واکنش کودکان به طلاق والدین

واکنش کودکان به طلاق والدین

Children of Divorce

به گزارش الامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ طلاق با عوامل فشارزا و تغییرات گسترده ای همراه س که می تونه مشکلاتی واسه سازگاری کودکان به وجود آورد. اندازه سازگاری و بهداشت روانی هر کودک به طور زیادی با ویژگی روانی والدی که با اون زندگی می کنه و روند خونواده پس از طلاق ربط داره.

یکی از عوامل مهم در جهت سازگاری کودکان، فرق های شخصیتی آنانه. در این مقاله می خوایم شما رو با دو مورد از فرق های شخصیتی موثر بر سازگاری طلاق در کودکان آشنا کنیم و ببینیم شما به عنوان والد چه می تونید بکنین.

مشکل اصلی طلاق در سازگاری کودکان نبود وفاداری والدین به انجام دادن وظایف خود و مواجه شدن کودکان با اختلافات داغون کننده بین اون هاست.

البته اثرات طلاق حتماً منفی نیس، تحقیقات نشون داده کودکانی که از وضعیت پرآشوب خونواده، جایی که در اون تماشاگر اختلافات و زد و خورده های والدین، آزار و اذیت جسمی خود و سوءاستفاده های تکراری یا ندیده گرفتن خود بودن، به وضعیت بهتر و شادتری به دنبال طلاق انتقال می پیدا کنن، نه فقط با مشکلات کمتری روبه رو می شن بلکه آرامش و رشد بیشتری از خود نشون میدن. در دلیل یابی سازگاری یا نبود سازگاری کودکان و نوجوانان با طلاق عوامل خطرزای کلیدی هست مانند سن کودک که در همین مجله بار ها به فرق های سنی کودکان در برخورد با طلاق اشاره شده.

اما این مطلب در مورد فرق شخصیتیه.

خُلق وخو یا خُلق وخوی راحت؟

اول کمی در مورد اینکه خُلق و خو چیه توضیح میدم. خُلق وخو فرق های فردی تقریباً با ثبات در عکس العمل های کودک در برابر محیط و خودگرانیه که از همون اول زندگی رو می شه. کودکان رو براساس خُلق وخو به سه دسته راحت، سخت و کُندجوش تقسیم می کنن.

کودکان راحت در مقایسه با کودکان سخت در نوباوگی به سرعت با برنامه های روزمره مثل خوابیدن و خوردن، خُو می گیرند و در کل سرحال هستن و راحت می شه با اون ها تعامل کرد. پدر و مادر ها از همون اول متوجه می شن که کودک سختی دارن یا کودک راحت. از این بگذریم، عکس العمل های این کودکان به طلاق فرق داره همونجوریکه به بقیه جنبه های زندگی عکس العمل متفاوت دارن.

کودکان راحت، کمتر به دنبال بحران هستن و اگه هم دچار بحران شن راحت تر با خشم و اضطراب اون کنار می آیند. تحقیقات هم نشون می دهد که کودکان با خُلق و خوی راحت که در خونواده مورد پشتیبانی قرار دارن، قادر به تحمل فشار بیشتری پس از جدایی و طلاق هستن که این توانایی می تونه قدرت اون ها رو در رویارویی با رقابت های سازگاری در مراحل بَعد بالا برد.

در مقابل بچه هایی که از نظر خُلق و خوی به بچه های سخت، مشکل دار و یا زودرنج مشهورند، در برابر تغییرات از قدرت سازگاری کمتری برخورداند. افزایش فشار روانی در کودکان سخت، باعث بروز مشکل در مهارت های مقابله ای، افزایش مشکلات رفتاری و شدید شدن مشکلات موجود می شه.

این کودکان نه فقط با رفتارای منفی والدین کمتر می تونن کنار بیان بلکه ممکنه نتونن از پشتیبانی های افراد دور و بر خود به اندازه کافی بهره ببرن. نکته این جاست که شما والدین باید در مقابل بچه های متفاوت از نظر خُلق و خو چه باید بکنین؟

با بچه سخت چه کنیم؟

پیشنهاد ما اینه که واسه بچه های سخت شما باید:

  • کنترل هیجانات منفی مثل خشم و اضطراب رو به اونا آموزش بدید: واسه این کار می تونید از تصویر، داستان، نمایش و مواردی مثل این استفاده کنین تا ضمن آموزش شکل های جور واجور هیجانات به کودک، به اون یاد بدید که چیجوری می تونه به صورت سالم هیجانات خود مانند خشم رو بروز دهد.
  • در مقابل عکس العمل های اون ها صبور باشین و تُند جواب ندین: این کودکان ممکنه بعضی وقتا با خشونت و فاصله گرفتن از بقیه باعث ناراحتی شما و دور و بری ها بشن اما از طرفی اگه شما هم اونا رو رانده کنین ً تماشاگر بیشتر شدن بدرفتاری هستین. هم اینکه این بچه ها ممکنه بعد طلاق در خورد و خوراک و حتی خواب دچار بی نظمی شدید شن، باید اونا رو با حوصله همراهی کنین.
  • به اونا فرصت بیشتری واسه سازگاری با طلاق بدین: بچه های سخت کلاً سخت با تغییرات کنار می آیند، تغییرات طلاق هم که گسترده و فشارزاه. باید کمی بیشتر به اونا مهلت بدید تا شرایط جدید رو قبول کنن.
  • در صورت بروز رفتارای مخالف شدید مانند خشونت های زیاد، از کمک یه روان شناس استفاده کنین: البته از همون تولد این بچه ها بسیار انرژی خیلی از والدین می برند و لازمه مادر و پدر ها تحقیقات بیشتری واسه تربیت درست این فرزندان داشته باشن. در مورد طلاق هم کار با این بچه ها نیازمند کمک حرفه ایه.

کودکان برون گرا یا درون گرا؟

کودکان از نظر اندازه تمایل به تعاملات اجتماعی به دو گروه برونگرا و درونگرا تقسیم می شن. البته خیلی از کودکان در حد وسط این فرق ها قرار دارن. کودکان برون گرا تعامل بیشتری واسه حضور در جمع دارن، بازی های گروهی رو می پسندند، مهارت های کلامی بیشتر دارن، راحت تر رابطه برقرار می کنن، دوستان بیشتری دارن، هیجانات خود رو بهتر بیان می کنن و البته پشتیبانی اجتماعی بیشتری، در مقایسه با کودکان درون گرا دارن.

همین فرق ها می تونه عکس العمل این کودکان به طلاق رو هم تحت تاثیر بذاره. طوری که کودکان برون گرا، بحران طلاق رو راحت تر طی می کنن چون فرق های فوق باعث سازگاری بهتری اونا می شه. البته قابل تصوره که ایجاد رابطه بهتر و بیشتر و هم اینکه بیان هیجانات در این کودکان می تونه بسیار کمک کننده در عبور از تنش طلاق باشه.

در مقابل کودکان درون گرا به دلیل کم رویی سخت تر با طلاق کنار می آیند و اگر در این کودکان کم رویی ادامه یابد، به احتیاط زیاد، عزت نفس پایین و تنهایی منجر می شه؛ در نوجوونی هم خطر اضطراب شدید افزایش می یابد.

با بچه درون گرا چه کنیم؟

پس واسه والدین کودکان درون گرا هم چند پیشنهاد دارم تا بتونن به سازگاری بچه خود بهتر کمک کنن:

  • اونا رو بیشتر به دریافت پشتیبانی اجتماعی تشویق کنین: آموزش مهارت های اجتماعی به این کودکان بسیار لازمه. واسه این بهتره موقعیت های اجتماعی بیشتری واسه اونا جفت و جور کنین و از تشویق های لازم استفاده کنین. البته این کودکان رو نباید مجبور به تعامل اجتماعی کرد بلکه فقط باید آموزش داد و بستر رو آماده کرد. هر چی بیشتر وارد تعامل اجتماعی شن، راحت تر هم پشتیبانی اجتماعی دریافت می کنن. حمایتی که هم بعد از طلاق شما نیاز دارین و هم بچتون.
  • به اونا کمک کنین تا احساسات خود در مورد طلاق رو بگن: این کودکان کمی سخت به بیان احساسات می پردازند. بخشی از اون به دلیل اینه که فکر می کنن نباید این احساسات رو داشته باشن یا فکر دارن که پذیرفته نشن. لازمه با احساسات اونا همدلی کنین و به طُرق جور واجور مانند نقاشی اجازه بروز احساسات بدین. همیشه هم احساسات اونا رو طبیعی جلوه بدید.
  • تلاش خود رو در جهت تقویت عزت نفس اونا داشته باشین: عزت نفس بحث گسترده ایه اما تو یه کلام به معنی داشتن نگاه خوب و مثبت به خوده. کودکان بعد از طلاق شاید خود رو مقصر طلاق بدونن و بازخوردهای بقیه هم به کاهش عزت نفس اونا می افزاید. لازمه با آموزش خودگویی مثبت و ایجاد احساس تعلق به اونا کمک کنین. مخصوصا به اونا اطمینان بدید که مقصر طلاق نیستن و شما هم همیشه اونا رو پشتیبانی می کنین.
  • تلاش کنین رنج اونا رو درک کنین: در آخر این بچه ها بیشتر مایل هستن تا در خود فرو روند و با خودشون هم خلوت کنن. به این رفتار تا جایی که می تونید احترام بذارین و بیشتر شنوا باشین تا نصحیت گر.

خصوصیات افراد خوشبین

شخصیت شناسی براساس عکس پروفایل تلگرام

تربیت بچه سپیده دانایی طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*