وقت گذاشتن برای فرزندان و خانواده
Abstract science, circle global network connection communication in hands on sunset background, technology and innovation.

وقت گذاشتن برای فرزندان و خانواده

“صرف زمان واسه کودکان مهمتره از صرف پول واسه اونا.”

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمون؛ هنوز اخبار ساعت ده شروع نشده اما خسته تر از اون هستین که تماشا کنین — واقعاً کی می تونه تا اون موقع شب بیدار بمونه؟ سرویس مدرسه، تغذیه بچه ها، فعالیت های بعد از مدرسه، شام، تکالیف خونه، وقت حموم و نظافت، وقت خواب؛ اینا همه واقعیت های پدر/مادر بودنه.

فقط اونقدر انرژی دارین که خودتون رو تا تختخوابتان بکشونین تا بتونین صبح زود بیدار شده و دوباره برنامه روزانه تون رو شروع کنین. وقتی بچه کوچیک داشته باشین، هر روز براتون به اندازه یه هفته می گذره و هر هفته براتون یه ماه.

هر یک سالی که بچتون بزرگتر می شه، سالها براتون مثل برق و باد می گذره. با یه چشم به هم زدن، پنج ماهگی به پنج سالگی تبدیل می شه و بعد به خودتون می آیید و می ببینن که پونزده ساله شده. این گذشت برق آسای زمان که نوزادان رو به نوجوون تبدیل می کنه. همون ساعت بیولوژیکی دیگه س که زوج های جوون با اون روبه رو هستن.

woman family

هر روز رشد و حیرت زدگی های خیلی از بچتون به شما نشون می دهد اما مشغله زندگی والدین اونقدر زیاده که بیشتر وقت ها نمی تونید نکات ظریف و حساس کودکی بچتون رو درک کنین.

والدین روش های مختلفی واسه بزرگ کردن بچه هاشون دارن اما یه فلسفه در بین همه اونا مشترکه: باید با فرزندانتان وقت بگذرونین. اونا باید شما رو بشناسن و ببینن که چیجوری زندگی می کنین. و درمقابل، به شما کمک می کنن که خودتون هم خودتون رو بهتر بشناسین.

وقتی همه وقتی که بچتون در مهدکودک، خواب، در مدرسه، در خونه دوستان، با پرستار، در اردو و مشغول فعالیت هاییه که شما در اون شرکت ندارین رو جمع بزنین، ساعت های باقیمونده واقعاً مهم هستن.

بین تولد بچتون تا رفتن اون به دانشگاه فقط ۹۴۰ جمعه س که می تونید با اون بگذرونین. شاید به نظرتون زیاد برسه اما تا امروز چند تای اون رو از دست داده اید؟ اگه بچتون ۵ ساله باشه، ۲۶۰ روز از این جمعه ها رفته. و هرچه سن بچتون بالاتر می رود، جمعه هاش پرمشغله تر می شه و بیشتر دوست داره اون رو با دوستان و همسالانش بگذراند.

روزای هفته چیجوری؟ برحسب سن بچتون و اینکه بیرون از منزل شاغل باشین یا خیر، بیشتر از یک تا دو ساعت در روز نمی تونید با اون بگذرونین.

اما به جای اینکه نگران این باشین که چند دقیقه در روز رو می تونید با بچتون بگذرونین، تلاش کنین این دقیقه ها رو به اوقاتی فوق العاده تبدیل کنین.

والدین معمولاً اندازه زمان رو با کیفیت اون اشتباه می گیرند. دو ساعت در طبیعت، یه عصر در سینما، شام در رستوران. ولی واقعیت اینه که این زمان باکیفیت دقیقاً وقتی رخ می دهد که اصلاً انتظارش رو ندارین. بله گشت و گذار در طبیعت عالیه اما وقتی که در راه واسه رسیدن به کلاس زبونس هستین هم می تونه به اندازه اون به درد بخور باشه.

از این حقه مغزی واسه اصلاح طرزتفکرتان استفاده کنین: طی یه روز پرمشغله، تجسم کنین که ساعت بیولوژیکی زندگیتون جلو رفته و به وقتی می رسد که فرزندانتان بزرگ شده ان و خونه رو ترک کرده ان. تختخواب هاشون رو تمیز و مرتب تصور کنین. طبقات اسباب بازی ها رو نگاه کنین که روی اون خاک نشسته س. لباس کثیفی در سبد رخت چرک ها نیس. حالا ساعت بیولوژیکی رو دوباره به زمان حال برگردونین و دقایق امروز رو همونطور که هستن ببینین: محدود و زودگذر.

شاید همه روزهایی که کنار فرزندنتان هستین عالی نباشه، اما مطمئناً یه روز با رفتنشون روبه رو می شید و اون روز از صاف کردن راه موفقیت اون احساس رضایت می کنین. بااینکه ما هم نمی دانیم چیجوری می توان گذشت زمان رو کندتر کرد اما ایده هایی داریم که کمکتون می کنه بهترین استفاده رو از اوقاتی که کنار بچتون هستین ببرین.

مدیتیشن مخصوص والدین رو امتحان کنین

وقتی از مسئولیت های بی شمارتان خسته شده اید، احتمال اینکه توجه دقیقی به بچتون نداشته باشین خیلی زیاده. اگه ذهنتون درگیر جاهای دیگه س، تلاش کنین مخصوص والدین رو امتحان کنین. تلاش کنین روی نگاه کردن به بچتون، گوش دادن به اونا، درک اونا و غرق شدن در چیزی که خلق کرده اید تمرکز کنین.

پیاده روی شبونه

ساعت قبل از خواب با بچه های کوچیک می تونه واقعاً پر هرج و مرج باشه. یکی روش عالی واسه آروم کردن اونا، راه رفتن در لباس خوابه. اینکار نه فقط به بچتون فرصت آروم شدن می دهد، لحظات فوق العاده ای هم در اختیار شما می گذارد که با بچتون بگذرونین.

رمز این کار همون لباس خوابه. باید بچه رو به طور کاملً واسه خواب آماده کنین. یعنی مسواکش رو زده باشه، دستشویی رفته و لباس خوابش رو بپوشد. بعد اون رو در روروک یا سه چرخه اش بشونین و یا کفش هاش رو پایش کنین و بعد به آرومی در محل یا خونه بچرخید.

البته دقت کنین که این پیاده روی باید به طور کاملً خالی از هرگونه هیجان باشه، یعنی نه توپی پرت کنین، نه چیزی بخورین و نه صحبت پُرهیجانی کنین. مطمئن باشین وقتی که به خونه برسین، بچتون به طور کاملً آماده تختخواب هستش.

شام های خانوادگی

family

شام در خونه با کل خونواده همینطوری خاص هست ولی اگه موضوعی هم داشته باشه، واسه فرزندانتان بسیار جذاب تر هستش. می تونید شام پیتزایی، شام تخم مرغی، شام چینی، و … داشته باشین، آشپزخانه رو به یه سوشی بار یا یه رستوران ایتالیایی تبدیل کنین. وقتی بچه ها خوش بگذرونن و تفریح کنن، موقع حرف زدن سر میز شام انرژی بیشتری داشته و چیزای بیشتری رو دوست دارن با شما در میان بذارن.

اینجور شام هایی فرصتی عالی واسه شرکت کردن بچه ها در آشپزیه. می تونید به اونا نقش خاص بدین، نقشی که هر شب فرق داشته باشه. اون وقت می ببینن که وقتی مشغول شستن سبزیجات، به هم زدن سس یا رنده کردن پنیره، درمورد اتفاقاتی که در مدرسه براش افتاده حرف می زند. وقتی که صبح می خواهد خونه رو ترک کنه به اون یادآوری کنین که شب چه برنامه ای دارین. مطمئن باشین که همه روز به اون فکر می کنه.

با هم درستش کنین

هیچوقت درست کردن شیر آبی که چکه می کنه، تعویض لاستیکی که پنچر شده یا رنگ کردن نرده ها رو به تنهایی انجام ندین. اصلاح مشکلات خونه یکی از بهترین راه ها واسه وقت گذروندن با بچتون و آموزش کار کردن با وسایل خونه و تعمیرات به اوناس. کافیه به اونا یه چراغ قوه بدید و درمورد کارایی که قراره با هم انجام بدین براشون توضیح بدید.

هرچه بزرگتر می شن مطمئن باشین که دیگه این شمائید که چراغ قوه رو دستتون می گیرید و اونا هستن که کار رو انجام میدن.

همه جا رو با ماشین نرید

لحظاتی که با بردن بچتون به فواصل نزدیک با ماشین صرفه جویی می کنین، لحظات نابی هستن که بدون هیچ سختی ای از دستشون می بدید. دفعه بعدی که خواستین بچتون رو به جایی نزدیک ببرین، پیاده برید. راه رفتن با بچتون راهی فوق العاده واسه کندتر کردن شتاب زندگی و گذروندن اوقاتی لذت بخش با اوناس.

در طول راه درمورد اینکه کجا می خواهید برید، به چه فکر می کنین، بچتون به چه فکر می کنه، در راه چه چیزایی می ببینن، و اینکه در مدرسه چه اتفاقاتی افتاده صحبت کنین. اگه قراره اون رو جایی بذارین و دوباره واسه برگردوندن اون بیایید، یه کوله پشتی واسه خودتون وردارین و کتابی واسه خوندن یا وسیله کارتون رو در اون بذارین، و بعد محیطی خلوت و آروم پیدا کرده و در اونجا منتظر بچتون بمونین. بعد اون رو ورداشته و با هم به سمت خونه پیاده برگردین.

بازی واسه بزرگسالان

با اون بازی کنین

اگه تصمیم گفتید بازی های ویدئویی واسه بچتون بخرین، یادتون باشه که خودتون هم اون رو یاد بگیرین تا بتونین از این بخش از دنیای بچتون هم لذت ببرین. به چه دلیل؟ چون این راهی عالیه که بچتون شما رو موجودی مثل خودش قابل لمس ببینه. دوم اینکه، مطمئناً خودتون هم از بازی کردن لذت میبرین. و آخر اینکه بعضی از بازی ها تقلید از فعالیت های دنیای واقعی هستن مثل بازی تنیس، بسکتبال، فوتبال و رقص. اما دقت کنین که باید زمان به کار گیری اونا رو محدود کنین تا واقعیت مجازی اونا بر واقعیت عینی زندگی تون غلبه نکنه.

بستنی و پاپکرن درست کنین

بله هممون می دانیم که بحران چاقی این روزا بیداد می کنه و مطمئناً هم نمی خواهیم که به بچه هامون یاد بدیم که با غذاها آرامش بگیرن. اما بچه ها باید بچگی کنن و وقتی بزرگ می شن و خودشون بچه دار می شن (منظورمون خودتون هستین!) بازم لازمه که گاه و بیگاه احساس بچگی کنن.

بعضی مناسبت های خاص رو با تنقلات شاد کننده و باحال جشن بگیرین و با این کار خاص تر هم می شن چون همیشه اتفاق نمی افتند. عصرهای تابستونی با بستنی یا شب های سرد زمستونی با شکلات گرم یا پاپکرن بسیار خوش می گذره. اگه واقعاً دوست ندارین بچتون اتقلات ناسالم بخوره، خوردن سیب پخته با دارچین و کشمش، اسموتی توت فرنگی و موز یخی با ماست هم می تونه هم واسه شما و هم بچتون لذت بخش باشه.

مهم اون چیزی نیس که می خورید، مهم اینه که تنقلات می تونن شروع کننده یه گفتگو باشن. شاید بچه ها سالهای بعد همه اون جوک ها و حرف هایی که اون شب ها زده اید رو به خاطر نگه ندارن اما مطمئن باشین که طعم اون سیب و دارچین رو به خاطره شون می سپارند.

اگه یاد بگیرین از همه لحظاتی که با بچتون دارین خوب استفاده کنین، نه فقط پدر/مادری فوق العاده هستین، بلکه به فرزندانتان هم یاد می بدید که چیجوری در آینده پدر/مادری عالی باشن. به فرزندانتان نشون بدید که چقدر وقتی که با اونا دارین براتون ارزشمنده.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه مردمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*