ورزش‌هایی برای افزایش قد کودکان و نوجوانان!
AI(Artificial Intelligence) concept.

ورزش‌هایی برای افزایش قد کودکان و نوجوانان!

ورزش واسه افزایش قد کودکان و نوجوانان

با وجود انبوه تبلیغات واسه افزایش قد دونستن اینکه بعضی از ورزشا مانند یوگا ، شنا ، ژیمناستیک و … در دراز مدت میتونه در افزایش قد اثر داشته باشه باحال و ارزش امتحان کردن رو داره.

به گزارش آلامتو به نقل از برنا، حسین خوشحال  قائم مقام مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: قد پایانی آدما به وراثت و محیط وابسته، پس تصور این که قد پایانی فقط به زمینه ارثی مربوط می شه، غلطه و عوامل محیطی مانند ورزش، تغذیه، وضعیت خواب، مریضی و استرس بر رشد قد هم موثر هستن.

خوشحال با تأکید بر این که معمولا بالاترین درجه رشد قدی در نزدیک بلوغ رخ می دهد و در صورت بروز بلوغ زودرس، فرد، قد کوتاه تری داره، گفت: افراد معمولا بین سنین ۱۶ تا ۱۸ سالگی افزایش قد دارن که کم کم بعد از سن ۱۸ سالگی، دیگه افزایش قدی روی نمی ده مگه این که بلوغ اون ها دیرتر شروع شده باشه و امکان داره که تا ۲۰ سالگی ادامه داشته باشه.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به این که مقدار و نوع غذاهای مصرفی روی قد، رشد و سلامت افراد تاثیر گذاره، گفت: غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی تنوری، نون و مربا، اسپاگتی یا غلات آماده مصرف انتخابای مناسبی هستن ولی غذاهایی که مقدار قند یا شکر زیادی دارن مناسب نیستن.

ایشون گفت: استخون ها واسه رشد نیاز به کلسیم، فسفر، منیزیم و ید دارن هم اینکه عضلات واسه رشد به پروتئین و کربوهیدراتا نیازمندن پس واسه بلند شدن قد و رشد استخوانا و عضلات، رژیم عادی باید غنی از موادی مانند فسفر، منیزیم، غذاهای دریایی، پروتئینا و کربو هیدرات ها باشه.

خوشحال با اشاره به این که کودکی سن بسیار حساسیه و بیشتر رشد فرد در این سنین بیشترین سرعت رو داره، گفت: اگر کودک از فعالیت و تغذیه مناسب بهره مند باشه به بیشترین حد توان رشدی خود دست می یابد هم اینکه بیشترین شانس واسه افزایش طول قد افراد تا قبل از بسته شدن صفحات رشد هست و پس از اون سخت تر می توان کاری کرد.

جالبه بدونین؛ به گفته مسئولان وزارت بهداشت، افراد نباید فریب تبلیغات ماهواره ای مبنی بر افزایش قد با مصرف داروهای معرفی شده رو بخورند چون بیشترین حد تا سن ۲۰ سالگی صفحات رشد استخون بسته شده و هیچ دارویی حتی هورمون رشد هم تاثیری بر افزایش قد اون ها نداره.

واسه افزایش قد کودکان چه کنیم؟

افزایش قد با حرکات کششی ستون فقرات

افزایش قد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*