واردات برنج دو برابر نیاز کشور

واردات برنج دو برابر نیاز کشور

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۱۰ ماهه اول جاری ۹۹۸ هزار تن برنج وارد کشور شده. این در حالیه که براساس گفته مسئولان و کارشناسان نیاز کشور به واردات برنج حدود ۵۰۰ هزار تنه.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اندازه تولید برنج امسال رو ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن بیان کرد و گفت: اندازه نیاز به واردات ۵۰۰ هزار تنه.

واردات کشکی و هردم بیل طی سال های گذشته واسه تولیدکنندگان مشکل ساز بوده، واردات مخصوصا در زمان برداشت قیمت بازار رو کاهش و باعث متضرر شدن تولیدکنندگان می شه، معمولاً از اونجایی که کشاورزان قیمت سال جاری رو قیمت سال آینده فرض قرار داده و واسه کشت برنامه ریزی می کنن، سال آینده تولید و عرضه کاهش و به دنبال اون قیمت افزایش می یابد و یه نوع لجام پارگی در بازار ایجاد می شه.

طی سال های گذشته پراکنده بودن وظایف تولید در وزارتخانه های جور واجور باعث اینجور ناهماهنگی در واردات و صادرات شده.

هفته گذشته مجلس طرح خیال رو تصویب کرد که به موجب اون تموم وظایف مربوط به واردات، صادرات، بازاریابی اجناس کشاورزی در کنار تولید به وزارت جهاد کشاورزی سپرده می شه.

هم اینکه مجلس مصوبه ای رو تصویب کرد که براساس اون وزارت جهاد کشاورزی مکلفه واردات رو طوری تنظیم کنه تا هرساله ۱۰ درصد به تولید داخل اضافه شه.

واردات کشکی و هردم بیل طی سال های گذشته نه فقط قیمت رو در داخل متعادل نکرده بلکه باعث زیاد شدن قیمت داخل هم می شه.

براساس این گزارش در حالی که برنجکار داخل در زمان برداشت، محصول خود رو حدود کیلویی ۳ هزار تومن فروخت اما قیمت برنج های وارداتی در بازار بالاتر از این قیمت ها هستش.

کارشناسان پیش بینی می کنن با انتقال وظایف واردات و صادرات اجناس کشاورزی از وزارت صنعت به وزارت جهاد که بعد از تأیید و ابلاغ از طرف شورای نگهبان عملی می شه، ساماندهی در واردات و صادرات اجناس کشاورزی کلید می خوره.

برنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*