واسطه ها در ازدواج ، درست یا نادرست ؟

واسطه ها در ازدواج ، درست یا نادرست ؟

در این روش آشنایی، واسطه ها به دلیل شناختی که از دو طرف دارن مهره اصلی انطباقات اولیه واقع شده و مبادرت به معرفی آدما به همدیگه می کنن.

 

 

گروه کثیری از جوانان هستن که از نظر اجتماعی و اقتصادی آمادگی لازم واسه ازدواج و تشکیل خونواده رو دارن، اما به دلیل اون که همسر دلخواه خود رو در میان نزدیکان، دوستان، اقوام، همکاران و… پیدا نکرده ان، ازدواجشون به تاخیر افتاده. اینجاس که اسلام واسه کسائی که در کار ازدواج پیشقدم شن و نقش واسطه یا معرف رو داشته باشن، جایزه بزرگ و مزد زیادی در نظر گرفته، اما نکته قابل توجه اون که هر چند وساطت در کار ازدواج مزد و ثواب بسیار داره، اما باید گفت کار پرمسوولیت و سنگینیه و پختگی و کارآزمودگی زیادی لازم داره و به اصطلاح باید غذایی پخت که قابل خوردن باشه.

بدیش اینه این روزا بسیار دیده می شه که بعضی ادما از روی ناآگاهی، بی خبری یا سوءنیت بدون اون که از وضع اخلاقی یه پسر یا دختر یا از مصالح زندگی اجتماعی دو خونواده اطلاع کافی داشته باشن دست به معرفی ناقصی می زنند که هیچ گونه تناسب اخلاقی، اقتصادی و مذهبی در اون وجود نداره. در نتیجه یه پسر و یه دختر و دو خونواده بی گناه رو بدبخت می کنن. این ازدواج ناجور که در اثر اعتماد به یه معرف ناآگاه به وجود اومده مانند سفره ناقصیه که جمع کردن اون رسوایی داره و پهن بودنش نگرانی و خون دل خوردن!

اما به راستی یه معرف خوب چه ویژگی هایی داره؟ خونواده ها باید به چه کسائی اعتماد کنن؟

یه واسطه خوب و مطمئن باید متدین، عاقل، فهمیده، دلسوز و خیرخواه باشه، معیارهای اصلی و حقیقی ازدواج رو بشناسه، نقاط ضعف و قوت دو طرف رو بدونه، به طور کامل با خلقیات، روحیات، فرهنگ و مذهب خونواده ها آشنا باشه و بسیار سنجیده و عاقلانه دو طرف رو آگاه سازه.

در این روش آشنایی، واسطه ها به دلیل شناختی که از دو طرف دارن مهره اصلی انطباقات اولیه واقع شده و مبادرت به معرفی آدما به همدیگه می کنن. این وسط خیلی از خونواده ها هم فقط به صرف آشنایی، به فرد معرفی کننده بیشتر از فرد معرفی شونده اعتماد می کنن.

اما باید دونست فرد واسطه براساس نظام فکری، فرهنگی و مذهبی خود دو نفر رو به هم معرفی می کنه و ممکنه دو طرف رو به درستی نشناخته باشه، پس نمی تونه تضمین کننده موفقیت در ازدواج باشه.

در واقع جوون ها و خونواده هاشون باید بدونن پس از معرفی باید براساس اعتقادات و روحیات خود به تحقیق و بررسی بیشتری پرداخته و براساس چیزی که می شنوند تصمیم نگیرند.

همه واسطه ها خیرخواه نیستن

واسطه ها چند گروه ان :

  1. عده ای خیرخواه و آگاهند. پس می توان به اونا اطمینان کرد.
  2. عده ای خیرخواه اما نا آگاهند. اعتماد به این افراد خسارت بار و موجب پشیمونی می شه. عده ای درست مثل بنگاه املاک عمل می کنن. یعنی همه تلاششون به دنبال تحقق معامله و رسیدن به سود و سود مالیه اینا هم خطرناکند.
  3. گروه دیگه سوءنیت دارن یعنی با حیله و دغل تلاش می کنن به اهداف و منافع شوم خود برسن. این گروه پر از بخل، کینه و حسد بوده و هدف اصلی اونا نابودی خونواده ها هستش. این دسته بشدت غیرقابل اعتماد بوده و باید از اونا ترسید.

در آخر این جور می توان گفت که انتخاب یه معرف امین و خیرخواه خود هم به اندازه انتخاب یه همسر مناسب سخت و بعضی وقتا ناشدنیه.

ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*