هک آفلاین کامپیوتر و گوشی موبایل

هک آفلاین کامپیوتر و گوشی موبایل

حتما در مورد هک و رسیدن به اطلاعات بقیه چیزایی شنیده اید. اگه شمام جزو اون دسته از افراد هستین که تصور می کنن اگر یه سیستم آنلاین نباشه دیگه هک نمیشه، این مقاله واسه شما به درد بخور هستش، وقت اون رسیده که خیالات خود رو هم بروز کنین.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ هک روش جدیدی واسه جاسوسیه و معمولا دولت های زیاده خواه و حتی سازمان های خصوصی در سراسر دنیا از فوت وفن های جاسوسی سایبری واسه گرفتن اطلاعات بیشتر استفاده می کنن. ولی گرفتن این اطلاعات کمی سخته مخصوصا که خیلی از اطلاعات در سیستم هایی مواظبت می شن که هیچ ارتباطی با جهان بیرون خود ندارن بعبارت دیگه به اینترنت وصل نیستن. ولی راهی واسه هک اطلاعاتی که وصل به اینترنت نیستن هم هست؟ در این مقاله می خوایم به شما بگیم که بله هست.

با کمک تحقیق های انجام شده بوسیله شرکت امنیتی کسپرسکی به همراه بعضی تحقیقات شخصی، در ادامه به بعضی از فناوری های مورد استفاده در هک آفلاین اشاره می کنیم.

شناسایی امواج الکترومغناطیسی

روشای هک آفلاین,detecting electromagnetic radiation

آمریکا امریکا و روسیه چندین دهه روی دستگاه های الکترونیکی که امواج مغناطیسی از خود پخش می کنن، تحقیق کرده ان. کسپرسکی عقیده داره وقتی یه وسیله به پریز برق وصل می شه تشعشعات الکترومغناطیسی ایجاد می کنه که بوسیله بعضی فناوری های خاص قابل ردگیریه.

حالا آدما به این توانایی دست یافته ان که از این توانایی در شناسایی ضرباتی که به دکمه های کیبورد می خورد استفاده کنن. کسپرسکی در این مورد میگه:

ضربات کیبورد تا فاصله ۲۰ متری به کمک یه وسیله قابل ساخت در خونه که طیف های رادیویی رو تحلیل می کنه و ۵۰۰۰ دلار هزینه ساخت اون هستش با دقت بالایی قابل تشخیص هستن جالبه بدونین که این روش روی کیبوردهای ارزون قیمت رایج در بازار، کیبوردهای وایرلس گرون با سیگنال های رمزگذاری شده و البته کیبوردهای استفاده شده در نوت بوک ها موثره.

تحلیل مصرف انرژی

روشای هک آفلاین,power consumption analysis

با به کار گیری مبحث الکتریسیته این توانایی هست که فعالیت های دستگاه افراد براساس اندازه برقی که دستگاه مصرف می کنه شناسایی شه. تکنیکی که از اون با عنوان Load Monitoring یاد می شه، ولتاژ و تغییرات جریان رو پایش می کنه تا فعالیت مورد نظر رو شناسایی کنه. این روش در شرکت های برق مورد استفاده قرار می گیرد تا عوامل تغییرات به کار گیری برق تو یه محل مشخص، تعیین شن.

ولی فوت وفن Load Monitoring در ژاپن نشون داده که این توانایی رو داره که نشون بده چه وسیله ای درست در چه وقتی مورد استفاده س. بطور مشابه محققان از مصرف جریان برق به عنوان راهی واسه شناسایی این که چه وقتی نرم افزار داغون کننده وارد یه شبکه کامپیوتری شده استفاده می کنن.

چی در گوشی هوشمند شما هست

روشای هک آفلاین,whats inside your smartphone

با اینکه گوشیای هوشمند به اینترنت وصل هستن ولی بخش های دیگری هم در این گوشی ها هست که اطلاعاتی رو به دنیای خارج انتقال میدن.

مثلا از شتاب سنجی که درون گوشیه می تونیم واسه تشخیص این که یه نفر چه چیزایی رو در کامپیوتر تایپ می کنه استفاده کنیم. به گفته شرکت کسپرسکی اگه یه گوشی هوشمند نزدیک به یه کامپیوتر باشه تا ۸۰ درصد به درستی تشخیص می دهد که فرد مورد نظر چی رو در کامپیوتر تایپ می کنه.

شتاب سنج نه فقط می تونه تشخیص بده که یه نفر چه تایپ می کنه بلکه ثابت شده که از اون می توان واسه ردیابی راه افراد وقتی که در حال به کار گیری مترو هستن هم استفاده کرد. روش کار اینه که یه وقتی هر سفر که بین ایستگاه های مترو طول می کشد به عنوان یه شاخص در نظر گرفته می شه.

پس اگه یه جاسوس بخواد فردی رو در مترو ردیابی کنه کافیه به شتاب سنج خود نگاه کنه تا فهمیده باشه که فرد مورد نظر الان در کدوم ایستگاهه.

به کار گیری لیزر

روشای هک آفلاین,beware the laser

البته روش های دیگری هم هستن که انگار تو ذهن ما آینده رو تداعی می کنن. با تاباندن اشعه لیزر به رایانه می توان لرزش ها رو ثبت کرد. این روش خیلی دقیق تر از به کار گیری شتاب سنجه ولی در این روش لازمه که لیزر به نقطه ای تابانده شه که نور رو مشخص می کنه.

امواج رادیویی

روشای هک آفلاین,radio waves that intercept the most secure of networks

این مورد شاید کمی پیچیده تر باشه. در بیشتر مواقع شرکت هایی که اطلاعات مهمی دارن، این اطلاعات رو در رایانه هایی که به اینترنت وصل نیستن نگاهداری می کنن. در واقع این رایانه ها به طور کامل نسبت به هر شبکه خارجی منزوی شده ان.

شاید در نگاه اول هک کردن اینجور دستگاه هایی نشدنی به نظر بیاد ولی به نظر می رسد یه راه هست. اگه یه جاسوس به این جور اطلاعات نیاز داشته باشه کافیه که یه دستگاه کوچیک رو در رایانه مورد نظر جاسازی کنه که دارای یه نرم افزار خراب کننده س. این نرم افزار داغون کننده می تونه اطلاعات رو از راه امواج رادیویی که کارت گرافیک رایانه ها ایجاد می کنن، بفرسته.

و تازه ماجرا از اینم عجیب تر می شه. می توان از گوشی های هوشمند واسه تحویل این اطلاعات استفاده کرد. پس اگه فردی با یه گوشی هوشمند در نزدیکی باشه، ناخواسته این اطلاعات فرستاده شده بوسیله امواج رادیویی رو دریافت می کنه و بعد این اطلاعات رو به دست هکر می رساند.

واسه این روش هک، دو چیز لازمه. اول از همه انتقال نرم افزار داغون کننده به کامپیوترای مورد نظر و بعد سوءاستفاده از یه گوشی هوشمند واسه دریافت و فرستادن اطلاعات که هر چند این ۲ مورد به دلایل حفاظت های جور واجور امنیتی غیرممکن به نظر می رسند ولی اینطوری نیس. به نظر می رسد یه جور از همین روش باعث پیشرفت بدافزار استاکس نت (Stuxnet ) شد.

گرمای رایانه ها

روشای هک آفلاین,your computers heat

این یه تاکتیک پیچیده دیگه واسه رسیدن به اطلاعات موجود در رایانه های آفلاینه که از گرمای مادربورد واسه انتقال وایرلس داده ها استفاده می کنه.

طبق گفته کسپرسکی رایانه های آفلاین معمولا واسه سهولت در استفاده در کنار رایانه های آنلاین قرار دارن. اگه هر دو کامپیوتر با بدافزار خاصی آلوده شن جاسوسی ممکن می شه.

روش کار به این ترتیبه که بدافزار موجود در رایانه آفلاین اطلاعات طبقه بندی شده رو می خواند و دمای سیستم رو ٰبه طور دوره ای تغییر می دهد و سیگنال های گرمایی ماژولاری رو تولید می کنه. رایانه دوم این سیگنال ها رو دریافت و رمزگشایی می کنه و اطلاعات طبقه بندی شده رو از راه اینترنت ارسال می کنه.

پس تغییرات گرمایی سیگنال رو ارسال می کنه. این نوع رابطه بسیار کُنده و به گفته کسپرسکی بیشترین حد سرعت انتقال داده ۸ بیت در ساعته.

عبور اطلاعات از دیواره های فولادی

روشای هک آفلاین,talking through steel walls

حتی اگه یه دستگاه تو یه اتاق به طور کامل بسته نگهداری شه، بازم حتی بعضی وقتا دیواره ها هم قابل نفوذ هستن. مثلا دستگاه های جاسوسی وجود دارن که می تونن تا اطلاعات رو از بین دیواره های فولادی هم عبور بدن.

کسپرسکی در این مورد می گوید:

یه دستگاه بطور مخفیانه در اتاق مورد نظر جاسازی می شه در حالی که دستگاه دیگری جایی بیرون از اتاق قرار می گیرد. اندازه انتقال داده ها در این روش به ۱۲ مگابایت در ثانیه می رسد. علاوه بر این واسه یکی از این دستگاه های تعبیه شده، احتیاجی به منبع انرژی وجود نداره چون که انرژی هم مثل داده ها منتقل می شه.

چیجوری هک نشیم؟

تبلیغات آنلاین در خطر! کلاهبرداری ۵ میلیون دلاری هکرهای روسی

خبرهای داغ روز زومیت هک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*