هنگام خرید لوازم مدرسه،مراقب این مواد سمی باشید / هشدار

هنگام خرید لوازم مدرسه،مراقب این مواد سمی باشید / هشدار

مطالعه جدیدی نشون میده که خیلی از لوازم مدرسه، شامل حدی از یه جور ماده شیمیایی هستن که چندین برابر میزانیه که در صنعت اسباب بازی، سمی و ممنوعه حساب می شه.

با نزدیک شدن زمان شروع مدارس، خونواده ها و بچه ها واسه سال تحصیلی جدید آماده می شن. بچه ها نگران قرار گرفتن در کلاس جدید و معلم تازه هستن، اما والدین باید به لیست نگرانی هاشون، یه مورد تازه رو هم اضافه کنن. مطالعه جدیدی نشون میده که اندازه مواد شیمیایی موجود در خیلی از لوازم تحصیل، به حدی زیاده که در اسباب بازیا، به عنوان سمی شناخته می شه.

 

بعضی ظرفای تغذیه، کوله پشتیا و حتی بعضی کلاسورها در بین ۷۵ درصد از وسایلی قرار دارن که آزمایشگاهی جداگونه واسه سی.اچ.ایی.جی، مورد آزمایش قرار داده و نشون داده که سطوح بالایی از موادی دارن که فعالیت غدد درون ریز بدن رو دچار مشکل می کنه. این مطالعه بین فتالیت (ماده ای که واسه نرم کردن پلاستیک به کار برده می شه) و مشکلای مادرزادی، چاقی بیشتر از اندازه، آسم و نازایی، ارتباطی پیدا کرده. بعضی از این مواد از سال ۲۰۰۸/۱۳۸۷ واسه استفاده در اسباب بازیا ممنوع شدن.

کیتی روجاس جون، از کمپین میراث سلامت مینه سوتا و از همکاران این برنامه در موسسه سیاست گذاری کشاورزی و تجارت در این باره میگه: «این خیلی جالبه که ما به کار گیری فتالیتا رو در ساخت اسباب بازیای کودکان ممنوع کردیم، اما بازم از اونا، اونم در سطوح بسیار بالا، در ساخت لوازم مدرسه کودکان استفاده می کنیم، به میزانی خیلی بالاتر از اندازه ممنوعه در اسباب بازیا.»

این گروه، ۲۰ محصول رو مورد آزمایش قرار دادن و در ۱۶ مورد، فتالیت پیدا کردن، در حالی که روی برچسبای هیچ کدوم از این اجناس، اسمی از فتالیت برده نشده. بدتر این که در خیلی از این اجناس، اندازه فتالیت خیلی بیشتر از حدیه که در اسباب بازیا ممنوع شده، مثلا در کوله پشتی اسپایدرمن عجیب، اندازه این ماده ۵۲ برابر بیشتر از اندازه مجاز در اسباب بازیا بود.

کامل زولر، متخصص دچار مشکل کننده های غدد درون ریز و محقق قبلی موسسه ملی علوم سلامت محیطی، در این باره میگه: » اگه من یکی از والدین بودم، به این موضوع فکر می کردم، که اولین چیزی که باید درک کنم اینه که نمی تونم روبرو شدن با این مواد رو به طور کامل در زندگی کنترل کنم، پس وقتی در موردی، امکان و شانس کنترل روبرو شدن فرزندم با اینجور موادی هست، مثل مورد لوازم مدرسه در این جا، باید خیلی ساده بتونم تا حدی جلوی اینجور روبرو شدن ای رو بگیرم و در نتیجه از امتیازات اون استفاده کنم.»

ایشون اضافه می کنه: «در بعضی موارد، ما باید به کار گیری یه سیستم منظم رو شروع کنیم که با به کار گیری اندازه گیریای دقیق، از تاثیر مواد شیمیایی بر مریضیای طولانی جلوگیری کنه، چون بیشتر این موارد در دوران جنینی یا سالای اولیه کودکی به وجود میان. واقعیت اینه که هنوز هیچ تلاشی در این مورد به معنی واقعی انجام نگرفته.»

این وسط، سی.اچ.ایی.جی، راهنمایی واسه به کار گیری اجناس بدون پی.ایشون.سی منتشر کرده. بعضی هنوز می گن که در مورد یافته های این مطالعه و بحثای بعدی اون، بزرگ نمایی شده. واسه نمونه، کنسول سلامت و علم آمریکا، گروهی که به دفاع از مواد شیمیایی هم معروفه، عقیده داره که هیچ مدرکی مبنی بر آسیب زا بودن این مواد وجود نداره.

خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*