ورزش بدمینتون از نگاه کلی
Ethical hacking concept with blue lighting

ورزش بدمینتون از نگاه کلی

بدمینتون بازی ایه که در اون سرعت، ایستادگی ، چابکی ،قدرت و مهارت به نمایش گذاشته میشه.بدمینتون یکی از سریع ترین ورزشهاست و در اون هیچ محدودیت سنی و وقتی وجود نداره.

بدمینتون در سطح پیشرفته یکی از سریع ترین ورزشای راکتی و توپیه که سرعت توپ گاه ها به ۲۰۰ مایل در ساعت میرسه و در این سطح به بازیکنانی نیازد داره که بتونه مسافتی در حدود ۵ مایل رو طی کنن. ورزش بدمینتون در هر سطح بازی، ورزشی مناسب واسه کارکرد قلب و عروقه. سرعت، چابکی، انعطاف پذیری، ایستادگی قلبی – عروقی در طول بازی بدمینتون به شکل مطلوبی زیاد می شه.

بدمینتون هم اینکه بازی ای استراتژیکی ،تاکتیکی و آمادگی ذهنیه.بدمینتون هم اینکه به عنوان شطرنج جسمی شناخته میشه.

بدمینتون هم اینکه یکی از بیشترین ورزشای بازی شده  در دنیاست و ورزشی بسیار پرطرفدار در آسیا و اروپا  است.

بدمینتون از راه ۲ یا ۴ بازیکن انجام قبول می کنه؛ و در المپیک ۲۰۰۴ پدیده خیلی مهم این بود که در یکی از رشته ها تو یه تیم دو نفره یه مرد و یه زن هستن و با تیم مقابل همینطوری به رقابت می پردازن.

برنده بازی بدمینتون تیمیه که برنده دو “گیم” پونزده امتیازی شه. در تکی زنان هر کدوم از “گیم ”ها ۱۱ امتیازه.

Badminton بدمینتون

لوازم و مقررات بدمینتون

زمین بازی: زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیله که با خطوطی به عرض  ۴۰ میلی متر کشیده می شه. خطوط زمین بدمینتون باید خیلی راحت قابل تشخیص باشن و بهتره به رنگ سفید یا زرد کشیده شه. طول زمین بدمینتون ۱۳/۴ متر – عرض زمین بدمینتون دو نفره ۶/۱۰ متر – عرض زمین بدمینتون یه نفره ۵/۳۰ متر هستش. کلیه این خطوط جزو زمین بازی بدمینتون به حساب میان. ارتفاع پایه های تور ۱۵۵ متره.

توپ: از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می شه. باید از جنس چوپ پنبه با لایه چرمی باشه. توپ چرمی دارای ۱۶ پرکه که به پایه وصل می شن. وزن توپ بین ۴/۷۴ تا ۴/۵۰ گرمه.

راکت بدمینتون : راکت بدمینتون معمولاً از جنس چوبی یا فلزی هستش. قسمتهای تشکیل دهنده راکت: دسته – میله – گلو یا سه راهی – صفحه راکت  هستن.

کفش بدمینتون : کفش بدمینتون باید سبک ، راحت و توانایی ارتجاعی بالایی داشته باشن و کوشن مناسب داخل اونا باشه. کف کفشا باید شیاردار باشن . جنس روی کفش هم از نایلون یا جیره .

شما می تونین این اجناس رو از فروشگاه اینترنتی یونکس شاپ ارائه دهنده شکلای جور واجور لوازم تخصصی و اورجینال بدمینتون جفت و جور کنین .

بیشتر مسابقات بدمینتون از سه گیم تشکیل شده و هر تیمی اختلاف بازی رو به دو گیم برسونه ، برنده مسابقه هستش.یه گیم وقتی تموم می شه که امتیازات به ۱۵ برسه (واسه خانوما ۱۱).

اگه سرویس زننده توپ رو به زمین حریف بخوابونه یه امتیازاز حریف کسب میکنه.

شروع یه گیم بدمینتون و سرویس زدن : واسه تعیین اولین سرویس مسابقه شروع بازی بدمینتون سکه ای به هوا میندازن یا اینکه راکت رو می چرخونن.

سرویس به طور مورب از قسمت راست زمین سرویس زده می شه. سرویس زننده سرویسهایش رو به ترتیب یکی از زمین سرویس قسمت راست خود و دیگری رو از زمین سرویس قسمت چپ خود می زنه تا در آخر سرویس خود رو از دست بده . سرویس زننده اولین سرویس رو باید از زمینی که در اون قرار داره بزنه.

در بازیای دو نفره بدمینتون وقتی که سرویس رو از بازیکنان مقابل می گیرن، اولین سرویس خود رو همیشه از قسمت راست زمین سرویس میزنن و در هر طرف زمین دو بار شانس زدن سرویس زدن هست. اگه تیمی اولین سرویس بازی رو به طرف مقابل واگذار کرد شانس اونو دارن که سرویس دوم رو بزنن و نفر دوم تیم سرویس رو می زنه با این حال در شروع بازیای دو نفره ، تیم زننده اولین سرویس فقط حق زدن یه سرویس رو داراس.

در بدمینتون سرویس زنندگان جای خود رو در زمین عوض می کنن،اما دریافت کنندگان در جای خود باقی می مانند.

در بازیای یه نفره اگه امتیاز سرویس زننده فرد باشه(…۱،۳،۵،۷) سرویس از زمین سرویس واقع در سمت چپ بازیکن زده می شه. اگه امتیاز زوج باشه (…،۲،۴،۶،۸) سرویس از زمین سرویس واقع در سمت راست بازیکن زده می شه.

تموم بدن بازیکن سرویس زننده باید در زمین سرویس باشه و موقع زدن سرویس یه تیکه از هر دو پای اون باید روی زمین بدمینتون باشه.

دریافت کننده باید در طرف دیگه زمین بدمینتون به صورت مورب در جهت مقابل با سرویس زننده باشه و باید یه تیکه از هر دو پای اونم روی زمین باشه

وقتی که امتیاز بازی هر دو بازیکن به سیزده برسه ، بازی می تونه به س پنج امتیازی تبدیل شه هر بازیکن که  زودتر ۵ امتیاز رو به دست بیاره برنده بازی می شه.

هر بار که یکه بازی بدمینتون تموم می شه ، بازیکنان تعویض می شن. اگه بازی به س سوم کشیده شه در امتیاز ۸ بازیکنان بدمینتون زمین بازی رو عوض میکنن.( خانوما در امتیاز ۶)

جریان بازی بدمینتون : بازی ادامه پیدا می کنه تا یکی از بازیکنان مرتکب خطا بشه. بیش ترین و عادی ترین خطاها عبارتند از

الف) از دست دادن توپ به طور کامل ویا  نزدن اون.

ب) رد نشدن توپ از تور.

ج) زدن توپ به تور.

د) زدن توپ به بیرون از زمین چه موقع سرویس و چه موقع بازی .

ه) تماس پیدا کردن بدن یا راکت با تور.

و) دوبارضربه زدن پشت سر هم به توپ.

Badminton ورزش بدمینتون

کلا بدمینتون از دیدگاه روانشناسی، به کاهش استرس بازیکنان موقع فعالیت در زمین و ضربه به توپ کمک می کنه و علاوه بر بهتر شدن مهارت، باعث افزایش رضایت مندی بازیکن از خود هنگام رسیدن به هدف بازی که همون پیروزی در بازی بدمینتونه، می شه.

یادگیری در خیلی از ورزشای راکتی به سختی شکل میگیره در حالی که بدمینتون یاد گرفتن بسیار خوبی واسه بازیکنان تازه کار  رو داراس. این ورزش به عکس العمل بالا؛ وضعیت بدنی مناسب و تمرکز نیاز داره. هم اینکه این ورزش فقط واسه رده سنی جوانان نیس؛ بلکه در هر رده سنی میشه به اون پرداخت.

افزایش قد با حرکات کششی ستون فقرات

چیجوری چربی بیشتری بسوزونیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*