منابع پایان نامه با موضوع دوره قاجار

دانلود پایان نامه

نشاء به 5 عامل زمین ، بذر، وسایل و ابزار تولید و نیروی انسانی بستگی دارد. تولید کشاورزی را می توان به سه بخش برنجکاری ، نوغانداری و صیفی کاری و باغداری تقسیم کرد.
برنج:
تعداد 5616 بهره بردار کشاور در مقدار زمینی به مساحت 8381 هکتار مشغول کشت هستند، تولید برنج خالص حدود 21 میلیون کیلو ( 21 هزار تن ) تخمین زده می شود.
صیفی کاری و باغداری:
مقدار 1290 هکتار زمین در لشت نشاء به باغداری و صیفی کاری اختصاصی دارد. انواع حبوبات، سبزیها ، بادام و … در لشت نشاء کشت می شود و از جمله منابع اقتصادی به شمار می رود که نیاز به بازارهای بزرگ برای فروش محصولات دارد.

نوغانداری (پرورش کرم ابریشم):
پرورش کرم ابریشم یکی از منابع درآمد روستائیان لشت نشاء است، تولیدآن در گذشته از رونق بیشتری برخوردار بوده است. پرورش کرم ابریشم در چند دهه اخیر براساس سیاستگذاریهای غلط و قیمت نامناسب بازار در نوسان بوده است و تولید آن کاهش یافته است. تبدیل اراضی و باغات به باغ توت به امید تولید بیشتر که خواسته های کشاورزان را برآورده ساخته است و دوباره تبدیل کردن توتستان ها به شالیزار حرکت دایره وار داشته استفاز این نظر هزینه های زائدی را بر کشاورزان تحمیل نموده است.
2- صیادی و شکار
صیادی بخشی از معیشت روستانشینان لشت نشاء را تشکیل می دهد ، صدها نفر از روستائیان از این طریق امرار معاش میکنند. روستاهای زیباکنار ، چونچنان ، خشک اسطلخ و امین آباد که در کنار ساحل دریا قرار دارند و روستانشینان محسن آباد نوبیجار محله و لیچاه که در مجاورت رودخانه سفیدرود زندگی می کنند و روستاهایی که در کنار رودخانه اشمک قرار دارند و گروهی از مردم از طریق صید ایام می گذارنند.
3- دامداری
دامداری، پرورش طیور و زنبورداری یکی از منابع درآمد مردم لشت نشاء است ، بخشی از فضای حیاط خانه روستایی اختصاص به ساختمانی برای چهارپایان به نام گاچه (طویله ) و لونه برای طیور دارد. گاو و گاومیش را نگهداری می کنند تا از شیر و ماست آن استفاده کنند ، فروش این چهارپایان به نصاب ها بخشی از منابع درآمد است. گاو نر (ورزا ) برای فروش نگهداری می شود. پرورش مرغ و خروس ع اردک و غاز برای استفاده از گوشت و تخم و فروش آن انجام می گیرد.
4- صنایع
صنایع دستی لشت نشاء را می توان به دو بخش تقسیم کرد.
*صنایع دستی
صنایع دستی و خانگی لشت نشاء بسیار قدیمی و پرسابقه اند ضرورت شکل گیری این نوع صنایع براساس مواد اولیه کشاورزی و تولیدی منطقه و بوم صورت گرفته است و مربوط به جوامع ابتدایی و زمینداری است صنایع دستی و سنتی لشت نشاء عبارتند از :
-ابریشم کشی و ابریشم بافی
لشت نشاء یکی از مراکز عمده تولید ابریشم در گیلان بوده، دوک ریسی و ابریشم کشی به شیوه ساده و ابتدایی در خانه هر دهقان نوغانداری کاری رایج بوده است که امروزه با توجه به کاهش فعالیت نوغانداری این امر نیز کاهش یافته.
-طناب ریسی
درست کردن انواع و اقسام ریسمان ها از الیاف گیاهی در لشت نشاء رایج است ، روستاییان از ساقه برنج (کولش) نوعی طناب می بافند که به نام ویریس است این طناب برای ساختمان سازی ، چپر کردن دور حیاط و موارد دیگر کاربرد دارد از دیگر فعالیت های صنایع دستی سنتی روستائیان می توان به تور و دام بافی ، حصیر بافی، پالان دوزی، آهنگری و صنایع دستی چوبی اشاره کرد.
*صنایع جدید
ایجاد صنایع جدید و تکنولوژی نو کاری سخت و دشوار به نظر می آید اما تلاش انسانهای پرتکاپو و پرتلاش در نهایت به نتایج مثبتی منجر می شود در این راستا در دوره قاجار در پی آبادانی لشت نشاء ایجاد کارخانه پیله خفه کنی و ابریشم کشی از جمله این اقدامات بود.
پس از گذشت چند دهه خانواده امینی برای استفاده شخصی از برق در هنگام اقامت خود در لشت نشاء دو کارخانه برق در لشت نشاء و زیباکنار تاسیس کردند همچنین در سال 1330 در جورشر لشت نشاء اولین کارخانه برنج کوبی تاسیس شد که متعاقب آن کارخانه های دیگری نیز در روستاهای مختلف ایجاد گردید . پس از پیروزی انقلاب دو کارخانه پارچه بافی و ی

دیدگاهتان را بنویسید