموده و معتقدند جوان همچنان که از قدرت جسمی برخوردار است، قدرت اراده هم دارد:
“جوان‌ها، بهتر از قشرهاى دیگر مى‏توانند خودسازى کنند؛ چون نیرومندند. بعضی‌ها خیال مى‏کنند جوان‌ها در مقابل گناه بى‏تابند، ولى من مى‏گویم که جوان همچنان که از قدرت جسمانى برخوردار است، از قدرت اراده هم برخوردار است. اراده همان چیزى است که انسان مى‏تواند با اتکاى به آن خود را به خدا نزدیک و از شیطان دور کند”. (خامنه‌ای، 1381، ج3، ص 89)
مقام معظم رهبرى جوانان را به تلاش در راه خدا و براى خدا دعوت مى‏ فرمایند و در فراز‌های جداگانه‌ای آنان را به تحکیم ارتباط با خدای متعال تشویق می‌نمایند:
“توصیه من این است که در راه خدا، براى خدا با وحدت کامل تلاش خودتان را دنبال کنید. به شما مى‏گویم که پروردگار متعال با شماست و آینده متعلق به شماست و شما جوان‌ها آن روزى را خواهید دید که ایران اسلامى شما به فضل پروردگار براى کشورها و ملت‌ها یک الگوى تقلید کردنى خواهد بود”. (خامنه‌ای، 1381، ج1، ص 166)
“به جوانان توصیه مى‏کنم که با شرکت در نماز جماعت و مجالس دعا در کسب علم و دانش و سازندگى کشور گام‌هاى استوارى در پیشروى اهداف علمى و معنوى بردارند”. (خامنه‌ای، 1381، ج5، ص 104)
“رابطه‏تان را با خداى متعال محکم کنید. حرف بزنید و از او بخواهید، مخلصانه و صادقانه با او پیمان ببندید و به آن پیمان متعهد بمانید. شما جوانید حیف است که این دل‌هاى پاک و نورانى و روح‌هاى آماده به چیزى غیر از یاد خدا و محبت خدا و محبت پروردگار آلوده شود. دنیا را فقط ابزار بدانید”. (خامنه‌ای، 1381، ج4، ص 88)
“جوانان عزیز دقایق معدود نماز را فقط براى نماز بگذارند و در طول نماز تا آنجا که مى‏توانند با تمرکز و حضور قلب مایه زندگى‏بخش ذکر و تضرع را براى جان و دل نیازمند خویش تأمین کنند”. (خامنه‌ای، 1381، ج6، ص 23)
“شما جوانان یاد خدا را هرگز از دست ندهید. خودتان را با خدا مأنوس کنید. شما جوانید و دل‌ها و روح‌هاى شما پاک و مطهر است. شما آلوده به زخارف این زندگى مادى نشده‏اید”. (خامنه‌ای، 1381، ج6، ص 24)
بر اساس اهمیت موضوع جوان و ارتباط با قرآن و معارف قرآنی، در این پژوهش به تکالیف و راهکارهای نهادهایی که در جامعه، رسالت گسترش فرهنگ و معارف قرآنی در میان جوانان را به عهده دارند می‌پردازیم.
سؤالات تحقیق
1. مهمترین راهکارهای گسترش فرهنگ و معارف قرآنی در میان جوانان از سوی وزارت آموزش و پرورش چیست؟
برای این سؤال متغیرهای زیر مطرح شده است:
– برگزاری جلسات آموزش خانواده جهت تربیت فرزندان بر اساس فرهنگ و معارف قرآنی.
– آموزش معلمان بویژه مربیان تربیتی از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی فرهنگ و معارف قرآنی.
– تشویق معلمان برای ارائه مقالات در زمینه فرهنگ و معارف قرآنی در جشنواره‌ها و همایش‌های قرآنی.
– برگزاری مسابقات قرآنی در جشن‌ها و اعیاد در مدارس و تهیه روزنامه دیواری بین دانش آموزان.
– غنی سازی مطالب کتب درسی قرآن و معارف اسلامی دوره‌های مختلف تحصیلی از طریق تحلیل محتوای این کتب توسط متخصصان برنامه‌ریزی درسی و آموزشی.
2. مهمترین راهکارهای گسترش فرهنگ و معارف قرآنی در میان جوانان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چیست؟
برای این سؤال متغیرهای زیر مطرح شده است:
– بهره گیری از امکانات سمعی و بصری خصوصاً اینترنت، کتب و نشریات و برگزاری گردهمایی‌ها در داخل و خارج از کشور.
– ارسال رایگان کتب و نشریات مربوط به فرهنگ و معارف قرآنی به مراکز فرهنگی داخلی و سایر کشورها.
– ایجاد و توسعه و حمایت از مؤسسات قرآنی و مؤسساتی که در زمینه گسترش فرهنگ و معارف قرآنی فعالیت می‌کنند.
– انجام مطالعات و تحقیقات پیرامون فرهنگ عمومی در زمینه قرآن و استفاده از نتایج حاصل در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی.
– شناسایی و حمایت از مؤلفان و ناشرانی که به تألیف و چاپ کتاب در زمینه گسترش فرهنگ و معارف قرآنی اشتغال دارند.
3. مهمترین راهکارهای گسترش فرهنگ و معارف قرآنی در میان جوانان از سوی سازمان تبلیغات اسلامی چیست؟
برای این سؤال، متغیرهای زیر مطرح شده است:
– تشکیل گروه‌های پژوهشی و انجام مطالعات راهبردی در زمینه بررسی آسیب‌های دینی در عرصه فرهنگ و معارف قرآنی.
– برگزاری دوره‌های آموزشی تربیت مبلغ، جهت تبلیغ فرهنگ و معارف قرآنی در سطح کشور از قبیل مساجد، مراسم و اعیاد مذهبی و…
– برگزاری دوره‌های آموزشی قرآن، مفاهیم، ترجمه و تفسیر برای سطوح مختلف اقشار جامعه خصوصاً کودکان، نوجوانان و جوانان و تشویق در عمل به آن.
– بهره گیری از اساتید نمونه کشوری و حافظ قرآن جهت ارائه روش‌های نوین در آموزش قرآن به کودکان با هدف یادگیری محتوایی و نهادینه کردن عمل به قرآن.
– شناسایی جامع مبلغان در سطح کشور و بهره گیری از آنان در جهت آشنایی مردم با مسائل مربوط به فرهنگ و معارف قرآنی.
4. مهمترین راهکارهای گسترش فرهنگ و معارف قرآنی در میان جوانان از سوی سازمان صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید