وکیل کیست و وظیفش چیست؟

وکیل کیست و وظیفش چیست؟

وکیل کسیه که از طرف شخص دیگری – مثل حقوقی یا حقیقی – به موجب عقد وکالت واسه انجام کاری مأمور می شه.

تعریف وکالت :

وکالت عقدیه که بموجب اون یکی از دو طرف طرف دیگه رو بر انجام چیزی نایب خود قرار میده. با بستن عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر همدیگه حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسئولیتای متقابلی می شن. وکالت در کلمه به معنی واگذار کردن یا تفویض کردن هستش. وکالت در اصطلاح حقوقی: عقدیه که به موجب اون یکی از دو طرف عقد، طرف دیگه رو واسه انجام چیزی نایب خود می کنه.

V1

فرق وکیل پایه یه و وکیل پایه دو :

وکلای پایه ۲ فقط حق شرکت در محاکم کیفری که به جرمای تعزیری مستوجب حبس کمتراز ۱۰ سال و شلاق و جزای نقدی و اقدامات تامینی بدست اومده می شه رو دارن و در محاکم حقوقی هم اگه بازخواسته کمتر از ۵۰۰میلیون ریال باشه و یا خواسته غیر مالی مگه در دعاوی مربوط به اختلافات در اصل نکاح، اصل طلاق، اثبات و نفی نسب باشه، می تونن از حقوق موکل خود دفاع کنن اما وکیل پایه یه دادگستری حق شرکت در همه محاکم مثل حقوقی و کیفری و.. رو دارن. وکلایی که از کانون وکلای دادگستری پروانه اخذ می کنن بدواً به صورت ۲ سال کار آموزی دوره رو طی می کنن و می تونن ذیر نظر وکیل سپرست نسبت به دفاع از حقوق موکل دست به کار شن و پس از طی ۲ سال و هم اینکه تأیید صلاحیت علمی و انتخابای مربوطه موفق به اخذ پروانه وکالت پایه یه شن.

تعهد وکیل :

هروقت از تقصیر وکیل خساراتی به موکل فهمیده باشه که وکیل مسبب اون باشه ، مسئول هستش ، وکیل باید در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موکل رو مراعات کرده و از اختیارات داده شده تجاوز نکنه ، چیزی که رو به جای موکل خود دریافت می کنه به اون رد کنه ، اگه واسه انجام چیزی دو یا چند وکیل مشخص شده باشه هیچ نمی تونه بدون دیگری و یا بقیه در چیزی دخالت کنه و اگه وکیل وکالت در توکیل نداشته باشه نمی تونه انجام چیزی رو به دیگری واگذار کنه.

شکلای جور واجور وکالت :

وکالت به ۲ دسته تقسیم می شه: مطلق و مقید.

۱- منظور از وکالت مطلق اینه که شخصی رو واسه همه امور وکیل کنن و این وکالت شامل امور اداری و مالی موکل می شه، مثل فروش یا خرید یا پرداخت هزینه خونواده. پس، در این قسم اعمال، وکیل نیاز به اجازه موکل نداره.

۲- وکالت مقید هم به این معنیه که مورد وکالت مشخص و معینه و وکیل باید فقط در همون مورد مشخص، بکنه، مثل خرید خونه یا فروش ماشین.

وکیل واسه طلاق توافقی :

آمار نشون میده چیزی بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد طلاقا، طلاق توافقیه. دلیل این رو میشه از سویی در تمایل زن و شوهر بر دوری از دعوا، جنجال، برخوردها، عکس‏ العملای غیرمنطقی و اتلاف وقت بیشتر در دادگاه ها دونست.

طلاق توافقی به چه صورتیه؟

واسه گرفتن طلاق توافقی زن و شوهر باید به همراه شناسنامه و عقد نامه به دادگاه برن و فرم درخواست رو پر و همه موارد و مسائل مانند حضانت بچه، ملاقات اون و امورمالی مانند مهریه، جهیزیه، نفقه و چیزای دیگه ای به جز اینا رو مشخص کنن و پس از تقدیم دادخواست طبق روال عادی، دادگاه به اونا تکلیف می کنه هر کدوم از زن و شوهر داوری از بین بستگانشان معرفی کنن که باید با زن و شوهر گفتگو و تلاش در صلح کنن. اگه داوران به نتیجه نرسیدند گزارش خود رو به دادگاه میدن و دادگاه هم براساس توافق زن و شوهر گواهی محال بودن سازش صادر می کنه و اونا می تونن با ارائه گواهی به دفترخانه طلاق، صیغه طلاق رو جاری و ثبت کنن.  گواهی محال بودن سازش به مدت ۳ ماه اعتبار داره، یعنی اگه زن و شوهر ظرف ۳ ماه اونو اجرا نکردن دیگه اعتباری نداره. جالبه بدونین شوراهای حل اختلاف درخصوص اختلافات خانوادگی با در نظر گرفتن درخواست دو طرف می تونن واسه اصلاح ذات البین دخالت کنن، در حالی که در طلاق توافقی افراد معمولا قبل از درخواست طلاق صحبت کرده و به توافق رسیدن و اگه بازم علاقه داشته باشن که جلساتی واسه سازش و گفتگو بذارن بالطبع به شورای حل اختلاف که فرصت دوباره ای واسه سازش جفت و جور می کنن برگشت می شن.

حضانت فرزندان با پدر یا مادره؟

واسه حضانت و نگهداری طفل که پدر و مادر اون از همدیگه جدا شدن، مادر تا ۷ سالگی (پسر یا دختر فرقی نداره) اولویت داره و پس از اون حضانت با پدره (دختر تا آخر سن ۹ سالگی و پسر تا آخر سن ۱۵ سالگی) حضانت و نگهداری از بچه کاریه که براساس مصالح عمومی و نیاز طبیعی فرزندان تنظیم شده؛ یعنی پس از جدایی در زمانى که بچه نیاز بیشترى به مادر داره، اولویت نگهدارى بچه به اون داده شده و در عین حال در همین مدت، تأمین هزینه زندگى کودک برعهده پدره. اما پس از طی این دوران (بعد از ۷ سالگی ) حضانت بچه به پدر داده می شه مگه اینکه نبود صلاحیت پدر اثبات شه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*