وسواس و حساسیت روی این نقاط بدن را کاهش دهید
Illustration and Painting

وسواس و حساسیت روی این نقاط بدن را کاهش دهید

computer-vision-syndrome

جوش صورت رو بدون دستکاری نمی تونین رها کنین؟

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ هممون ممکنه به جزئیاتی از بدن خود حساس باشیم مثل جوشی آزار دهنده که تا از صفحه روزگار محوش نکنیم آروم نمی شیم. اما در برابر مواردی مانند اینا بهتره مقاومت کنین. در این مقاله می خوام به شما بگم که دلیل اینکه می گیم مقاومت کنین چیه:

موی خاکستری رو نچین!

کندن یه تار موی خاکستری باعث نمی شه در جواب این کارتون چندین موی خاکستری دیگه برید، این باور به طور کامل خرافه س. وقتی یه مو خاکستری می شه بدون معنا هستش که فولیکول اون موی خاص ملانین کمتری تولید می کنه. ملانین رنگدونه ایه که موها رنگشون رو از اون دارن. همونطور که گفتم چیدن این مو باعث نمی شه به صورت جادویی موهای خاکستری تعدادشون زیاد شه اما ممکنه باعث شه فولیکول مو زخمی شه و وقتی این مو دوباره رشد کنه چیدن دوباره و دوباره اون ممکنه منتهی به عفونت یا زخم طولانی فولیکول مو شه. رنگش کنین یا اگه دوست دارین ببریدش ولی این موها رو نچینید.

گوشه ناخنا رو نچینید

پوست نزدیک به ناخنتان رو می گم نه خود ناخن، باور نکردنیه که پوست به این کوچیکی اینقدر درد و عذاب در خود داشته باشه. کندن، گاز گرفتن یا جویدنش آخرین چیزیه که باید به اون فکر کنین. باکتریا زخم ایجاد شده رو می تونن عفونی کنن و منتهی به قرمزی و تورمش شن. به جای کشیدن این پوست با یه ناخن گیر یا قیچی تمیز پوست بیرون زده رو قطع کنین. اگه قرمز و متورم شد روی اون کرم آنتی بیوتیک بماید و با یه بانداژ به مدت چند روز ببندیدش تا درمون پیدا کنه.

محل گزش پشه رو که دچار خارشه نخارانید

وقتی این خون آشامای کوچیک دلی از عزا در میارن، آب دهانشون رو روی پوستتون تزریق می کنن، پروتئین موجود در بزاق دهانشون باعث عکس العمل ایمنی ناچیزی می شه که در آخر یه برآمدگی قرمز که نمی تونین خود رو در برابر نخاراندنش کنترل کنین به جا می مونه. شاید اول خاروندن این نقطه باعث شه احساس خوبی پیدا کنین، تحقیقات نشون داده خاروندن پوست مرکز لذت و جایزه رو در مغز فعال می کنه اما اگه این خاروندن رو ادامه بدید باعث تحریک و التهاب اون نقطه میشین. این کار در ادامه باعث زیادتر از اندازه کار کردن سیستم ایمنی بدن و بدتر شدن تورم قسمت نیش خورده، افزایش خارش و افزایش مدت درمون می شه. بهتره روی قسمت گزیده شده کرم کالامین یا یه کرم بدون نیاز به نسخه کورتیزون بمالید تا خارشش کمتر شه. یه کیسه یخ هم می تونه کمک کنه.

جوشای سر مشکی رو فشار ندین

همون قانونی که واسه جوشا هست اینجا هم باید رعایت شه: از آینهای بزرگ نما دوری کنین و انگشتان کنجکاو خود رو از این نقاط دور نگه دارین. می دونم فشار دادن این نقاط و بیرون کشیدنشان لذت خاصی داره و می تونه احساس رضایت بده اما می تونه باعث ایجاد التهاب و زخم روی پوست شه. واسه درمان این جوشای سر مشکی بهترین کار اینه که با متخصص پوست مشورت کنین تا بهترین درمان رو تجویز کنه.

زخمی که خشک و ترد شده رو نکنین

در حالت ایده آل اصلا اجازه نمی دین روی زخم بسته شه، آسیبای پوستی باید تمیز نگه داشته شن با روغنای طبیعی یا وازلین خوب روغن کاری شن و با بانداژ روشون بسته شه تا خشک نشن. زخمایی که روشون بسته می شه معمولا دیرتر درمون پیدا می کنن. پس اگه روی زخمتون خوب بسته شده بذارین همانجا بمونه تا کارش رو بکنه این پوسته خشک جلوی ورود باکتریا رو میگیره و اجازه میده سلولای جدید پوست زیرش رشد کنن. اگه یه زخم رو بکنین ممکنه تموم روند درمون رو به روز اول برگردونین. این یعنی مدت زمان خوب شدن زخم ممکنه خیلی بیشتر از چیزی که توقع دارین طول بکشه. بعد از یه یا دو هفته این قسمت خودش خود به خود کنده می شه.

تاول رو نترکانید

پوست برآمده روی تاول اون رو استریل نگه می داره و احتمال عفونت رو کم می کنه. اگه تاول در نقطه بدی مانند پاتون بود و راه رفتن رو براتون سخت کرده بود بهتره به این شکل خشکش کنین: دستها و تاول رو با آب و صابون بشورید، با به کار گیری یه سوزن استریل تاول رو از چند نقطه در لبه هاش سوراخ کنین، اجازه بدید خشک شه اما پوست رو از رویش ورندارید و بذارین همانجا بمونه. پماد آنتی بیوتیک بمالید و با یه باند بپوشانیدش.

لاک ناخن ورقه شده رو ورندارید

همین که چشمتون به نقطه از بین رفته لاک افتاد ممکنه تموم قدرتای اراده دنیا هم نتونه جلوی شما رو بگیره تا باقی لاک رو از روی ناخنتان نکنین. درزمان کندن لاک ممکنه لایه ابتدایی ناخن رو هم بکنین و باعث ضعیف شدن یا ترک خوردنش شید. راه بهتر اینه که با یه لاک پاک کن بدون استون این کار رو انجام بدین.

چشمون خسته خود رو نمالید!

چشماتون رو می مالید تا کمی هوشیارتر شید اما پوست دور و بر چشم خیلی نازکه ( فقط نیم میلیمتر ضخامت داره ) پس تموم این کشیدنا مالیدنا باعث پارگیای کوچیک در مویرگای زیر اون می شه. در نتیجه سیاهی زیر چشمتون که اینقدر دوست دارین از بین بره یا اصلا نباشه شدید شدن می شه. هم اینکه بردن دستای کثیف به نردیکی چشم در واقع دعوت کردن میکروبا و باکتریا به درون اون هستش که باعث افزایش احتمال عفونت می شه. حتی مالیدن چشم خطر دچار شدن به سرماخوردگی یا آنفولانزا رو هم زیاد می کنه.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

بدونیم سلامت پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*