وقتی کامپیوتر ویروسی شد چه کنیم؟

وقتی کامپیوتر ویروسی شد چه کنیم؟

خلاصی از شریک ویروس بعضی مواقع آسون بوده ولی بعضی وقتا به کمی تدبیر و زیرکی نیاز داره هرچند اندازه موفقیت شما بستگی به موقعیت و شرایط داره با این حال همیشه یه راه یا بیشتر واسه خلاصی از شر ویروس ها هست.
شرکت مایکروسافت ابزاری رو پیشنهاد می کنه که قادر نابود کردن شکل های جور واجور مختلفی از نرم افزارهای خراب کننده س؛ این وسیله Windows Malicious Software remoaval Tool (وسیله نابود کردن نرم افزارهای داغون کننده ویندوز) اسمشه اما مایکروسافت نرم افزار دیگری رو به نام Microsoft Safety Scaaner معرفی و عرضه کرده.

این اسکنر با فرض نابود کردن همه ویروس ها، Spyware و دیگه نرم افزارهای داغون کننده رایانه شما عرضه شده. یه عالمه از نرم افزارهای مشابه دیگه مثل اسکنرهای آنلاین وجود دارن، اما بعضی از اون ها ممکنه به جای حذف ویروس ها و جاسوس افزارها شما رو حتی مجبور به دانلود اون ها کنن
با به کار گیری این وسیله مایکروسافت دیگه مطمئنین که این وسیله خواهان نابود کردن هرگونه بدافزار از رایانه شماس نه تشویق به دانلود اون ها.

نصب نرم افزار ضد ویروس
با اینکه شاید قبل از به کار گیری توانایی حفاظت بی درنگ (Real –time Protection) مجبور به نصب اون هستین ولی نصب یه نرم افزار آنتی ویروس الان کمک زیادی به حذف بدافزار داغون کننده ای می کنه که رایانه ی شما رو تهدید کرده و شاید باعث از بین رفتن اطلاعات اون می شه.
علاوه بر این یه وسیله ضد ویروس قادر به اسکن و پویش فایل های دیگری هستش که دارای ویروس های داغون کننده در درونشون بوده و منتظر فعالی سازی شون از طرف شما هستن. تعدادی از این وسیله ها به صورت رایگان که اتفاقا بسیار هم موثر و موثر هستن، مثل AVGR، Microsoft Security Essentioals و Avast در دسترس ان. این وسیله ها با قدرت زیادی قادر به نابود کردن ویروس های مزاحم قبل از آسیب رسانی بیشتر به سیستم شما هستن.
با در نظر گرفتن این که به کار گیری اینترنت هنگام آلودگی رایانه تون به ویروس کار صحیحی نیس (به خاطر این که ممکنه ویروس مورد نظر اطلاعاتی رو از سیستم شما به بیرون منتقل کنه) می تونید از یه سیستم سالم آنلاین شده و به دنبال ویروسی که رایانه تون بدون دچار شده (براساس نشونه هایی که کامپیوترتان بروز می دهد) گشته و راه های نابود کردن اون رو بیایید. با کمی خوش شانسی، می تونید راه حلی عملی و آزمایش شده رو پیدا کرده و از شر ویروس مزبور رهایی یابید.

ویندوز رو دوباره نصب کنین
آخرین راه چاره در صورت شکست بقیه روش ها، نصب دوباره ویندوز یا انتقال به سیستم عامل های دیگری مثل لینوکسه. اگه ویروس اونقدر داغون کننده باشه که بشه کاری کرد بهتره اجازه بدید ویندوز، خود رو نابود کرده و پس از اون شما دوباره از خاکستر اون ویندوز دیگری بر پا کنین.
قبل از شروع به نصب دوباره حتما از اطلاعاتتون نسخه ی پشتیبان جفت و جور کنین. لطفا همه فایل هاتون رو به جهت بررسی نبود ویروس اسکن کنین تا اتفاقا ویروس رو ذخیره نکرده و پس ازنصب دوباره ویندوز، رایانه تون دچار همون ویروس نشه. این روند، فرایندی زمان بر و سخته ولی آخرین راه چاره بوده و عوضش در هر وقتی قابل اجراست.

رایانه ی جدیدی نخرید
براساس اطلاعات نشریه ارتباطات، بعضی افراد فکر می کنن وقتی که رایانه شون ویروسی شده، حتما باید اون رو دور انداخته و یه رایانه جدید بخرن. این کار غلطه مخصوصا وقتی که سخت افزار خوب کار می کنه نصب دوباره ویندوز، مثل ریست کردن سیستم بوده و شما با این عمل از شر ویروس ها رهایی می یابید. هیچ احتیاجی به خرج هزینه ی اضافی فقط به خاطر این که رایانه تون ویروسی شده ندارین.

نتیجه گیری
خلاصی از شر یه ویروس بعضی مواقع آسون بوده ولی بعضی وقتا به کم تدبیر و زیرکی نیاز داره. اندازه موقعیت شما بستگی به موقعیت و شرایط داره با این حال همیشه یه راه یا بیشتر واسه خلاصی از شر ویروس ها هست با امید به اینکه ویروسی شدن سیستم شما به قیمت از دست دادن اطلاعات ارزشمندتون تموم نشه. تنها یادتون باشه هنگام ویروسی شدن سیستم، پیشگیری بهتر از درمانه.

برسام کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*