وضعیت سلامت خود را در آینده پیش بینی کنید

وضعیت سلامت خود را در آینده پیش بینی کنید

body شما هم گاه از خود می پرسین که من هم مانند والدینم سالم و پرنشاط هستم یا این که با پا گذاشتن به دوره میانسالی دچار مشکل جسمی و حافظه میشم؛ در این مطلب به نقل از «نیوزویک» به مواردی می پردازیم که از راه اون می تونین وضعیت جسمی خود رو در آینده پیش بینی کنین.در واقع شما با بررسی وضعیت جسمی مادرتون می تونین اطلاعاتی به دست بیارید که به حفظ تندرستی تون در آینده کمک می کنه.

درچه سنی یائسه میشین:

ژنتیک تقریباً راه مطمئن واسه پیش بینی شروع سن یائسگیه.یافته های بررسیا نشون میده که سن یائسگی رو میشه تا حدود خیلی از روی سن یائسگی مادر مشخص کرد. بیشتر زنان در سنین ۳۹ تا ۵۱ سالگی وارد مرحله قبل از یائسگی (پری منو پوز) می شن. پس از اون تقریباً ۵سال زمان میبره تا قاعدگی به طور کاملً قطع شه. کلا قاعدگی هر زنی در سن و سالی که واسه مادر ایشون اتفاق افتاده، روی میده.

هرچند که بعضی عوامل مانند روش زندگی، مصرف دخانیات، زندگی در ارتفاعات و … می تونه در زمان یائسگی تداخل بسازه.

* موضوعی که از سن یائسگی مادر به اون پی نخای برد اینه که علایم یائسگی ناچیز یا زیاد هستش.عوامل زیادی مانند وزن، برنامه غذایی، اندازه فعالیت جسمی و اندازه استرس در این نقش داره.از جمله علایم یائسگی میشه به گرگرفتگی، تغییر خلق و خو و … اشاره کرد.

در برابر سرطان سینه هستین:

پزشکان از طرح این سوال که اعضای فامیل درجه یه شما گرفتار به سرطان سینه شدن یا نه، دلیل دارن. بین ۵ تا ۱۰درصد موارد سرطان سینه ارثیه و ابتلای مادر به سرطان سینه خطر رو دوبرابر می کنه.اثرات محیطی و روش زندگی از جمله قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی در بروز این سرطان نقش داره.

* موضوعی که از زمان یائسگی مادر به اون پی نمیبرین اینه که دچار سرطان سینه میشین و در صورت دچار شدن چقدر این مریضی زیاد می شه.

احتمال پوکی استخون شما چقدره:

اگه مادر شما دچار پوکی استخوانه شما هم به پوکی و شکستگی استخون مستعد هستین. آدمایی که لاغرند و استخوانای ریز دارن باید بیشتر به سلامت خود توجه کنن.

* عوامل مختلفی از جمله روش زندگی، مصرف دراز مدت بعضی داروها و … باعث ضعیف کردن استخوانا می شه. بیماریایی مانند دیابت، انورکسیا (مشکل تغذیه) و بولیمی (پرخوری روانی) ماده مغذی و کلیدی استخوانا رااز بین می بره.ورزشای مقاومتی و مصرف کافی املاح، کلسیم، منیزیم و ویتامین C باعث تشکیل استخوانای قوی می شه.

دچار درد مفصل میشین

 آرتریت روماتوئید که یه جور مریضی خود ایمنیه، دارای ترکیب قوی ژنتیکیه. اگه مادر یا فامیل درجه اول شما دچار این مریضی شن، خطر بروز اون در شما ۵۰درصد زیاد می شه. «استئوآرتریت» (التهاب استخون و مفصل) که یه جور آرتریت شایعه، می تونه ارثی باشه.

در «استئوآرتریت» غضروف محافظ در قسمت انتهای استخوانا از بین میره و در نتیجه اون رو هنگام حرکت کردن در برابر سایش قرار میده.اضافه وزن روی مفاصل فشار وارد می کنه پس اگه مادر دچار اضافه وزنه، بهتره این نکته رو در نظر بگیرین. استرس، صدمه و فعالیتای دیگه هم دلیل شایع آرتریته.

مصرف دخانیات، مصرف زیاد گوشت قرمز و نوشیدنیای کافئین دار، فرد رو به التهاب مفصل و استخون مستعد می کنه.

به میگرن مستعدید

 اگه مادر شما به میگرن مستعده، به احتمال زیاد این مشکل رو به ارث بردین بعضی از محققان می گن در ۷۰ تا ۸۰درصد موارد میگرن ژنتیکیه.البته مریضی مادرتون نشون دهنده تعداد و اندازه وخامت حمله میگرن در شما نخواد بود. تکرار این سردرد، شدت و طول زمان اون به عواملی از جمله نوسان هورمونی، استرس، وزن، فعالیت جسمی، برنامه غذایی و تغذیه بستگی داره. بعضی افراد با خوردن شکلات، مغز میوه و پنیر دچار میگرن می شن.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

بازنشر باشگاه خبرنگاران علائم مریضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*