واقعیت های سقط جنین عمدی در کشور

واقعیت های سقط جنین عمدی در کشور

یافته های تحقیقی در کشور نشون داده که «بارداری ناخواسته»، شایع ترین دلیل سقط جنین از قصد و این وسط، «مشکلات مالی» بیشترین دلیل ناخواسته بودن بارداریه.

به گزارش خبرنگار سرویس پژوهشی ایسنا، سقط از قصد جنین از جمله عوامل مرگ و میر در دنیاست و در ایران هم علی رغم ممنوع بودن های قانونی و محدودیت های فرهنگی و اجتماعی، آمار تخمینی نشون دهنده وجود مواردی از سقط های عمدیه.

آمار سازمان بهداشت جهانی نشون می دهد هرساله ۲۱۰ میلیون زن در سراسر جهان باردار می شن و پیش بینی می شه که هرساله ۴۶ میلیون سقط در جهان روی دهد . هم اینکه تخمین زده می شه که ۲۰ میلیون سقط از ۴۶ میلیون مورد، غیرایمن بوده و بوسیله فرد غیرماهر یا در محیطی با دست کم امکانات پزشکی انجام می شه.

در ایران هم آمار دقیقی از سقط های از قصد جنین وجود نداره؛ اما براساس آمار تخمینی موجود، هرساله ۸۰ هزار سقط جنین در کشور انجام می شه؛ درحالیکه هیچ گزارش دقیقی از اندازه مرگ و میر مریضی های به وجود اومده بوسیله سقط های ناایمن و غیربهداشتی در کشور وجود نداره.

 

«بارداری ناخواسته کلی ترین دلیل سقط جنین از قصد»

 

یافته های پژوهشی در کشور که با به کار گیری دو روش: «گروه متمرکز» (۳۶ مصاحبه گروهی با زنان بی سواد و باسواد قومیت های بلوچ، ترک، ترکمن، عرب، فارس، کرد، گیلک، لر و مازنی) و «مصاحبه فردی» با کارشناسان زنان، ماماها و تا حد امکان، آدمایی که در انجام سقط های از قصد دخالت دارن، انجام شده، حاکیست: دلایل سقط های از قصد در کشور به چهار گروه : «تزریق واکسن سرخجه»، «مریضی مادر»، «مشکل جنین» و «بارداری ناخواسته» طبقه بندی می شه و این وسط «بارداری ناخواسته»، کلی ترین دلیل سقط جنین از قصد در کشوره.

 

سقط جنین به خاطر باور غلط «مشکل جنین بر اثر تزریق واکسن سرخجه»

 

این تحقیق به طور تصادفی چند ماه پس از یه برنامه واکسیناسیون همگانی مریضی های سرخجه و سرخک که در مقطع وقتی خاص به کلیه افراد ۵ تا ۲۵ سال در کشور انجام شده بود، صورت گرفته.

 

با وجود اینکه اطلاعات لازم درمورد بی خطر بودن واکسن سرخجه پس از انجام برنامه واکسیناسیون در اختیار گیرندگان خدمت قرار داده شده، اما تزریق واکسن سرخجه در میان بیشتر از نصف اقوام مورد مطالعه در این تحقیق، به عنوان یکی از دلایل سقط از قصد مطرح شده!

 

«سقط جنین به دلیل مریضی مادر»

 

درحالیکه قانون، مجوز سقط جنین رو به دلیل «خطرناک بودن بارداری واسه مادر در صورت مسلم شدن مریضی» داده، یافته های این تحقیق نشون داد که در تعدادی از موارد، مادران مریض، به دنبال تایید خطر مریضی خود و گرفتن مجوز قانونی نیستن و خود درمورد انجام سقط جنین تصمیم می گیرند.

 

در مواردی هم که مریضی مادر مشمول مجوز سقط نمی شه (مانند فشار عصبی یا نداشتن آمادگی روانی واسه ادامه بارداری) بازم تصمیم به انجام سقط گرفته شده.

 

«انجام سقط غیر قانونی به خاطر ترس از شدید شدن مشکلات جنین ناقص»

 

وجود مشکلات جنینی از مواردیه که از نظر قانونی مجوز سقط به اون داده می شه. یافته پژوهشی انجام شده حاکیست که با این وجود، بعضی وقتا مادر به دلیل وقت گیر بودن راه قانونی و به قول افراد مورد مطالعه، «طولانی بودن اون» ، ترجیح داده از راه غیرقانونی استفاده کنه تا سن بارداری اون زیاد نشه. مثلا بعضی افراد مورد مطالعه جواب داده ان در ناهنجاری هایی که مشکلات اونا شدید باشه، تا رسیدن جواب پزشکی قانونی و طی شدن مراحل لازم و رسیدن نتیجه به دست دکتر، روش غیرقانونی ترجیح داده می شه.

 

«بارداری ناخواسته مهمترین دلیل سقط های از قصد»

 

یافته های این تحقیق که از بین ۴ عامل سقط جنین از قصد یاد شده، «بارداری ناخواسته» رو مهمترین دلیل دونسته، نشون می دهد که در همین زمینه، عواملی مانند «مشکلات مالی و اقتصادی، شکست روش پیشگیری از بارداری، اختلاف با شوهر، اعتیاد همسر، گرفتاری شغلی مادر، بارداری در دوران عقد، بارداری حروم، جنسیت جنین و تعداد زیاد فرزندان، سن کم مادر» در ناخواسته دونستن بارداری موثر بوده ان.

 

«سقط جنین به خاطر مشکلات مالی»

 

در میان عوامل موثر بر نبود تمایل به بارداری (ناخواسته بودن بارداری) که خود منشأ سقط جنین عمدیه، بیشترین دلیل از طرف شرکت کنندگان در این تحقیق، مشکلات اقتصادی و مالی بوده؛ به طوریکه هیچ مصاحبه گروهی در این تحقیق نبوده که به این موضوع اشاره نکرده باشه. حتی در مناطقی که سقط جنین از قصد عادی نبوده، سقط جنین بر اثر مشکل اقتصادی، به عنوان دلیل مهمی یاد شده.

 

«سقط از قصد جنین به دلیل شکست روش پیشگیری از بارداری»

 

خیلی از افراد مورد مطالعه در این تحقیق، به شکست روش پیشگیری به عنوان عامل بارداری ناخواسته و در نتیجه امکان سقط از قصد اشاره کرده ان. این موضوع مخصوصا در میان قوم بلوچ مطرح شده. یافته های تحقیق فوق نشون دهنده اون هستش که روش های پیشگیری از بارداری هنوز در بین مردم جا نیفتاده و احساس نکرده ان که واسه به کار گیری راه ایمن پیشگیری از بارداری باید به دکتر مراجعه کنن.

 

اختلاف با همسر و تاثیر اون بر گرایش به سقط جنین

 

این تحقیق، اختلاف با همسر رو هم به دلایل موثر بر ناخواسته دونستن بارداری و در نتیجه سقط جنین از قصد اضافه کرده. به گونه ای که در تموم گروه های باسواد اقوام مورد مطالعه، موضوع اختلاف با همسر به عنوان یکی از دلایل انجام سقط جنین از قصد در بارداری ناخواسته مطرح شده و نصف زنان کم سواد این گروه ها هم بدون اشاره کرده ان. علاقه نداشتن به شوهر، ازدواج اجباری، مشکل اخلاقی شوهر و نبود تمایل به داشتن فرزندی که زیر نظر اینجور بابایی تربیت شه از اشکال مطرح شده زنان در این تحقیق در موضوع اختلاف با همسر بوده.

 

«تاثیر اعتیاد بر سقط جنین»

 

یافته های تحقیق فوق نشون می دهد تقریبا در تموم مناطقی که مصاحبه انجام شده، یه نفر از ارائه دهندگان خدمت در سقط جنین از قصد، به تاثیر اعتیاد همسر در تصمیم مادر واسه انجام سقط از قصد اشاره کرده.

 

زنان شرکت کننده در مصاحبه های گروهی هم به این عامل اشاره کرده ان و ترس از فروش بچه بوسیله همسر معتاد، شرایط بد فرزندان موجود به خاطر اعتیاد پدر و ترس از تکرار شرایط واسه بچه جدید، ترس از اعتیاد بچه در آینده به خاطر اعتیاد پدر و …. از جمله باورهاییه که بعضی زنان دارای همسر معتاد و دچار بارداری ناخواسته رو به سقط جنین از قصد تشویق کرده.

 

«گرفتاری شغلی مادر»

 

از دیگر دلایلی که در ناخواسته دونستن بارداری موثر بوده، براساس یافته های تحقیق فوق، گرفتاری شغلی و شاغل بودن مادر و هم ترس از فرصت نداشتن واسه مراقبت از کودک بوده.

 

«بارداری در دوران عقد»

 

درحالیکه در مصاحبه های گروهی انجام شده در این تحقیق، گروه های کمی به سقط جنین به دلیل بارداری در دوران عقد اشاره کرده ان، اما به گفته کارشناسان و ماماهای مورد مطالعه، بخشی از مراجعه کنندگان واسه سقط جنین، دلیل سقط رو وقوع بارداری در دوران عقد اعلام کرده ان.

 

این وسط طولانی شدن فاصله عقد تا عروسی به دلیل مشکلات اقتصادی، اشتغال، تحصیل و ….، از جمله عوامل موثر بر بارداری در دوران عقد هستن.

 

«بارداری حروم»

 

بارداری حروم هم طبق یافته های این تحقیق، از عوامل موثر بر بارداری ناخواسته منتهی به سقط جنین عمدیه. این عامل مخفیانه ترین عامل سقط از قصد به حساب می رود.

 

«جنسیت جنین/تعداد زیاد فرزندان»

 

علاوه بر جنسیت جنین و ترجیح دادن جنسی بر جنس دیگه (مذکر یا مونث بودن جنین)، هم اینکه تعداد زیاد فرزندان در تموم مصاحبه های گروهی با افراد با سواد اقوام مورد مطالعه و هم تموم مصاحبه های فردی با ماماها به عنوان دلیل شایع سقط جنین در موارد بارداری ناخواسته، یاد شده.

 

طبق این تحقیق، معنی تعداد زیاد بچه واسه افراد جور واجور متفاوت بوده. بعضی منظور خود رو دو بچه هم ذکر کرده ان. نگرانی از نبود پشتوانه های مالی واسه پشتیبانی از فرزندان، نبود پشتیبانی های بیمه ای و درمانی، فرهنگ عادی کافی بودن یه یا دو بچه، تبلیغات واسه بچه کمتر، نگرانی از تربیت فرزندان، به عنوان عوامل باور به نداشتن بچه زیاد و هم تمایل به سقط عمدیه.

 

«سن کم مادر»

 

یافته های تحقیق انجام شده از دیگر عوامل سقط از قصد رو سن کم مادر براساس نظر بیشتر نزدیک به اتفاق اقوام مورد مطالعه در این تحقیق نام برده که دست کم در هر قوم یه بار به اون اشاره شده و البته در کل معدود آدمایی از اون به عنوان عامل سقط از قصد یاد کرده ان.

 

«بقیه موارد موثر بر سقط از قصد جنین»

 

یافته های این تحقیق نشون دهنده اون هستش که علاوه بر عوامل مطرح شده در بالا، موارد دیگری هم مانند ترس از کم شدن علاقه شوهر، دوست نداشتن بچه، ترس از زایمون، چشم و همچشمی واسه داشتن بچه کمتر، زندانی بودن همسر، زندگی با خونواده همسر، صیغه بودن زن، از دلایلیه که در معدودی از مصاحبه های این تحقیق به عنوان عامل سقط از قصد یاد شده.

 

یافته های تحقیق فوق تاکید می کنه که با اینکه تغییرات قانونی سقط جنین از بروز سقطای غیرایمن به وجود اومده بوسیله مریضی مادر یا مشکلات جنینی جلوگیری کرده، ولی راه حل کافی واسه جلوگیری از انجام همه موارد سقطهای از قصد جنین نخواد بود.

ایسنا سقط جنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*