وایبر و واتس‌آپ در کدام کشورها فیلتر است؟
Acrylic color paints are in the water

وایبر و واتس‌آپ در کدام کشورها فیلتر است؟

مسائل مالی و سیاسی دلیل شده که در بعضی کشورها هم مردم با فیلترینگ نرم افزارهایی مثل واتس آپ و وایبر بر بخورن!

به گزارش آلامتو به نقل از مهر ؛ در بعضی کشورای جهان، دولتا به دلایل جورواجور دسترسی به اپلیکیشنای پیام رسان رو محدود کردن:

عربستان

در حالی که بیشتر از ۳۴ درصد از تماس های بین المللی در سطح جهان، با به کار گیری اپلیکیشن های در بستر اینترنت انجام می گیرد، اواسط سال ۲۰۱۳ بود که اداره تنظیم مقررات ارتباطی عربستان سعودی، دسترسی به اپلیکیشن پیام رسان و ارتباطی وایبر رو در این کشور قطع کرد. این اداره تهدید کرده که اگه بقیه اپلیکیشن های پیام رسان، مقررات این اداره رو برآورده نسازند، اقدامات مشابهی در انتظار اون ها هستش.

یه مهندس نرم افزار مشهور به نام ماکسی مارلین اسپایک، در سال گذشته میلادی اعلام کرد که دو اپراتور موبایل عربستان به نام های اتصالات اتحاد و موبایلی از اون خواسته ان راهی به اون ها بیاموزد تا بتونن توانایی پیام رسانی توئیتر، فیس بوک و بقیه شبکه های پرطرفدار اجتماعی رو ببندن. پس از این اعلام نظر، اپراتور موبایلی، ایجاد هرگونه تماس با مارلین اسپایک رو منکر شد.

در انتهای سال گذشته میلادی، کاربران موبایل در کشور عربستان سعودی اعلام کردن که بر خلاف گفته مسئولان این کشور مبنی بر بسته بودن وایبر، اون ها چند روزیه که می تونن از سرویس های این اپلیکیشن استفاده کنن. دلیل این، رسیدن بروزرسانی جدیدی واسه اجناس وایبر در بستر آی.اون.اس، اندروید و ویندوزه که تونسته محدودیت ایجاد شده از طرف ادارات دولتی رو دور بزنه.

وایبر واتس آپ فیلترینگ

امارات

وایبر در امارات متحده عربی هم واسه یه مدت بسته شد که دلیل این اقدام، تلاش واسه حفظ درآمد شرکت های مخابراتی خصوصی و دولتی و هم اینکه محدود کردن دسترسی به اپلیکیشن هایی بوده که دولت روی اون ها کنترل نداره. «اتصالات» و DU دو اپراتور ارتباطی در کشور امارات، هم اینکه نرم افزارهای اسکایپ و مسنجر بلک بری (BBM) رو هم واسه یه مدت بلوکه کردن.

مصر

اداره تنظیم مقررات ارتباطی کشور مصر هم اعلام کرد که در برنامه داره اقدام مشابهی رو روی وایبر و یه سری های دیگه از نرم افزارها به دلایل “اقتصادی و امنیتی” انجام بده. عمرو بداوی، رییس این اداره اعلام کرد: “این اپلیکیشن ها، به مشترکان خود اجازه میدن تماس های رایگان برقرار کرده و پیام ها و فایل های صوتی و تصویری رو به صورت مجانی واسه همدیگه ارسال کنن، در حالی که معلوم نیس پول و پله و سرمایه این نرم افزارها از کجا تامین می شه!”

پس از اقدامات این کشورای عربی، شرکت وایبر اعلام کرد به زودی آپدیتی رو منتشر می کنه که به کاربران اجازه می دهد حتی اگه در اینجور کشورهایی زندگی می کنن، از سرویس های تماس تلفنی، فرستادن پیام و ارسال فیلم و عکس وایبر بهره ببرن. مدیر اجرایی وایبر در اون مقطع گفت که با اینکه تعداد کاربران ما در عربستان در اندازه کاربران جهانی مون نسبت زیادی نیس، اما اصل و هدف ما اینه که واسه همه کاربران، امکان دسترسی آزاد رو جفت و جور کنیم.

نگرانی دولت ها و اپراتورهای عربی از گسترش اپلیکیشن های پیام رسان و ارتباطی از دو جهته: اول اینکه این نرم افزارها، بستری جهت فرستادن پیام و ایجاد تماس از راه اینترنت و به صورت تقریبا رایگان رو جفت و جور می کنن و با این وجود، کاربران سرویس های پیام مخابراتی (SMS, MMS) و سرویس های صحبت ‍ ای اپراتورها، روز به روز کم شده و این اتفاق باعث کاهش شدید سود سرشار اپراتورها می شه. از طرف دیگه، کنترل دولت ها روی پیام ها و تماس های رد و بدل شده بوسیله اپلیکیشن ها محدود یا قطع بوده و اون ها دیگه نمی تونن هر موقع که اراده کردن، ارتباطات بین کاربران رو کنترل و شنود کنن.

وایبر واتس آپ فیلترینگ

انگلستان

اما قضیه وقتی باحال تر شد که چند روز پیش، پای انگلستان، یکی از پرمدعاترین کشورای غربی در مورد آزادی اطلاعات، به ماجرا باز شد. به گزارش گاردین، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد برنامه ای در دست داره تا قانونی واسه بستن اپلیکیشن هایی که پیام های رد و بدل شده رو رمزگذاری می کنن تصویب کرده و به اجرا بزاره. اگه این تصمیم عملی شه، سرویس هایی مانند واتس اپ، آی مسیج، تلگرام و چیزای دیگه ای به جز اینا مجبور می شن واسه زنده موندن در انگلستان، تغییراتی اساسی رو در سیستم های خود اعمال کنن. قانون مورد توجه به دولت اجازه میده تا هر سرویسی که پیام هاش رو رمزگذاری می کنه، مورد هدف قرار داده و بلوکه کنه. رسانه های غربی نوشته ان که پس از وقوع حملات گذشته در پاریس، کامرون در مورد استفاده گروه های تروریستی و افراد مجرم از این اپلیکیشن ها نگرانه و می خواد بستری رو جفت و جور کنه که دولت در این جوری موارد بتونه پیام ها رو خیلی راحت کنترل و شنود کنه. به نظر میرسه خیلی از سرویس های پیام رسان مایل به برداشتن رمزگذاری از روی پیام های رد و بدل شده نیستن و در صورت تصویب اینجور قانونی از طریق دولت کامرون، خدمات خود رو در انگلیس تعطیل می کنن (درست مثل Lavabit که سرویس ایمیل رمزگذاری شده به کاربران ارائه میداد و پس از مخالفت دولت، تعطیل شد).

رسانه های منتقد این اقدام کامرون چون TheNextWeb نوشتند که این موضوع واسه انگلیسی ها مهمه که بدون ترس از شنود و دیده شدن پیام های متنی و صوتی شون در بستر اپلیکیشن ها، بتونن از نرم افزارهای انتخابی خود استفاده کنن. کامرون می تونه ادعا کنه که این پلتفرم ها موجب استفاده گروه های خرابکار می شه، اما این استثناءه و نه یه قانون. آزادی اطلاعات و امنیت شخصی نباید به بهونه وجود استثناء قربونی شه. اپلیکیشن های چت غیر متمرکز مانند واتس اپ به کاربران اجازه میدن تا بدون ترس از شنود شدن و به شکل گمنام و مخفی به مکاتبه بپردازند، موضوعی که به معترضان هنگ کنگی در سروسامون دادن اعتراض شون ضد دولت کمک کرد. اما اگه شرایطی که کامرون می خواد اتفاق بیفته، شرایط مثل تظاهرات اشغال وال استریت در آمریکا می شه. بعد از سرکوب این تظاهرات افشا گشت که آژانس های امنیتی آمریکا چون NSAوFBI با شنود مکالمات و مکاتبات معترضان تونسته ان به سرکوب و مقابله با اونا بپردازند.

چین

مدتیه که کاربران چینی از سختی دسترسی به اپلیکیشن هایی خاص در چین مانند Kakao Talk و Line از محبوب ترین اپ های آسیا به خاص در چین و هندوستان شاکی هستن. Kakao Talk از طریق شرکتی واقع در کره جنوبی با نام Kakao Corp عرضه شده و Line هم ژاپنیه. دولت چین اعلام کرده که این دو اپ رو بسته می کنه چون عقیده داره از اون به عنوان کانال هایی واسه گردش اطلاعات مربوط به تروریسم و چگونگی ساخت بمب استفاده می شه. هم اینکه تروریست ها می تونن از امکانات ویدئویی این سایت ها استفاده کنن.

لی جین گویو مسئول واحد سیاست اینترنت در چین ادامه داد: با بقیه سرویس های پیامکی خارجی مانند Vower, TalkBoxو Didi هم باید با احتیاط خورد. : ما در چین سرویس پیامکی ساخت داخل مناسبی با عنوان Weixin رو داریم که انگار مشابه WeChatه و همه کارایی های اون رو داره و می توان ازش استفاده کرد، هرچند تروریست ها در این اپ هم می تونن ورود پیدا کنن.

جالبه بدونین چین از کشورهاییه که در نظارت بر اینترنت بسیار سختگیره و دائم در تلاشه تا با به کار گیری سیستم فیلترینگ Great Firewall از دسترسی مردم این کشور به توئیتر، یوتیوب و … جلوگیری کنه. الان فلیکر یاهو و OneDrive یاهو هم در این کشور مسدوده

لبنان

در کشور لبنان هم با در نظر گرفتن موقعیت خاص این کشور و جنگ تموم عیار با اسرائیل، به کار گیری وایبر کنترل می شه. حتی بعضی این وسیله رو یه وسیله جاسوسی می دانند که قراره اطلاعات مسلمانان به خاص گروه حماس رو سرقت کنه اما تیم طراح وایبر در وبلاگ های زیاد تلاش می کنن تا نگاه لبنان رو به این شبکه اجتماعی تغییر بدن.

عراق

در کشور عراق هرچند تا قبل از این به کار گیری همه شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن ها آزاد بود ولی از ژوئن سال جاری به دلیل حضور گروه داعش در این کشور، شرایط به گونه ای دیگه رقم خورد و حالا توئیتر، یوتیوب و فیس بوک به طور کامل فیلتر هستن. وزارت ارتباطات عراق واسه مقابله با سازماندهی بیشتر گروه داعش در عراق از راه این اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی، اونا رو فیلتر و بسته کرده. ماجرا فقط به این ختم نشد. مسئولان وزارت ارتباطات این کشور هر چند علاقه ای ندارن دسترسی مردم عادی به این اپلیکیشن ها و هم اینکه شبکه های اجتماعی محدود شه ولی به دلیل مقابله با گروه داعش خود رو مجبور به این کار می دانند. این فیلترینگ ها از بغداد شروع شد و حالا در هر نقطه از این کشور که امکان ایجاد رابطه اینترنتی وجود داشته باشه، فیلترینگ هم دیده می شه.

سوریه

الان در سوریه هم تماشاگر شرایطی مشابه عراق هستیم و خیلی از وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن ها بسته هستن. در سوریه نگاه خوبی به وایبر وجود نداره و حتی در ماه جولای سال ۲۰۱۳ ارتش سایبری سوریه که گروهی از هکرها هستن، اپلیکیشن وایبر رو هک کردن ولی گفته می شه هیچ اطلاعاتی از کاربران به سرقت نرفت.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*