هواپیماهای مسافربری آینده چگونه‌اند؟

هواپیماهای مسافربری آینده چگونه‌اند؟

بیشتر از یه قرن از اختراع هواپیما می گذره و دهه ها هستش که جابجایی هوایی یکی از حالتای انتقال مسافرانه. بهترین مزیت هواپیما سریع رسیدن به مقصده، اما سفر هوایی خطرات خود رو هم داره.

به گزارش فرادید به نقل از سی ان ان، دزدی هواپیما و حملات تروریستی یکی از بزرگ ترین خطرات اون هستش. ترس از سقوط هم تقریبا واسه تموم مسافران در هر سفر هست که بسته به نوع هواپیما و مبدا اون، از شدت این ترس کم میشه.

اما در آینده کارایی هم جهت با کم شدن استرس و خطرات بالقوه در سفرهای هوایی صورت می گیره؟ دو شرکت ایرباس و بوئینگ ایده های جالبی واسه آینده پرواز دارن.

کابین خلبانِ بدون پنجره

سال گذشته شرکت ایرباس یه اختراع رو به نام خود ثبت کرد که به طور کامل تصور ما نسبت به معنی کابین خلبان رو تغییر میده. شکل کلی کار اینه که پنجره از کابین خلبان حذف می شه. به جای اون، کابین می تونه به جای دیگه هواپیما مثلا به انتهای اون منتقل شه. در نتیجه، نوک هواپیما رو میشه بلندتر و تیزتر ساخت تا ایرودینامیک بیشتری هم داشته باشه. البته خلبانان می تونن با فناوری نمایش دیجیتال دنیای بیرون رو تماشا کرده و هواپیما رو هدایت کنن.

پنجره های هوشمند

ایرباس در گواهی ثبت اختراع دیگه در ماه مارس ایده پنجره های هوشمند رو مطرح کرد. پس مسافران شاید روزی بتونن از پنجره کنار خود به عنوان یه صفحه لمسی تعاملی استفاده کنن. از دید تئوری به این صورته که مسافران هنگام پرواز بر فراز کشورای جور واجور می تونن با لمس شیشه به اطلاعات لازم درباره یه مکان دیدنی دسترسی داشته باشن. البته فقط این نیس! مسافران می تونن وقتی که از روی یه کتابخونه رسانه ای مانند ساختمون «ایمپایر استیت» عبور می کنن، از مجموعه اونم استفاده کنن.

پیراشکی پرنده

ایرباس سال گذشته این ایده رو مطرح کرد: یه هواپیمای مثل پیراشکی با یه سوراخ بزرگ در وسط اون. ظاهر این هواپیما کمی عجیب به نظر می رسه! با این حال، این هواپیما نسبت به مدلای الان مسافران بیشتری رو می تونه حمل کنه و فشار کلی هواپیما هم به طور مساوی به همه جای اون پخش می شه.

لوازم باحال هواپیماهای مسافربری در آینده

واقعیت مجازی

داخل هواپیما واسه فاصله های طولانی خیلی با اهمیته. الان گوش دادن موسیقی با هدفون و تماشای فیلم از راه نمایشگرهای نصب شده بر پشت صندلی جلویی تنها سرگرمی مهم داخل هواپیما هستش. اما اگه ایده ماه اوت شرکت ایرباس به تحقق ملحق شه، دیگه نباید نگران چیزی بود! تماشای فیلم دلخواه، انجام بازی ویدئویی یا تماشای کنسرت مورد علاقه با کلاه های واقعیت مجازی ممکن می شه. البته در گواهی ثبت ایرباس حس بویایی هم به کار می گن.

لوازم باحال هواپیماهای مسافربری در آینده

دریچه مخفی واسه تروریستا

در این ایده، دقیقا پشت درب کابین خلبان یه دریچه مخفی تعبیه شده تا زمان حمله تروریست یا دزد هواپیما بکنه و اون شخص یا افراد رو به اتاقک امنیتی زیر کابین بفرستد.

لوازم باحال هواپیماهای مسافربری در آینده

میدون نیرو

شرکت بوئینگ در سال ۲۰۱۲ این ایده رو به نام خود ثبت کرد: یه میدون نیرو که مانند سپر محافظ عمل می کنه. این وسیله موج انفجاری حاصل از انفجار نزدیک به هواپیما رو شناسایی کرده و یه میدون پلاسمایی دور و بر هواپیما بوجود میاره تا از هواپیما در مقابل اون مراقبت کنه.

لوازم باحال هواپیماهای مسافربری در آینده

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*