ویروس زیکا چیست و چرا اینقدر جدی است؟

یه ویروس تقریباً جدید که پشه منتقل کننده اون هستش، موجب نگرانی در سرتاسر جهان شده. دلیل این نگرانی ها، تاثیر داغون کننده اون بر سیستم اعصاب جنین و گسترش سریع این ویروسه.

به گزارش فرادید به نقل از سی ان ان، مارگارت چان، رییس سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه با اعلام وضعیت اضطراری عمومی، گسترش این ویروس رو “رویدادی محیرالعقول” خواند.

ایشون گفت: “من اعلام می کنم که مجموعۀ میکروسفالی و دیگه آنومالیهای عصبی گزارش شده از آمریکای شمالی که قبلا در سال ۲۰۱۴ در پلونزی فرانسوی هم دیده شده بود، یه وضعیت اضطراری عمومی بین المللی رو رقم زده.”

ویروس زیکا بوسیله پشۀ “آئدس آئِژیپتی” منتقل می شه الان به کمترین حد ممکن ۲۴ کشور توسعه یافته. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که در طول یه سال آینده ۳ تا ۴ میلیون نفر در آمریکای جنوبی به این ویروس گرفتار شن. مرکز کنترل و پیشگیری از مریضی های آمریکا به زنان اخطار داده که به این نواحی سفر نکنن؛ مسئولان بهداشتی چندین کشور از کشورای آمریکای جنوبی به زنان اخطار داده ان که تا دو سال آینده باردار نشن.

پنج چیز که باید از ویروس زیکا بدونین

دیلما روسف، رییس جمهور برزیل روز جمعه گفت: “تا وقتی که پشه به افزایش ادامه بده، همۀ ما در مقابله با این پشه بازنده هستیم. ما باید بسیج شیم تا در این مقابله برنده شیم.”

دکتر آنتونی فاسی، رییس انستیتوی آلرژی و مریضی های عفونی آمریکا گفته: “این یه اپیدمی رو پیشرفته. اینطوری نیس که حوصله اش سر بره و بره پی کارش، هر روز که بگذره وضعیت بدتر می شه.”

پرو جدیدترین کشوریه که ویروس زیکا رو گزارش کرده. در زیر پنج نکتۀ مهم که باید در مورد زیکا بدونین رو می خونید:

زیکا چیه و به چه دلیل اینقدر جدیه؟

زیکا یه فلاوی ویروسه و با ویروسهای تب زرد، غرب رسیدن، چیکونگونیا و دنگو هم خانواده س. اما برخلاف این ویروسها، واکسنی واسه پیشگیری از زیکا یا دارویی واسه درمان اون وجود نداره.

زیکا به خاطر رابطه خطرناک اون با میکروسفالی موجبات نگرانی جهانی رو جفت و جور کرده. میکروسفالی یه مشکل عصبیه که باعث می شه نوزاد با سری که به شکل غیرعادی کوچکه به دنیا بیاد. این موجب مسائل رشدی شدید و غیرقابل جبران و بعضی وقتاً مرگ می شه.

در برزیل، از ماه نوامبر (آبان) تا الان ۴۰۴ مورد تایید شده از میکروسفالی در نوزادان گزارش شده. واسه مقایسه، باید بدونین که عدد نوزادان دچار میکروسفالی در برزیل واسه کل سال ۲۰۱۴، تنها ۱۴۶ مورد بوده. تا الان ۱۵ نوزاد بر اثر میکروسفالی مرده ان که ۵ عدد از این مرگها مربوط به زیکا بوده. الان دلیل ۵۶ مرگ دیگه تحت بررسی قرار دارن و مسئولان در حال بررسی ۳۶۷۰ مورد مشکوک دیگه هستن.

پنج چیز که باید از ویروس زیکا بدونین

دیگه کشورای آمریکای جنوبی هم الان تماشاگر موارد میکروسفالی در نوزادان هستن. روز شنبه، کلمبیا اعلام کرد که نتیجۀ آزمایش دچار شدن به زیکا در ۲۰۰۰ زن باردار مثبت بوده و در آمریکا یه زن هاوایی ای پس از برگشت از سفری به برزیل، کودکی دچار میکروسفالی به دنیا آورده.

گسترش سندروم گیلین-بار (Guillain-Barre) بر اثر ویروس زیکا هم در چندین کشور گزارش شده. سندروم گیلین-بار یه مشکل ایمنی نادره که می تونه به فلج شدن منجر شه و بعضی وقتاً جون مبتلایان رو تهدید می کنه.

علائم ویروس در بیشتر مردم ملایمه و شامل تب، سردرد، خارش و قرمزی چشم می شه. واقعا، ۸۰ درصد مبتلایان اصلاً متوجه داشتن مریضی نمی شن. این موضوع به خصوص در زنان باردار نگران کننده س، چون که این ویروس از راه مایع آمنیوتیک به جنین در حال رشد منتقل می شه.

دکتر لایل پترسون، متخصص مریضی های ویروسی، می گوید: “اون چیزی که الان می دانیم اینه که ویروس به جنین منتقل می شه. این در مورد مریضی های عفونی چیز تازه ای نیس، اما واسه این ویروس یه توانایی جدیده.”

دکتر فاسی این موضوع رو تایید می کنه و می گوید: “این یه وضعیت بسیار خاص و غیر عادیه. چون که تا جایی که می دانیم بقیه اعضای خانوادۀ فلاوی ویروس ها اینطور نیستن. شما این توانایی رو در ویروسهای دنگو، غرب رسیدن یا چیکونگونیا نمی ببینن.”

زیکا چیجوری منتقل می شه؟

این ویروس معمولاً به این شکل منتقل می شه که اول پشۀ آئدس فرد دارای ویروس فعال رو نیش زده و بعد ویروسی رو از فرد گرفته رو با نیش زدن بقیه منتشر می کنه. آدمایی آلوده در زمونه ای که دچار علائم زیکا هستن، خود به منتقل کننده بدل می شن.

روز سه شنبه، یه مورد انتقال ویروس بر اثر رابطۀ جنسی هم در آمریکا گزارش شد. در این مورد، فرد گرفتار با شخصی که تازگیا از ونزوئلا برگشته بود رابطۀ جنسی برقرار کرده بود.

مواردی از انتقال ویروس از راه خون و رابطۀ جنسی قبلا هم گزارش شده بود. ویروس تا یه هفته در خون زنده می موند، اما اینکه تا چه مدت در مایع منی فعال می موند، هنوز بررسی نشده.

پنج چیز که باید از ویروس زیکا بدونین

با اینکه ویروس زیکا در شیر مادر هم دیده شده، اما اینکه از راه شیر دادن به کودک هم منتقل می شه هنوز مورد تایید نیستش.

در کل، مهمترین منتقل کننده زیکا پشه ها هستن و اصلیترین راه انتقال نیش پشه س.

ویروس زیکا الان کجاس؟

ویروس زیکا الان به طول محلی در باربادوس، بولیوی، کِیپ ورد، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، ال سالوادور، گینۀ فرانسوی، گوادولوپ، گواتمالا، گویان، هاییتی، هندوراس، مارتینیک، پانامه، پاراگوئه، پورتوریکو، سن مارتین، سورینام، ساموا، ویرجین آیلندز آمریکا و ونزوئلا توسعه یافته.

پنج چیز که باید از ویروس زیکا بدونین

چیجوری می تونید از خود در برابر زیکا مراقبت کنین؟

در حالی هیچ درمان یا واکسنی واسه زیکا وجود نداره، تنها راه مواظبت فعلی در برابر ویروس زیکا دوری از مسافرت به نواحی ایه که ویروس در اونا فعاله. اگه به کشوری سفر می کنین که ویروس زیکا در اون شایعه، اقدامات لازم واسه گزیده نشدن از طرف پشه رو در پیش بگیرین؛ کارایی مثل: به کار گیری دفع کننده های پشه، پوشیدن شلوار بلند و پیراهن آستین بلندی که ضخامت کافی واسه جلوگیری از نیش پشه رو داشته باشه، و خوابیدن در محیطهای دارای کولر و پنجره.

اگه به زیکا گرفتار شدید، تا یه هفته نذارین پشه شما رو نیش بزنه، تا از گسترش ویروس به بقیه جلوگیری شه. آئدس آژیپتی ماده، منتقل کننده اصلی زیکا هستش و واسه نیش زدن روز رو ترجیح می دهد و محیط داخل رو به بیرون ترجیح می دهد. بسته نگاه داشتن درها و پنجره ها واسه جلوگیری از ورود پشه لازمه.

چه کارایی واسه جلوگیری از زیکا داره انجام میشه؟

محققان در لابراتوارهای سراسر جهان به سختی مشغول کارن تا واکسن زیکا رو بسازن. به گفتۀ دکتر فاسی، آزمایش کلینیکال واسه یه واکسن زیکا ممکنه امسال انجام شه.

اون می گوید: “با اینکه این واکسن در حال گذروندن مراحل خوده، اما مهمه که بدونیم این واکسن رو امسال و حتی چند سال آینده نداریم، هر چند که شاید بتونیم امسال آزمایش کلینیکال اون رو امسال شروع کنیم.”

تا وقتی که این تلاشها به ثمر بشینه، مسئولان بهداشتی استفاده روش های متدوال کنترل پشه مثل به کار گیری سموم آفت کش و خالی کردن آبهای بی حرکت رو که محل تولید مثل پشه ها هستن، در دستور کار قرار داده ان.

تحقیقات نشون می دهد که روش خالی کردن آبهای بی حرکت، تنها تاثیرگذاری کوچیکی داره، چون که تخلیۀ همه نواحی تولید مثل پشه ها شدنی نیس. مسئلۀ دیگری که بر پیچیدگی این مشکل می افزاید اینه که پشۀ آئدس آئژیپتی به گونه ای تکامل یافته که می تونه در نزدیکی آدم زندگی کنه و در گلدانها و دیگه منابع کوچیک آب تولید مثل کنه.

یه راه پیشگیری دیگه به کار گیری OX513Aه؛ یه آئدس آئژیپتیِ نر دستکاری ژنتیکی شده. این مخلوق شرکت بریتانیایی اوکستیک، انگار دستکاری شده که ژنی رو منتقل می کنه که باعث مرگ بچه هاش شه. از اونجایی که ماده ها تنها یه بار جفت گیری می کنن، از دید تئوری این می تونه به کاهش سرعت رشد جمعیت پشه ها برسه. هر یک OX513Aها با بیان کننده فلورسنت مشخص شده و محققان می تونن اون رو تشخیص بدن.

آزمایشهای میدونی این پشۀ دستکاری شده در برزیل در سال ۲۰۱۱ بسیار موفق بوده و به گفتۀ شرکت اوکسیتک تونسته تا ۹۹ درصد از جمعیت هدفگیری شده رو نابود کنه. رهاسازی نرهای دستکاری شده در ناحیۀ پدرا برانکای برزیل در سال ۲۰۱۴، با ۹۲ درصد موفقیت همراه بود. این پشه در جزایر کایمن، مالزی و پاناما هم تست شده.

سال گذشته اوکسیتک اعلام کرد که برنامه داره تاسیسات تولید پشۀ OX513A رو در پیراسیکابای برزیل راه اندازی کنه که قادر هستش از جمعیت ۳۰۰۰۰۰ نفری این ناحیه مواظبت کنه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

فرادید

مطالب مرتبط