هوگو چاوز درگذشت + بیوگرافی و عکس

هوگو چاوز درگذشت + بیوگرافی و عکس

chav«نیکلاس مادورو» معاون رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد «هوگو چاوز» که در چند روز گذشته وضعیت جسمی ایشون به دلیل مشکلات تنفسی رو به وخامت گذاشته بود، درگذشته س.

براساس اعلام رسانه های ونزوئلا چاوز ۵۹ساله در ساعت ۱۶:۲۵ روز سه شنبه به وقت محلی در بیمارستانی در کاراکاس درگذشته س.

هم اینکه اعلام شد بزرگان ارتش این کشور وفاداری خود به مادورو رو اعلام کرده ان.

به دنبال بدتر شدن وضعیت جسمی «هوگو چاوز» رئیس جمهور ونزوئلا، مقامات ارشد سیاسی و نظامی ونزوئلا سه شنبه در کاخ ریاست جمهوری این کشور جلسه تشکیل دادن.

در این جلسه که به طور زنده از تلویزیون دولتی ونزوئلا پخش شد نیکلاس مادورو معاون رئیس جمهوری در مقابل کابینه و دیگر اعضای بلندپایه حکومتی درباره شرایط جسمی چاوز، وضعیت کشورش و توطئه دشمنان سخنرانی کرد.

ایشون تاکید کرد: گرفتار شدن چاوز به مریضی سرطان توطئه دشمن بوده.

نیکلاس مادورو از اخراج دیپلمات های آمریکایی که به دنبال توطئه علیه دولت ونزوئلا هستن خبر داد و گفت: می خوایم یه دیپلمات آمریکایی رو به جرم تلاش واسه رابطه با نیروهای نظامی و بی ثبات کردن کشور اخراج کنیم.

ایشون به این دیپلمات آمریکایی که از ایشون به عنوان وابسته نیروی هوایی یاد کرد اخطار داد طی ۲۴ ساعت ونزوئلا رو ترک کنه.

سخنگوی سفارت آمریکا در کاراکاس گفت: دیپلمات مورد نظر دولت ونزوئلا «دیوید دلموناکو» است.

هوگو رافائل چاوز فریاس(زاده ۲۸ ژوئیه ۱۹۵۴) پنجاه و سومین رئیس جمهور ونزوئلا بود.

چاوز به عنوان رهبر «انقلاب بولیواری» شناخته می شد و به دلیل سیاستهای سوسیال دموکراتیک و ضدیتش با جهانی سازی نئولیبرالی و سیاست خارجی آمریکا مشهور بود. اون موسس حزب چپگرای «جنبش جمهوری پنجم» بود که از دسامبر سال ۲۰۰۷ در ونزوئلا در قدرته.

چاوز؛ از تولد تا قدرت

هوگو چاوز در ۲۸ ژوئیه ۱۹۵۴ در منطقه دهاتی «سابانتا» در غرب ونزوئلا به دنیا اومد. والدین اون، معلم مدرسه بودن و اون دومین بچه خونواده در بین شش برادرش بود.

 

هوگو در مدرسه دولتی تحصیل کرد و در سال ۱۹۷۱ به عنوان دانشجو وارد دانشکده افسری ونزوئلا شد. قبل از بردوش گرفتن منصب دولتی، به عنوان یه سرباز چترباز و معلم تاریخ در دانشکده افسری مشغول به کار شد.

 

ایشون در ۶ دسامبر ۱۹۹۸ به عنوان کاندیدای رفرمیست و جوون ترین رئیس جمهور کشورش با به دست آوردن ۵۶درصد آرا انتخاب شد و در ۲ فوریه ۱۹۹۹ ریاست جمهوری رو بردوش گرفت. با تصویب یه قانون جدید مدت ریاست جمهوری در ونزوئلا رو از پنج سال به شش سال بالا برد. هوگو ائتلافی با کشور کوبا درست کرد و با افزایش قدرت، تبدیل به مشهورترین رهبر چپ گرای نیمکره غربی شد. ایشون به کشورای هم پیمان ونزوئلا کمک می کرد و با ایجاد برنامه های اجتماعی پشتیبانی مردم فقیر کشورش رو به دست آورده بود. ایشون دوبارهً در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۲ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد.

 

چاوز همیشه خود رو به عنوان یه فرد سیاسی به اثبات رساند. قبل از دچار شدن به مریضی سرطان، تقریبا هر روز با لباس قرمز ارتشی اش در تلویزیون حاضر می شد و ساعت ها واسه مردم کشورش صحبت می کرد.

 

«چاوز»، ثروت بزرگ نفتی کشورش رو صرف اجرای برنامه های اجتماعی، از جمله بازارهای مواد غذایی دولتی، طرح مسکن عمومی، کلینیک های درمان رایگان و برنامه های آموزشی می کرد. در دوره ریاست جمهوری چاوز، افزایش درآمدهای نفتی کشور ونزوئلا بی سابقه بود و اندازه فقر کم شد.

چاوز در ماه ژوئن ۲۰۱۱ در کشور کوبا تحت عمل جراحی قرار گرفت تا توموری به اندازه توپ بیسبال که در ناحیه لگنی ایشون وجود داشت رو دربیارن. اما با وجود جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی های زیاد، دوباره بعد از ۱۸ ماه سرطان ایشون برگشت کرد. ایشون جزئیات اصلی مریضی، از جمله نوع سرطان و محل دقیق تومور رو افشا نکرده بود.

ایشون خود رو یه انقلابی و ناجی افراد فقیر می دونست. چاوز در میدون جهانی هم چهره شناخته شده ای بود. چاوز در سخنرانی سال  ۲۰۰۶ خود در مجمع عمومی سازمان ملل، رئیس جمهور وقت آمریکا «جرج بوش» رو شیطان خواند.

 

آخرین عکس چاوز با دخترانش در بیمارستان قبل از مرگ

آخرین عکس چاوز با دخترانش در بیمارستان قبل از مرگ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*