مقاله علائم افسردگی، روان درمانی

دانلود پایان نامه

افسردگی شدید یا بالینی، مریضی ای جدی، اما قابل درمانه. بنا خیلی علائم مریضی، دکترِ مراقبتای ساده یا روان دکتر ممکنه درمون دارویی با مصرف داروهای ضدافسردگی رو تجویز کنه. روان درمانی و بحث درمانی هم واسه رسیدگی به ابعاد عاطفی افسردگی تجویز می شن.

در بعضی مواقع واسه تقویت اثر درمون، در کنار داروهای ضدافسردگی از داروهای دیگر هم کمک گرفته می شه. داروهای مختلف اثرات متفاوتی روی افراد جورواجور دارن؛ پس دکتر معالج باید شکلای مختلف و دُزهای مختلفی از دارو رو واسه رسیدن به بهترین نتیجه بررسی کنه. گزینه های دیگری هم واسه درمون افسردگی بالینی هست. درمون با ضربه الکتریکی تشنج آور موسوم به ECT یا شوک درمانی هم از بقیه موارد درمون افسردگی بالینی هستن. این علاجا در صورتی استفاده می شن که داروها تأثیرگذار نباشن یا علائم مریضی بسیار شدید باشه.

میشه از افسردگی شدید جلوگیری کرد؟

اگه شخصی یک بار به افسردگی شدید دچار بشه، احتمال داره بعد از بهبود در مقاطع زمانی دیگر دوباره به این مشکل گرفتار شه. بهترین روش واسه جلوگیری از بروز دوباره ی مشکل، شناخت و آگاهی یافتن از دلایل و محرکای افسردگیه که قبل تر در متن به اونا اشاره شد و البته ادامه مصرف داروهای تجویزشده از طرف دکتر واسه جلوگیری از بازگشت افسردگی بالینی هم بسیار مهمه، جدا از اینکه اینکه باید علائم افسردگی بالینی رو شناخت و در صورت بروز هر کدوم از اونا سریع با دکتر درباره علائم صحبت و گفت وگو کرد.