هیولاهای افسانه ای + عکس

هیولاهای افسانه ای + عکس

“سرزمین های افسانه ای… تنها یه ویژگی مشترک دارن: چه براساس افسانه های قدیمی باشن که منشاء اونا در زمان گم شده باشه، چه زادۀ خلاقیت دنیای مدرن باشن، بسیاری اونا رو باور کرده ان.” این بخشی از مقدمۀ کتابیه که آمبرتو اکو دربارۀ سرزمین های خیالی نوشته.

اما هر چقدر هم که سرزمین های خیالی ما رو دلباخته خود کنن، اونا حتی بیشتر تخیل ما رو درگیر می کنه موجودات افسانه ای و خیالی هستن و این دقیقاً همون چیزیه که نویسندگان کتاب “هیولاها و افسانه ها” به دنبال اون بوده ان. این کتاب با نقاشی های قشنگتر و داستان هایی در مورد اصلً خلق هر کدوم از این موجودات، همۀ این موجودات ترسناک رو واسه خواننده زنده می کنه.

موجوداتی که از پری دریایی و اسب تکشاخ گرفته تا غول های تک چشم و زامبی ها رو شامل می شن. حتی اون موجوداتی که از ترس – یا امیدوارانه – خیال می کنیم که در گوشه ای از دنیای واقعی ما مخفی شده ان.

ماپیگواری (The Mapiguari)

هیولاهای افسانه ای,ماپیگواری

در آمریکای جنوبی، با ماپیگواری بدبو روبرو می شیم. یه حیوان شب روی غول پیکر با دستان و پنجه هایی بلند، پوستی از جنس خزندگان و موهای قرمز روشن که تصور می شه در جنگل های آمازون چرخ بزنه. طبق افسانه ها، این موجود از آب دوری می کنه که توضیح خوبی واسه بوی بد اونه. بعضی از محلی های معتقد فکر می کنن

این موجود یه تنبل غول پیکره – یه گونه که ده ها هزار سال پیش پنهون شده. شکاکان ولی باور دارن که این موجود تصویریه از ترکیب تنبل با آرمادیلو، که تخیل هراسان مسافران شب رو رو به کار انداخته.

اما یکی از رایج ترین ترکیب گونه ها منتهی به تصور اژدها شده. یه موجود افسانه ای که تجسم های جور واجور اون در فرهنگ های جور واجور هست و قدرت های اون ممکنه تخریبی یا آسمونی باشه.

در هر فرهنگی می توان یه موجود مثل اژدها یافت. این موجود معمولا به عنوان سمبل زندگی و قدرت تلقی شده. یه روان خالق و محافظ که بیشتر از یه موجود واقعی مثل یه خداس.

اژدها بیشتر با بدن یه مار، پاهای یه مارمولک، پنجه های یه عقاب، آرواره های یه کروکودیل، دندون های یه شیر و بال هایی مثل خفاش به تصویر در آمده. اژدها در اسطوره های یونان به نام هیدرا (Hydra) شناخته می شه که یه هیولای دریایی درنده با هفت سره.

گوستیو (Gustave)

هیولاهای افسانه ای,monsterslegends_gustave

در آفریقا به یه کروکودیل شش متری بر می خوریم که سال های بسیاری رو در چشمۀ تانگانیکا، دومین چشمۀ آب شیرین جهان، سپری کرد. این جونور که بوسیله محلی ها گوستیو نام گرفته بود و احتمال می رفت بیشتر از ۳۰۰ نفر رو خورده باشه، واسه ۶۰ سال زندگی کرد و تلاش ها واسه گرفتن اون بی فایده بود.

تا وقتی که شکارچیان موفق به کشتن این موجود در سال ۲۰۰۵ شدن. وقتی که این موجود اندازه گرفته شد، فهمیدن که فقط یه کروکودیل ۴ متریه – که خیلی واسه گونه ای که بتونه تا ۵ متر درازا داشته باشه عجیب نیس.

موکِلی – اِمبِمبی (The Mokele-Mbembe)

هیولاهای افسانه ای,monsterslegends_mokele-mbembe

۸۰۰ کیلومتر که از برازاویل، پایتخت کنگو، به سمت شمال حرکت کنیم به یه لجن زار وسیع می رسیم که شایعات از هیولائی وحشتناک و سرگردان در اون خبر میدن – موکلی امبمبی. این هیولا که اولین بار بوسیله یه مبلّغ مذهبی فرانسوی در قرن ۱۸ توصیف شده که ادعا کرده موکلی امبمبی به بزرگی یه فیله، سر کوچیک مار مانندی داره، یه گردن دراز ۲ تا ۳ متری داره، پاهاش چون کرگدن و دمش چون کروکودیله.

این توصیفات به شکل زیادی به سوروپودها نزدیکه، یه گروه از حیوانات که ۶۵.۵ میلیون سال پیش پنهون شده ان! از سال ۱۹۱۳ به بعد، گروه های جستجو به دنبال این موجود افسانه ای راه افتادن. اما فقط با چندین عکس و فیلم مبهم برگشتن. نظریه هایی هست که می گوید این موجود در واقع یه گونۀ ناشناس از مارمولک های غول پیکره.

بقیه می می گن که این موجود یه لاک پشت نرم کاسه س که گردن دراز، سر کوچیک و رفتار از روی دشمنی اش با توصیفات این هیولا برابری می کنه. هر چند نرم کاسه به اندازۀ موکلی امبمبی افسانه ای بزرگ نیس اما شکاکان عقیده دارن که ممکنه شاهدان از ترس خود اندازۀ این موجود رو اشتباه تخمین زده باشن. اونا عقیده دارن این بسیار محتمل تره تا اینکه یه دایناسور در آرامش آفریقا زندگی کنه بدون اینکه کسی از اون عکسی بگیره.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

اختصاصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*