ورزش مفید است اما باعث کاهش وزن نمی‌شود!

ورزش مفید است اما باعث کاهش وزن نمی‌شود!

ورزش نقش کمی در درمان چاقی یا کاهش وزن داره و این “باور نادرست”، محصول “ماشین تبلیغاتی صنایع غذایی” است.

در سرمقاله ای که سه کارشناس برجسته در نشریه طب ورزش بریتانیا منتشر کرده ان، تبلیغ نقش ورزش در پیشگیری یا درمان چاقی، به اقدامات شرکت های سیگار تشبیه شده که درزمان پنجاه سال با “رد، تشکیک، گیج کردن مردم و حتی خریدن محققان فاسد” مانع از اون شدن که دولت ها پس از شناسایی دلایل علمی در باره رابطه سیگار با سرطان ریه، اقدامی بکنن.

این سه کارشناس نوشته ان:

ورزش مرتب خطر مریضی های قلبی، دیابت نوع دو، دمانس و بعضی از سرطان ها رو دست کم ۳۰ درصد کاهش می دهد اما باعث کاهش وزن نمی شه.

ورزش و کاهش وزن

اونا فکر می کنند افزایش دور شکم و چاقی محصول محصول “تغذیه ناسالم” و مصرف بیشتر از اندازه کالریه و این تغذیه بد از کل سه عامل “نبود جنب و جوش بدنی، نوشیدن الکل و کشیدن سیگار” بیشتر باعث مریضی می شه:

“چهل درصد آدمایی که ضریب توده بدنی طبیعی () دارن، دچار بیماریهای متابولیکی هستن که به چاقی ربط دارن، مثل فشار خون بالا، چربی خون غیر طبیعی، مریضی قلبی و کبد چرب (بعلتی غیر از مصرف الکل).”

سندروم متابولیک رو بطور ساده میشه ترکیبی از چاقی (BMI > ۳۰)، افزایش فشارخون، دیابت و بالا بودن چربی خون تعریف کرد. این سندرم در ایران گسترش زیادی داره و حتی بعضی آمارها نشون دهنده اینه که از هر سه نفر یکی به این سندروم مبتلاست.

“اما مردم با پیشنهاد های بی فایده درباره حفظ وزن مناسب با شمردن کالری، بمباران می شن و بسیاری هنوز به غلط فکر می کنن دلیل چاقی فقط ورزش نکردنه.”

دکتر عاصم ملهوترا، متخصص قلب و یکی از نویسندگان این مقاله، می گوید: “یه فرد چاق لازم نیس سر سوزنی ورزش کنه تا وزن کم کنه، بلکه فقط باید کمتر بخوره. بزرگترین نگرانی من اینه که پیامی که به مردم منتقل می شه اینه که تا وقتی که ورزش می کنن می تونن هر چی می خواهند بخورند. این غیرعلمی و غلطه. بر تغذیه ناسالم نمی توان غلبه کرد.”

با این حال بعضی کارشناسان دیگه فکر می کنند کم اهمیت شمردن نقش ورزش خطرناکه. پروفسور مارک بیکر از موسسه ملی ارتقا سلامت و مراقبت بریتانیا می گوید ندیده گرفتن اهمیت فعالیت بدنی “احمقانه” است.

صنایع غذایی هم به این مقاله عکس العمل نشون داده و یکی از سخنگویان فدراسیون غذا و نوشیدنی بریتانیا می گوید: “فایده ورزش بزرگ نمایی یا توطئه صنایع غذایی نیس، زندگی سالم هم نیازمند تغذیه متعادله هم ورزش.”

قند و نوشابه های شیرین

نویسندگان این مقاله تاکید بسیاری بر کاهش مصرف قند، مخصوصا نوشیدنی های شیرین دارن و از نقش تبلیغات شرکت های تولیده کننده این نوشابه ها و هم اینکه چهره های معروف (سلبریتی) بشدت انتقاد می کنن:

“کوکا کولا در سال ۲۰۱۳، ۳.۳ میلیارد دلار خرج تبلیغات کرد” و این پیام رو تبلیغ کرد که “هر یک کالری مهمه”، در این آگهی ها، این نوشیدنی ها در رابطه با ورزش تبلیغ می شن، و این جور القا می کنن که تا وقتی ورزش می کنین اشکالی نداره این نوشابه ها رو بخورین. “اما علم به ما می گوید این گمراه کننده و غلطه.”


براساس آمارهای موجود ایرانیان هرساله بطورمتوسط هر نفر هرساله بیشتر از ۴۸ لیتر نوشابه گازدار مصرف می کنن و از این نظر در میان پرمصرف ترین کشورای دنیا قرار داره.

تحقیقات در ایران نشون میدن “در راه کودکی تا بلوغ مصرف نوشابه های گازدار سه برابر می شه در حالیکه مصرف شیر و لبنیات به یه چهارم کاهش پیدا می کنه.”

علاوه بر این، “بیشتر از ۹۴ درصد دانشجویان” ایرونی دست کم یک تا دو بار در هفته نوشابه گازدار مصرف می کنن و زنان جوون “بطور متوسط روزی یک و ۳ چهارم نوشابه و در مقابل کمتر از یه فنجون شیر می نوشند.”

تحقیقات گذشته نشون میدن که “هر ۱۵۰ کالری قند اضافی (تقریبا برابر یه قوطی کوکاکولا)، در مقایسه با ۱۵۰ کالری چربی یا پروتئین، خطر دیابت نوع دو رو یازده برابر می کنه و این به وزن فرد یا اندازه فعالیت بدنی اون ربطی نداره.”

“کاهش کربوهیدرات از هر کار دیگری واسه کاهش تموم مشکلات سندرم متابولیک موثرتره و باید اولین اقدام در درمان دیابت باشه، این کار حتی بدون کاهش وزن خیلی خوبه.”

ورزش و کربوهیدرات

نویسندگان مقاله فکر می کنند بر خلاف این دلیل آوردن که چون بدن تونایی ذخیره کربوهیدرات کمی داره پس از ورزش شدید، باید کربوهیدرات مصرف کرد، تحقیقات گذشته نشون میدن “رژیم دراز مدت پرچربی و کم کربوهیدرات” واسه بیشتر فعالیت های ورزشی کافیه و احتیاجی به کربوهیدرات بیشتر نیس.

نویسندگان این مقاله خواهان ممنوع بودن تبلیغات خوراکی های بدون ارزش غذایی (جانک) و افزایش مالیات بر نوشیدنی های شیرین هستن. اونا وضعیت فعلی رو محصول “بازاریابی فریبکارانه” و سود طلبی شرکت ها و گروه های “فاسد” می دانند که به قیمت سلامت جامعه سود خود رو زیاد می کنن.

اونا از باشگاه ها و مراکز ورزشی هم خواسته ان با قطع فروش نوشابه های قندی و خوراکی های بدون ارزش غذایی تعهد خود رو واسه بهبود سلامت جامعه نشون بدن.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

دلیل کم نشدن وزن چیه؟

فرارو کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*