وام خوداشتغالی ۲۰ میلیون شد

vamمدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) با بیان اینکه وام خود اشتغالی ۲۰ میلیون تومن شده، گفت: امسال ۹ هزار میلیارد تومن واسه اشتغال در نظر گرفته شده.

به گزارش فارس صبح امروز مهدی حسین نژاد در نشست خبری با اشاره به اینکه براساس مصوبه شورای عالی اداری در سال ۸۵ صندوق مهر امام رضا با ترکیب سه صندوق دیگه تشکیل شد، گفت: در زمان ترکیب کل اعتبارات صندوق ۶۰۰ میلیارد تومن بود که تا به امروز به دو هزار میلیارد تومن از راه بودجه سنواتی که مجلس در اختیار قرار داده زیاد شده.

* پرداخت ۴ هزار میلیارد تومن تسهیلات ازدواج

ایشون با بیان اینکه اولین ماموریت صندوق ساماندهی وام ازدواج بود گفت: آسون سازی، پرداخت تسهیلات، بستن قرارداد عاملیت با بانک ها و افزایش سقف وام از جمله رویکردهای صندوق در سالهای پیش بود و تا سال ۸۸ همه تسهیلات ازدواج به روز شد و بیشتر از ۴ هزار میلیارد تومن به ۲ میلیون نفر تقاضا کننده پرداخت شد.

ایشون اضافه کرد: بعد از سال ۸۸ بانک مرکزی با راه اندازی سایتی پرداخت تسهیلات ازدواج رو از صندوق گرفت و پس از اون صندوق مهر امام رضا(ع) وارد پرداخت تسهیلات خرد و خود اشتغالی شد.

* ایجاد ۱۱۶ هزار شغل در سال گذشته

مدیر عامل صندوق مهر امام رضا با اشاره به اینکه سال ۸۵ بیشتر از ۲۵ هزار شغل ایجاد شد گفت: این آمار در سال های بعد زیاد شد تا جایی که در سال گذشته هم ۱۱۶ هزار شغل تومن با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومن ایجاد شد.

به گفته حسین نژاد از سال ۸۵ تا ۹۱ بیشتر از ۶۷۰ هزار فرصت شغلی با پرداخت ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومن وام ایجاد شده.

ایشون یکی از ویژگی های صندوق رو پرداخت تسهیلات به مناطق محروم و هم سرویس دهی در کل کشور دونست و بیان کرد: سال ۸۶ و ۸۹ حدود ۲ هزار داهات محروم انتخاب شده و تسهیلات پرداخت شد که این راه و روش هم امسال ادامه پیدا می کنه.

حسین نژاد تاکید کرد: قبل از پرداخت وام به افراد، صلاحیت خواهندگان در سه سطح، قبل و بین پرداخت و بعد از اون نظارت می شه و تا الان بیشتر از ۸۰ درصد طرح های ایجاد شده فعال هستن و ۵ درصد خواهندگان هم در اول کار به دلیل مشاهده سطح نظارت صندوق از دریافت وام بیخیال شدن.

حسین نژاد اضافه کرد: ۱۰ درصد پروژه های موجود به دلیل نوسانات بازار و اقتصاد با مشکل مواجه شده و شکست می خورد که امسال هم واسه این موضوع برنامه خاص داریم و هم اینکه ۵ درصد هم به دلایلی از راه مسائل حقوقی پیگیری می شه.

مدیر عامل صندوق مهر امام رضا با بیان اینکه سه راه و روش و دیدگاه در بحث اعتبارات خرد در دنیا هست گفت: مدل پرداخت اعتبارات خرد با دیدگاه اقتصاد آزاد و رقابتی حالا در ویرجینیای غربی آمریکا انجام می شه که کاری مثل صندوق امام رضا هستش و مزیت اون پرداخت تسهیلات آسون براساس اعتبارات خرده.

: دیدگاه دوم موضوع اعتبارات دولتیه که دولت ها براساس شرایط به پرداخت تسهیلات خوداشتغالی اقدام می کنه که این کار هم در کشور انجام شد و موفق عمل نکرد.

حسین نژاد دیدگاه سوم رو راه و روش مشارکت اجتماعی بیان کرد و گفت: این مدل حالا در خیلی از کشورها هست و صندوق هم به دنبال اینجور رویکردیه تا بتونه با جذب سرمایه های خرد و کوچیک مردمی تسهیلات پرداخت کنه.

* امسال ۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت می شه

مدیرعامل صندوق مهر امام رضا برنامه های امسال صندوق رو براساس نامگذاری سال حماسه سیاسی و اقتصادی دونست و خاطر نشون کرد: بودجه صندوق واسه اولین بار بعد از ۸ سال در دهه اول فروردین آماده شد و به همه استان ها ابلاغ شده.

ایشون تاکید کرد: ۹ هزار میلیارد ریال در سه بخش مشاغل خونگی، خود اشتغالی و طرح های علم بنیان و کار آفرینانه موجود در پارک های علم و فناوریه.

*وام خود اشتغالی ۲۰ میلیون تومن شد

ایشون با اشاره به اینکه ۲۰ درصد کل اعتبارات طرح های کارآفرینانه پرداخت می شه بیان کرد: امسال براساس تورم در کشور مشاغل خونگی از ۳ میلیون به ۵ میلیون و خود اشتغالی در شهرهای کوچیک از ۱۰ میلیون به ۱۵ میلیون و در شهرهای بزرگ به ۲۰ میلیون زیاد شده.

* پرداخت تسهیلات کارآفرینی تا ۱۰۰ میلیون تومن

به گفته حسین نژاد، طرح های علم محور در پارک های علم و فناوری تا سقف ۱۰۰ میلیون تومن با معرفی وزارت علوم تسهیلات دریافت می کنه و بیشترین حد برگردوندن این تسهیلات ۶۰ ماهه خواهد که بستگی به نوع طرح ها داره.

ایشون دو شرط اساسی پرداخت تسهیلات رو بیکار بودن فرد و داشتن مهارت دونست و تاکید کرد: در این مورد از بیمه ها استعلام گرفته می شه و بررسی محلی صورت می گیره و هم اینکه آدمایی می تونن از تسهیلات بهرمند شن که دارای مهارت تو یه رشته باشن.

* وام ۲ هزار میلیاردی به داهات

مدیرعامل صندوق مهر امام رضا از پرداخت تسهیلات به ۱۰۰۰ داهات با همکاری دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری خبر داد و گفت: شعار هر دهاتی یه بنگاه اقتصادی در دستور کاره و ۱۰۰ میلیون تومن واسه هر داهات در نظر گرفته شده که تا ۲۰۰ میلیون تومن هم افزایش می یابد که در بخش های مشاغل خونگی و خود اشتغالی و ایجاد شرکت های تعاونی با ایجاد بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومن در نظر گرفته شده.

* واگذاری ۵۲ هزار کارت خرید اعتباری کارگران

حسین نژاد از پرداخت ۵۲ هزار کارت اعتباری به کارگران خبر داد بیان کرد: اعتبار این کارت ها ۱.۵ میلیون تومن بوده و در ۹ استان براساس شرایط و قوانین به کارگران واگذار می شه.

* پرداخت تسهیلات واسه تعاونی ها

ایشون از دیگر برنامه های صندوق مهر امام رضا(ع )رو پشتیبانی از تعاونی های تا ۱۰ نفر با همکاری بانک پیشرفت تعاون دونست و اضافه کرد: اعتباری بالغ بر ۳۸ میلیارد تومن در استان ها پخش شده تا با سرانه هر نفر ۱۰ میلیون تومن شرکت های تعاونی ایجاد شن.

ایشون تاکید کرد: مشاغل خونگی ۲۰ درصد کل اعتبارات رو به خود اختصاص داده که ۵ درصد اون به مشاغل خونگی جداگونه و ۱۵ درصد به گروه های پشتیبان مشاغل خونگی به دلیل افزایش پایداری مشاغل پرداخت می شه.

* طرح اثبات اشتغال موجود با همکاری صنوف

مدیر عامل صندوق مهر امام رضا هم اینکه از طرحی واسه اثبات و حفظ اشتغال موجود در صنوف خبر داد و گفت: در همین زمینه طرحی ایجاد شده تا بشه با سرمایه ی صنوف واسه سرمایه در گردش و جفت و جور بیان وام در اختیار اونا قرار داد که در مرحله اول واسه مراکز استانها اجرایی می شه.

مدیرعامل صندوق مهر امام رضا با بیان اینکه سال گذشته ۱۹۵ هزار پرونده بررسی شد از پرداخت تسهیلات به ۹۵ هزار پرونده خبر داد و گفت: مهلت بررسی طرح ها ۴۵ روز بوده و هم اینکه به ازای هر ۱۰ میلیون یه ضامن معتبر اخذ می شه و در روستاها به دلیل محدودیت در صورت تغییر شورای داهات در سال تسهیلات پرداخت می شه.

* پرداخت تسهیلات در مقطع انتخابات، کار سیاسی نیس

حسین نژاد در جواب به سوالی مبنی بر شائبه سیاسی بودن پرداخت تسهیلات در مقطع الان برگزاری انتخابات گفت: این اندازه تسهیلات در سال های گذشته هم پرداخت شده و هیچ گونه تغییر در رفتار و راه و روش و هم اینکه وظایف صندوق وجود نداره و کسی پول جدیدی به ما نداده و اگه قرار باشه واسه انتخابات کشور تعطیل شه نمی توان شعار حماسه سیاسی و اقتصادی رو عملی کرد و هم اینکه کار صندوق، فعالیت فنی و اقتصادی بوده و واسه عموم مردم س.

* طرح فعالیت صندوق زیر نظر بانک مرکزی واسه افزایش خدمات

ایشون از طرح جدیدی واسه فعالیت زیر نظر بانک مرکزی خبر داد و گفت: در صورت اجرای این طرح، صندوق به عنوان یه صندوق اجتماعی شناخته می شه.

مدیرعامل صندوق مهر امام رضا ادامه داد: مراحل اولیه اخذ مجوز  داره انجام میشه و در آینده عملیاتی می شه.

* فشاری از طرف بانک مرکزی بر صندوق وجود نداره

حسین نژاد در جواب به سوال خبرنگار فارس مبنی بر ضرورت نظارت و اخذ مجوز از بانک مرکزی بیان داشت: هیچ گونه فشاری از طرف این بانک واسه صندوق وجود نداشته و تا الان از طرف بانک مرکزی تذکری دریافت نکردیم و اما واسه سرویس دهی بیشتر و جذب سپرده های مردمی نیاز به این مجوز واسه انجام امور داریم.

* ۱۵ هزار تقاضا کننده فعال هست

ایشون در جواب به سوال دیگه خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه الان چه اندازه تقاضا کننده تسهیلات هست گفت: از گذشته تقاضا کننده چندانی وجود نداره و حالا ۱۵ هزار نفر در حال انجام کارای خود هستن و در ۲ استان به دلیل سفر مسئولان کشور، درخواست بیشتری هست.

حسین نژاد تاکید کرد: بیشترین خواهندگان در بخش خدمات هستن و به خاطر همین پرداخت وام در این بخش رو محدود کرده و بیشترین حد ۳۰ درصد اعتبارات به خدمات اختصاص پیدا می کنه.

حسین نژاد اضافه کرد: آدمایی که دارای مهارت هستن در ایجاد اشتغال موفق تر بوده و افراد فارغ التحصیل دانشگاه هم به دلیل نداشتن مهارت تلاش شده تا به شکل مشاوره شرکت های تعاونی تاسیس کنن.

تابناک

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *