وقوع ماه‌ گرفتگی امشب از کجاها دیده می‌ شود؟

وقوع ماه‌ گرفتگی امشب از کجاها دیده می‌ شود؟

همشهری آنلاین: امشب ساکنان بخش هایی از زمین می تونن تماشاگر وقوع ماه گرفتگی کاملی باشن که آسمون آسیای شرقی، آسترالیا، هاوایی و آلاسکا رو به صورت کامل پوشش میده.

طی این ماه گرفتگی نیم سایه، ماه کامل نوامبر وارد حاشیه کدر نیم سایه زمین می شه، منطقه ای که نور خورشید در اون بسته شده است. نتیجه این متناسب با وسعت سایه ای که روی ماه گسترده شده، در بخشهای جور واجور زمین متفاوت دیده می شه.

رصد گران آسمون در شرق آسیا، استرالیا، هاوایی و آلاسکا میتونن این ماه گرفتگی رو از شروع تا آخر ببینن اما ساکنان دیگه بخشهای زمین باید ماه گرفتگی کامل رو از راه آنلاین و روی وب سایت های جور واجور ببینن.

طرح گرافیکی ناسا که بوسیله فرد اسپناک ترسیم شده راه احترام ماه در میان سایه خارجی زمین یا نیم سایه زمین رو طی ماه گرفتگی ۲۸ نوامبر مشخص کرده است.

ماه گرفتگی که به زیبایی ماه گرفتگی کامل نخواد بود، از ساعت ۱۲:۵۵ صبح به وقت گرینویچ شروع می شه. از اونجایی که تغییر رنگ ایجاد شده در این ماه گرفتگی بسیار ناچیز هستش، پس از نیم ساعت از شروع این اتفاق می توان تغییر رنگ رو در ماه با چشم غیر مسلح دید.

در بالاترین درجه این ماه گرفتگی، یعنی در حدود دو و نیم ساعت پس از شروع، ۹۲ درصد از ماه در نیم سایه زمین فرو میره. براساس طرح گرافیکی که ناسا از دید مناطق جور واجور زمین از ماه گرفتگی ارائه کرده، ساکنان مناطقی که در بخش قرمز پر رنگ قرار دارن قادر به مشاهده ماه گرفتگی کامل هستن.

آدمایی که در بخش های قرمز رنگ سمت چپ بخش پر رنگ قرار دارن می تونن ماه گرفتگی رو تا زمان طلوع خورشید ببینن و ساکنان سمت راست بخش قرمز تیره میتونن ماه گرفتگی رو پس از غروب خورشید و طلوع ماه ببینن.

 بخش هایی از نقشه که رنگ قرمزی در اون دیده نمی شه، مشاهده ماه گرفتگی امکان پذیر نخواد بود. باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که دیدن این پدیده با شرایط جوی در رابطه مستقیمه و این نوع ماه گرفتگی نسبت به دیگر شکل های جور واجور گرفتگی کمرنگ تر بوده و ردیابی اون کمی سخت تره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*