هورمون ملاتونین چیست؟ همه چیز درباره ملاتونین
Abstract curly tendrils background.

هورمون ملاتونین چیست؟ همه چیز درباره ملاتونین

اگه اختلالی در خواب خود دارین احتمال اینکه مشکلی در غده ی پینه آل شما ایجاد شده باشه هست چون این غده مسئول اصلی تولید ملاتونین است و باید این مورد رو جدی بگیرین.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ ملاتونین هورمونیه که بوسیله غده ی پینه آل (یه غده کوچیک در مغز) ساخته می شه. ملاتونین به کنترل چرخه های خواب و بیداری شما کمک می کنه.

مقادیر بسیار کمی از اون در مواد غذایی مانند گوشت، غلات، میوه و سبزیجات یافت می شه. شما هم اینکه می تونید اون رو به عنوان یه مکمل استفاده کنین.

ملاتونین طبیعی چه کاری در بدن انجام می دهد؟

بدن شما، ساعت داخلی خودشو داره، که چرخه طبیعی ساعات خواب و بیداری شما رو کنترل می کنه. ساعت بدن شما، تا حدودی کنترل می کنه که بدنتون چه مقدار ملاتونین می سازه.

معمولا، سطوح ملاتونین در اواسط تا اواخر شب، شروع به افزایش می کنه، در بیشتر ساعات شب، بالا باقی می موند، و بعد در ساعات اولیه صبح، افت می کنه.

نور، بر مقدار ملاتونینی که بدن شما تولید می کنه، اثر میذاره. در طول روزای کوتاه تر ماه های زمستون، بدن شما ممکنه ملاتونین رو زودتر یا دیرتر از حد عادی در روز تولید کنه.

این تغییر، می تونه به علائم مشکل خلقی فصلی یا افسردگی زمستونی منجر شه. سطوح طبیعی ملاتونین، با افزایش سن، به آرومی کاهش می پیدا کنن. بعضی از سالمندان، مقدار بسیار کمی از اون رو می سازند، یا اصلا هیچ ملاتونینی تولید نمی کنن.

به چه دلیل ملاتونین به عنوان یه مکمل غذایی استفاده می شه؟

مکمل های ملاتونین بعضی وقتا واسه درمان پرواز زدگی یا بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرند. محققان هم اینکه در حال بررسی کاربرده های به درد بخور دیگه واسه ملاتونین هستن، مانند:

  • درمان مشکل خلقی فصلی (SAD)
  • کمک به کنترل الگوهای خواب واسه آدمایی که در شیفت های شب کار می کنن.
  • پیشگیری یا کاهش مشکلات مربوط به خواب و گیجی پس از جراحی
  • کاهش سر دردهای خوشه ای طولانی

مصرف مکمل غذایی ملاتونین، بی خطره؟

در بیشتر موارد، مکمل های ملاتونین در دوزهای پایین واسه استفاده کوتاه مدت و دراز مدت، بی خطر هستن. اما حتما با پزشکتون در مورد مصرف اونا صحبت کنین. کودکان، زنان باردار یا شیرده نباید بدون مشورت با دکتر، ملاتونین مصرف کنن.

ملاتونین دارای اثرات جانبیه، اما وقتی که مصرف این مکمل رو قطع کنین، این مشکلات هم پنهون می شن. مشکلات جانبی ممکنه شامل موارد زیر باشن:

  • خواب آلودگی
  • درجه گرما پایین تر بدن
  • رویاهای روشن
  • سستی صبحگاهی
  • تغییرات کوچیک در فشار خون

اگه ملاتونین باعث می شه احساس خواب آلودگی کنین، در وقتی که اون رو مصرف می کنین، از رانندگی یا کار با ماشین آلات دوری کنین. اگه ملاتونین مصرف می کنین، در طول معاینات سلامتی به پزشکتون بگید. هم اینکه اگه دچار بی خوابی هستین، به پزشکتون اطلاع بدید، چون ممکنه مربوط به یه مشکل پزشکی باشه.

در بزرگسالان، ملاتونین در دوزهای ۰.۲ میلی گرم تا ۲۰ میلی گرم، براساس دلیل به کار گیری اون، مصرف می شه. دوز مناسب از یکی به یکی دیگه فرق داره. واسه باخبر شدن از دوز مناسب و اینکه ملاتونین واسه شما مناسبه یا نه، با پزشکتون صحبت کنین.

در کجا می تونید یه مکمل ملاتونین پیدا کنین؟

شما می تونید مکمل های ملاتونین رو بدون نسخه از داروخونه ها بخرین. ملاتونین فقط باید در فرم مصنوعی اش مصرف شه. انواعی که به طور کامل از غدد صنوبری گاو تولید می شن، با احتمال خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرند، چون ممکنه منتهی به گسترش مریضی شن.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب مجله تناسب اندام هورمون چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*