واقعیت های جالب و خواندنی درمورد رویا
Pink pencil is being out of line of pencils. Pink is representing feminity and girl power.

واقعیت های جالب و خواندنی درمورد رویا

خواب دیدن یکی از مرموزترین و جالبترین پدیده ها در زندگی ما بشمار میره.

 

درزمان دوران رومیان باستان، حتی بعضی از رویاها واسه تحلیل و تعبیر واسه سیاستمداران بازگویی می شد. تصور این بود که رویاها پیامایی از طرف خدایان هستن. تعبیر کنندگان خواب حتی فرماندهان رو در جنگها و مبارزات همراهی می کردن.

علاوه بر این می گن خیلی از هنرمندان ایده های خلاقانه خود رو از رویاهایشون الهام گرفتن.

اما ما در واقعیت چقدر درباره وجود رویاها اطلاع داریم؟

اینجا ۱۵ واقعیت باحال درباره رویا آورده شده. لذت ببرین و مهمتر از همه یادتون نره که داستان رویاهای خودتون رو در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بذارین!

 • شما ۹۰% از رویاهای خود رو فراموش میکنین

درزمان ۵ دقیقه قدم زدن نصف رویای خود رو فراموش میکنین، بعد از ۱۰ دقیقه ۹۰% اون فراموش می شه!

 • نابینایان هم رویا می بینن

آدمایی که بعد از تولدشون نابینا می شن، می تونن تصاویر رو در رویاهایشون ببینن. کسائی که نابینا متولد می شن، هیچ تصویری نمی بینن، اما دارای رویاهایی روشن از حواس دیگه مانند صدا، بو، لامسه و احساسات هستن.

 • همه آدما رویا می بینن

همه افراد رویا می بینن ( مگه در مواردی که مشکلات شدید روانی در میان باشه). اگه تصور میکنین که رویا نمی ببینن، شک نداشته باشینً میبینین ولی اونا رو فراموش میکنین.

 • در رویاها فقط چهره هایی می بینیم که قبلاً اونا رو می شناسیم

ذهن ما چهره ایجاد نمی کنه – در رویاهایمون صورتایی می بینیم که قبلا در طول عمر خود با اونا برخورد داشته ایم اما ممکنه نشناسیم یا بیاد نیاریم. ما در طول زندگیمون صدها هزار چهره رو دیده ایم، پس منبع بی انتهایی از شخصیتها رو واسه مغزمون در اختیار داریم تا بتونه اونا رو واسه دیدن رویا مورد استفاده بذاره.

 • همه آدما به شکل رنگی رویا نمی بینن

تحقیقات نشون داده که ۱۲% آدما منحصراً خوابهای مشکی و سفید می بینن. مابقی رویاهای به طور کاملً رنگی می بینن. تحقیقات انجام گرفته بین سالهای ۱۹۱۵ تا ۱۹۵۰ نشون میداد که بیشتر مردم خوابهای مشکی و سفید می بینن، اما این یافته ها از سال ۱۹۶۰ شروع به تغییر کرد. امروزه تنها ۴.۴% از رویاهای افراد زیر ۲۵ سال مشکی و سفیده. تحقیقات گذشته این تغییرات بوجود اومده رو تا حدی مربوط به تبدیل فیلمها و تلویزیونای مشکی سفید به رنگی می دونه.

 • رویاها ظاهری و ظاهری هستن

اگه درباره موضوع خاصی خواب ببینین، حتماً اون رویا درمورد اون موضوع خاص نیس. رویاها به زبون ظاهری عمیقی صحبت میکنن. رویای شما از هر نمادی که استفاده کنه احتمال اینکه نماد خودش باشه بسیار کمه.

 • احساسات

اضطراب متداولترین احساسیه که در رویاها تجربه میشه. احساسات منفی عادی تر از احساسات مثبت هستن.

 • می تونین ۴ تا ۷ رویا تو یه شب ببینین

بطور متوسط می تونین هرکجا از ۱ تا ۲ ساعت در هر شب رویا ببینین.

 • حیوانات هم رویا می بینن

تحقیقات زیادی در مورد خیلی از حیوانات انجام گرفته که در همه اونا امواج مغزی درزمان رویا دیدن مثل آدما بوده. به سگی که خوابیده نگاه کنین. پنجه ها طوری حرک میکنن که گویی در حال دویدنه و صداهای زوزه شنیده میشه که گویی در حال تعقیب کردن چیزی در خوابه.

 • فلج شدن بدن

مرحله REM یکی از مراحل طبیعی خوابه که در اون چشمها سریع حرکت میکنن. این مرحله در افراد بالغ بین ۲۵ تا ۳۰% کل زمان خواب رو تشکیل میده که تقریبا ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه بطول میرسه.

در طول مرحله REM بدن توسط ساختار خاصی در مغز فلج میشه تا از به حرکت درآمدن فیزیکی بدن زمان خواب دیدن جلوگیری شه. پس از بیدار شدن این ساختار بدن رو از حالت فلج خارج میکنه.

 • ترکیب رویا

ذهن محرکهای خارجی که حواس ما در بین خواب درگیر اونا هستن رو تفسیر کرده و به بخشی از رویاهایمون تبدیل میکنه. یعنی بعضی وقتا در رویاها صدایی از دنیای واقعی میشنوین و اونو طوری در رویای خود ترکیب میکنیم. مثلاً ممکنه وقتی که داداش شما در حال نواختن گیتاره خواب ببینین که به یه کنسرت موسیقی رفته اید.

 • زنان و مردان بطور متفاوت رویا می بینن

مردان تمایل دارن بیشتر در مورد مردان دیگه خواب ببینن. حدود ۷۰% از شخصیتهای رویای یه مرد رو مردان دیگه تشکیل میدن. از طرف دیگه رویای یه زن رو تقریبا تعداد برابری از زنان و مردان تشکیل میدن. علاوه بر این احساسات خشن در رویای مردان بیشتر از زنونه.

 • رویاهای وابسته به اطلاع یا الهام قبلی

یافته های بررسیا در بین مجموعه خیلی از مردم نشون داده که بین ۱۸ تا ۳۸% از افراد دست کم یه بار رویای وابسته به اطلاع یا الهام قبلی و ۷۰% دژآوو (وقایع از پیش دیده شده) رو تجربه کردن. درصد آدمایی که باور داشتن رویاهای وابسته به اطلاع یا الهام قبلی چیزی شدنیه حتی بیشتر هم بوده ( بین ۶۳ تا ۹۸%).

* وابسته به اطلاع یا الهام قبلی، که نگاه به آینده هم می گن، عبارتست از درک و آگاهی پیدا کردن از مفاهیم و اطلاعات آینده که توسط اطلاعات براساس حواس طبیعی در زمان حال قابل برداشت نیس.

 • هنگام خُر و پف کردن دیدن رویا ممکن نیس

این موضوع در سراسر اینترنت پخش شده ولی کمی مشکوک بنظر می رسه چون مدرک عملی قابل استنادی واسه تعیین صحت اون وجود نداره.

 • می تونین در رویا ارگاسم رو تجربه کنین

تجربه رابطه جنسی در رویا شدنیه و حتی لذت اون کمتر از لذت ایجاد یه رابطه جنسی در زندگی واقعی نیس. نکته باحال اینه که می تونین در رویا بدون اثرات خیسی مثل زندگی واقعی و به همون شدت به بالاترین درجه لذت و ارگاسم برسین. احساساتی که در رویاهای روشن حس می شن (مثل لمس، لذت و چیزای دیگه ای به جز اینا…) میتونن به همون میزانی که در دنیای واقعی تجربه می شن لذت بخش و قوی باشن.

یادتون نره که عجیب ترین تجربیات خود رو درباره رویا در بخش نظرات به اشتراک بذارین!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*