هنگام آلودگی هوا چه بخوریم؟

هنگام آلودگی هوا چه بخوریم؟

 

آلاینده های موجود در هوا، مثل اکسیدهای ازت، دی اکسید کربن، منواکسیدکربن و به طور کلی گازهای داغون کننده، هر کدوم به گونه ای بر هر کدوم از اعضای بدن اثر می گذارن و باعث مشکل در کارکرد مطلوب دستگاه های جور واجور در بدن می شن.

در اینجور شرایطی، باید قدرت دفاعی بدن در مقابل مریضی ها رو بالا برد. نوع تغذیه و اینکه از چه غذاهایی بیشتر استفاده کنیم، می تونه تا حدی از مشکلات خطرناک آلاینده های موجود در هوا بر بدن کم کنه.

دکتر منصور رضایی، متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در این باره جواب میده:

آلودگی هوا، چیجوری بر بافت ها و سیستم های جور واجور بدن اثر می گذارد؟

موادی که از راه هوای آلوده وارد محیط می شن و واسه سلامت بدن به شدت مضر و زیان بیارن دارای ترکیباتی هستن که باعث نابودی بافت های جور واجور بدن می شن. این رادیکال های آزاد، از راه ریه، پوست، مخاط بدن، مثل مخاط چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن می شن و باعث تخریب تک تک سلول ها می شن.

رادیکال های آزاد که در هوای آلوده وجود دارن، چیجوری باعث نابودی بافت ها و سلول های بدن می شن؟

هنگام آلوده بودن هوایی که آدم استنشاق می کنه، روزانه مقادیر زیادی رادیکال آزاد، وارد بدن می شه، یعنی، تجمع رادیکال های آزاد در بدن موقع آلوده بودن هوا، افزایش می یابد؛ چون که رادیکال های آزاد، به دلیل اینکه اکسیژن های ناپایداری هستن، دنبال جا و مکانی می گردند که با یه سلول عکس العمل نشون بدن و اون رو اکسید کنن، به تعبیر دیگه، رادیکال های آزاد، اکسیژن های آزادی هستن که به بافت ها و سلول های بدن می چسبند و باعث نابودی و تخریب اونا یا تغییر ماهیتشان می شن؛ پس، با تجمع رادیکال های آزاد دربدن به دلیل آلودگی هوا، یه روند تخریبی و التهابی اتفاق می افتد و به دنبال اون، شکل های جور واجور مریضی های طولانی مثل برونشیت، سرطان های خون و یه سری های دیگه از مریضی ها افزایش می یابد، پس ذرات آلوده در هوا، از راه های جور واجور وارد بدن می شه و پس از اون وارد سیستم گردش خون می شه و از اونجایی که خون همه بدن رو سیراب می کنه، این خون آلوده به سلول های بدن آسیب می رساند و باعث افزایش مریضی های طولانی می شه.

خون آلوده، باعث بروز چه مریضی هایی می شه؟

خون آلوده وقتی وارد سیستم مغز می شه باعث بروز سردرد، وقتی وارد سیستم اعصاب و روان می شه، باعث کاهش آستانه تحمل افراد و خشونت می شه و علاوه براین، تیرگی، چروک پوست، ریزش مو، دل درد، نفخ و بقیه مریضی های طولانی از دیگر علائم به وجود اومده بوسیله آلودگی هواست.

در وقتی که آلودگی هوا شدید شدن می شه، منابع غذایی و نوع تغذیه افراد، می تونه از اثرات داغون کننده آلودگی هوا بر بدن تا حدی جلوگیری کنه؟

واسه جلوگیری از اثر مواد مضر به بدن، هر کدوم از اندام های بدن عملکرد خاص خود رو داره. یعنی، واسه جلوگیری از اثر مواد مضر راه های دفعی هست، به عنوان نمونه، تعریق از راه پوست، سرفه از راه ریه، ادرار از راه کلیه و مدفوع از راه روده ها، پس در مورد نوع غذا موقع آلودگی هوا، بهترین پیشنهاد افزایش مصرف مایعات جور واجور در طول روزه.

این مایعات می تونه، آب، شکل های جور واجور نوشیدنی ها، میوه، شکل های جور واجور سبزی، سوپ و آش باشه. موقع آلودگی هوا، مصرف شیر بیشتر از همیشه، پیشنهاد می شه. هم اینکه واسه نابود کردن اثرات داغون کننده فلزات سنگین مثل سرب که در هوای آلوده هست، باید دریافت منابع آهن مثل گوشت رو بالا برد.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

آلودگی هوا بازنشر سیمرغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*