هنرنمایی با چوب؛خلق لوازم خانگی چوبی زیبا
Digital technology concept. Binary code.

هنرنمایی با چوب؛خلق لوازم خانگی چوبی زیبا

تخصص این آقا تولید اجناس «جنگلی» است! نجاری که واسه ساخت لوازم چوبی، از شاخ و برگ و ریشه درخت هم نمی گذره.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: کار کسائی که ایده های خلاقانه دارن، همیشه جذابه؛ به خصوص اگه این خلاقیتا از مواد دورریختنی و به ظاهر به دردنخور باشه. یه نجار جوون هم با به کار گیری این چوبهای به دردنخور میز و صندلی و کمد و جالباسی و .. می سازه. لوازمی که شاید فقط در فیلما و در خونه های جنگلی دیده باشین!

هنرنمایی با چوب

«علی چوبانی» ۳۶ساله نجار خلاق این تولیدات چوبیه. آقای چوبانی ۲۲ ساله که در این کار فعالیت داره و حاصل این تجربه چندین ساله اون منتهی به خلاقیت در کار و البته از دست دادن چهارپنج سرانگشت دست اون شده. نجاری در خونواده آقای چوبانی موروثی بوده و همه در این حرفه دارن کار می کنن. «ما هفت تا داداش هستیم که به همراه پدر همه در این کار مشغول هستیم. تقریبا هفت هشت ساله که ساخت لوازم جنگلی رو شروع کردیم و ایده اصلی کار هم از خودم بود. از همون موقع مردم فوق العاده استقبال کردن و همین باعث شد که این کار ادامه دار باشه.»

هنرنمایی با چوب

همه مدلهای ما ذهنیه

کار آقای چوبانی یه فرق بزرگ با بقیه نجاران داره و اون به کار گیری اجزایی از درخته که به توجه به دردنخور می رسند: «ما از چوب هایی استفاده می کنیم که معمولا به درد نمی خورند و پرت هستن؛ مثلا با چوبی که ده هزار تومن بیشتر ارزش نداره، با یه طراحی ساده یه جالباسی یا جاشمعی یا حتی یه درختچه کوچیک یا وسایل تزیینی می سازیم.»

هنرنمایی با چوب

کار این نجار خلاق الگوی خاصی نداره و همه مدلها ذهنی هستن. «کار ما الگوی خاصی نداره. یعنی ما مثلا دو عدد جالباسی درست می کنیم اما وقتی کنار هم بذارین مثل هم نیستن؛ همونجوریکه دو درخت مثل هم نیستن و شکل تنه و ریشه و شاخ برگشان با هم فرق داره. خیلی ها می خواستن از ما کپی کنن؛ اما در میونه راه کم آوردن و این به خاطر همین ذهنی بودنه و خود نجار باید تشخیص بده که با شاخه ها و برگ و ریشه درخت چیکار کنه و چه پر و بالی به اون بده که هم مثل درخت باشه هم قشنگتر و کاربردی. حتی من و برادرهایم هم هر کدوم تو یه بخش حرفه ای هستیم. چون کار ما بخش بندیه و هر کسی یه بخش کار رو انجام می دهد. یکی درختچه می زند، یکی جالباسی و کمد و دیگری سرویس خواب.»

هنرنمایی با چوب

کار ما از هدررفت چوب جلوگیری می کنه

آقای چوبانی عقیده داره کار اون هم به صرفه س هم به اشتغال زایی کمک می کنه. « معمولا شهرداری درختانی که خشک شده ان رو قطع می کنه و به با قیمت کمی مثلا هر تن دو میلیون تومن می فروشد و بیشتر این چوبها به زغال تبدیل می شه و در آخر اون دو میلیون تومن با یه میلیون ارزش افزوده سه میلیون تومن می شه؛ اما اگه این چوبها وارد کارگاه های مثل ما شه، هم اشتغال زایی صورت می گیرد هم دست کم ده میلیون بر ارزش اون اضافه می شه و هم کاری هنری و باب میل مردم تولید می شه.»

هنرنمایی با چوب

خلاقیت آقای نجار به اینجا ختم نمی شه و اون هنوزم دv تولیدات چوبی خود نوآوری می کنه. «کارای جنگلی به دلیل شاخ و برگ داشتن شاید به درد خیلی لوازم نخورن؛ به خاطر همین ما یه کار جدید انجام می بدیم و در اون چوب رو با گاز می سوزونیم و چوب شکل برجسته پیدا می کنه. رگهای چوب بیرون می زند و حالت قدیمی یه به اصطلاح روستیک پیدا می کنه و شما کار رو که می ببینن، فکر می کنین واسه ده سال پیشه با اینکه همین الان درست شده. این مدل رو در اولویت گذاشتیم؛ چون مورد پسند همه بوده و کاربردی تره. در کل کارای جنگلی جنبه تزیینی بیشتری دارن و واسه لوازمی مثل جاشمعی و جالباسی و شکل های جور واجور اینطوری مناسب تره.»

نقاشیای عجیب با انگشت + عکس

ساخت کاردستیای تزیینی با کلید و سکه!

خبرگزاری مهر هنرنمایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*