هیرسوتیسم زنان چیست؟

هیرسوتیسم زنان چیست؟

hirsutism,هیرسوتیسم

موهای زایدی که روی بدن و صورت رشد می کنن هیرسوتیسم نامیده می شه همه خانمها دارای موهای صورت و بدن هستن اما این نوع موها بسیار نازک و کم رنگ هستن.

فرق اصلی بین موهای طبیعی بدن و هیرسوتیسم به بافت مو برمیگرده. موهای زائدی که روی صورت، دستها، پشت، و سینه رشد می کنن معمولا پرپشت و تیره هستن.

الگوی رشد هیرسوتیسم مثل الگوی رشد موهای طبیعی بدن در مردونه. رشد بیشتر از اندازه موهای زاید و موهای صورت زنان به دلیل ترشح بالاتر از حد نرمال هورمون مردونه س. هورمون مردونه آندروژن نامیده می شه که شامل تستوسترونه. این هورمون در بدن همه خانمها ترشح می شه اما اندازه اون در حد پایین باقی می مونه.

قرار گرفتن در شرایط خاص می تونه باعث افزایش ترشح آندروژن در بدن خانمها شه و این خود باعث ترسیم الگوی رشد موی مردونه در بدن، موهای زاید و دیگه ویژگیهای مردونه مانند کلفتی صدا می شه.

تشخیص هیرسوتیسم

دکتر شما هنگام تشخیص هیرسوتیسم گذشته پزشکی شما رو مورد بررسی قرار میده. داروهای مصرفی خود رو با دکترتان در میان بذارین تا اون به شما در مورد شرایط بوجود اومده کمک کنه. اون واسه شما آزمایش خون می نویسه تا سطح هورمونهای موجود در خون شما رو بررسی کنه.

ام آر آی جهت چک واریس و غدهای آدرنال هم ممکنه واسه بررسی وجود تومور و کیست انجام شه.

درمون موهای زائد

اگه رشد افراطی و غیر اصولی موهای زائد مربوط به مشکلات غده آدرنال باشه معالجات پزشکی لازم هستش. درمان با داروهای ضد آندروژن و قرصهای ضد بارداری می تونه سطح ترشح هورمونها رو در حال تعادل نگه داره. قرصای ضد بارداری می تونن کیسه های واریسی رو منقبض کنن. این داروها درمان دراز مدت هیرسوتیسم هستن.

بعد از استفاده ۶ ماهه از این داروها می تونین تاثیر اونا رو احساس کنین.

نگاهی به درمان موهای زائد

موهای زاید صورت و بدن یه رقابت دراز مدته. خانمهایی که مشکلشون مشکلات هورمونی بود نسبت به درمان با دارو نتیجه مطلوبی گرفتن، اما بعد از قطع داروها امکان برگشت هیرسوتیسم در صورت مشکل هورمونها هست.

این شرایط ممکنه باعث پریشونی شما شه اما کمک گرفتن از خونواده و دوستان می تونه در فایق شدن بر این شرایط به شما کمک کنه.

پیشنهاد میکنیم هیچوقت بدون مشورت دکتر ، دارویی در این مورد مصرف نکنین.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

اختصاصی زنان زیبایی مو چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*