ویتامین های مورد نیاز پوست
Colorful 3d arrows

ویتامین های مورد نیاز پوست

essential-vitamins-for-skin

به گزارش آلامتو به نقل از سرخاب سفیداب؛ احتمالش هست که پوستتون به اندازه ی کافی مواد مغذی نگیره. ریچارد پارکر شیمیدان، نکاتی کوتاه و به درد بخور درباره ی شما و چگونگی افزایش اونا بیان می کنه:

ویتامین A

رتینول، پالمیتات رتینیل، و آلدهید رتینال، شکل های جور واجور ویتامین A هستن که کلاژن رو زیاد می کنن، منافذ پوست رو می بندند، و لکه و خطوط ریز رو به کمترین حد ممکن می رسونن. ریچارد پارکر می گوید: معروف ترین اونا رتینوله، اما موجب تحریک پوست می شه، در حالیکه آلدهید رتینال، فعال تره و روی بیشتر پوست ها بخوبی جواب می دهد.

ویتامین B

ویتامین B شامل یه گروه از ویتامین های جور واجور، اما ربط داره، و پارکر پیشنهاد می کنه که به دو تا از اونا بیشتر توجه کنین: ویتامین B3 (نیاسین آمید) واسه مواظبت از سلول های ایمنی پوست، تقویت لایه های خارجی پوست، کمک به کنترل رنگدونه ها، و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست؛ و مرطوب کننده ی ویتامین B5 که مانند یه عامل ضد التهابی عمل می کنه.

ویتامین C

اسید ال-اسکوربیک، شکلی از ویتامین C هستش که در تولید کلاژن و رنگدونه نقش داره. پارکر می گوید: به دنبال فرمولاسیون های شامل اسید اسکوربیک محلول در روغن باشین چون بسیار پایدار و بادوام هستن و مانند یه آنتی اکسیدان، افزایش دهنده ی کلاژن، و مرطوب کننده عمل می کنن.

ویتامین D

این ویتامین، از راه پوست وارد بدن می شه و به تقویت استخون ها و سیستم ایمنی بدن کمک می کنه. حتی با اینکه اندازه کمبود این ویتامین بالاست، به کار گیری کرم های ضد آفتاب لازمه. پارکر می گوید: به دنبال ضد آفتاب هایی باشین که شامل پرو ویتامین D هستن، چون وقتی بوسیله نور خورشید فعال شن، سطح ویتامین D پوست رو زیاد می کنن.

ویتامین E

پارکر می گوید: ۸ فرم جور واجور از ویتامین E هست که به عنوان یه آنتی اکسیدان قوی عمل می کنن، جلوی سرطان پوست رو می گیرند، و رنگدونه ها رو متعادل می کنن. یه آنتی اکسیدان موضعی مناسب، باید شامل هر ۸ فرم باشه –آلفا، بتا، گاما، دلتا توکوفرول، و توکوترینول های مشابه.

ویتامین F

ویتامین F یه نام مشترک واسه اسیدهای چرب لازم خود پوسته که پوست رو نرم نگه می دارن. پارکر می گوید: مهم ترین اونا اسید گاما لینو لنیک، و اسید لینو لئیک هستن. یه مرطوب کننده ی با کیفیت باید شامل هر دوی اونا باشه، به شکل روغن گل گاوزبان که غنی ترین منبع طبیعی از اسیدهای چرب لازم است.

بقیه نکات زیبایی

  • پپتیدها: این پروتئین های کوچیک، پوست شما رو فعال می کنن تا با عکس العمل های درست، سالم تر شه.
  • آنتی اکسیدان ها: یعنی هر ماده ای که اندازه آسیب رادیکال های آزاد رو به پوست کاهش می دهد.
  • گلیکان ها: این مولکول های پیام رسان، رابطه بین سلول ها رو در لایه های جور واجور پوست آسون کردن می کنن و تولید کلاژن پوست رو زیاد می کنن. با بالا بردن اندازه گلیکان بطور مصنوعی یا برنامه ریزی دوباره ی گلیکان های قدیمی در پوست های پیر، شاید این پوست ها جوون تر بنظر برسن.
  • اسیدهای هیدروکسی: آلفا (گلیکولیک، لاکتیک و اسید سیتریک) و بتا (سالیسیلیک). این اسیدها پوست رو لایه برداری می کنن تا صاف و نرم بمونه.
  • سرامیدها: این چربی های طبیعی، مانند سد عمل می کنن و خاصیت انعطاف پذیری پوست رو حفظ می کنن.

خواص ویتامین سی واسه پوست صورت

ویتامین و مواد غذایی ضد افسردگی واسه زنان

زیبایی پوست سرخاب سفیداب سلامت پوست ویتامین ویتامین A ویتامین B ویتامین C ویتامین D ویتامین E

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*